Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Fotowoltaika na Stacji Kontroli Pojazdów – jak bardzo się to opłaca?


Dotychczas największy rozwój instalacji fotowoltaicznych w Polsce dotyczył raczej gospodarstw domowych. Firmy choć inwestowały, były znacznie bardziej powściągliwe. Teraz się to zmienia, różni przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać w fotowoltaice większą szansę na oszczędności. To inwestycja, która szybko się zwraca, tym bardziej, jeżeli zamiast płacić wysokie rachunki za prąd, zainwestujemy w leasing.  W jakim biznesie sprawdzi się instalacja fotowoltaiczna? 

W zasadzie w każdym. Wraz ze  zmianą w Ustawie o OZE i wprowadzeniem prosumenckiego systemu rozliczeń dla firm, mniejsze i średnie przedsiębiorstwa mogą szybko uzyskać zwrot z inwestycji. Jaki jest zwrot inwestycji na przykładzie Stacji Kontroli Pojazdów?

Zwrot inwestycji w fotowoltaikę

Przykładowo Pan Jan, który jest właścicielem Stacji Kontroli Pojazdów rocznie płaci ok. 16 766 zł. Jak to wyliczyliśmy? Pan Jan  za 1 MWh płaci 500 złotych, do tego dochodzi koszt opłaty dystrybucyjnej zmiennej w wysokości 140 złotych. Stawka jakościowa w przypadku Pana Jana to 13 złotych. Na jego rachunku widnieje jeszcze pozycja opłaty OZE, która obecnie równa jest 0 złotych, po wyborach na pewno wzrośnie. Opłata kogeneracyjna w wysokości 1,58. Po podliczeniu wychodzi 664,58 za 1 mWh.. Biorąc pod uwagę zużycie energetycznie Stacji Kontroli Pojazdów Pana Jana to 25,61 mWh, w sumie po roku uzbiera się 16 776 złotych. Przy wzrostach cen energii, po dziesięciu latach Pana Jan za rachunki w Stacji Kontroli Pojazdów będzie płacił już 31 214 zł, a po 15 latach  44 262 zł. 

Inwestując 130 000 złotych w instalację fotowoltaiczną Pan Jan może produkować darmową energię. Jako właściciel instalacji fotowoltaicznej o wielkości 32,48 kWp, staje się prosumentem. Jego Stacja Kontroli Pojazdów zużywa na bieżąco wytworzoną przez instalację energię, a nadwyżki magazynuje w zakładzie energetycznym, które w 70% odbiera, gdy instalacja nie pracuje, bo jest ciemno. 

fotowoltaika stacja kontroli pojazdów

Przykład Pana Jana pokazuje, że warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną, bo to duże oszczędności na rachunkach za prąd. Jakie jeszcze korzyści wiążą się dla posiadacza instalacji fotowoltaicznej: 

Jak widać, to się opłaca!

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.