Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
3 minut 36 sekund

Fotowoltaika w zimie

Fotowoltaika w zimie Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o fotowoltaice
Ocena 3.67
3.67 (3)
3.67
3
5
fotowoltaika w zimie

Sezon jesienno-zimowy charakteryzuje się mniejszym natężeniem promieniowania słonecznego, dni są krótsze i szybko zapada zmrok. Do tego dochodzą opady śniegu i niska temperatura. Jak w takich warunkach radzi sobie instalacja fotowoltaiczna? Jaka jest sprawność paneli fotowoltaicznych zimą?

Czy panele fotowoltaiczne działają w zimie?

Oczywiście, że tak, instalacja fotowoltaiczna jest systemem całorocznym i nawet w zimie produkuje energię elektryczną.  Fotowoltaika produkuje prąd zawsze gdy jest jasno, nie przeszkadza jej niska temperatura, a nawet mróz. Należy jednak pamiętać, że ze względu mniejsze natężenie promieniowania, zwłaszcza w grudniu, styczniu i lutym, wyprodukowanego prądu będzie mniej. Rozwiązaniem na to jest bilansowanie energii w sieci, o czym poniżej.

Niska temperatura a fotowoltaika

Ciągle jeszcze panuje błędne przekonanie, że instalacja fotowoltaiczna ma najlepsze uzyski gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. Tak się dzieje w przypadku kolektorów słonecznych, które służą do podgrzewania wody. Co więcej, wysokie temperatury mogą wręcz obniżyć sprawność paneli. W przypadku fotowoltaiki system wytwarza energię dzięki działaniu promieni słonecznych, a nie wysokiej temperatury. Niska temperatura, a nawet mróz, w słoneczny dzień  korzystnie wpływa na działanie instalacji. 

Obecnie wykorzystywana technologia pozwala na wydajną pracę paneli nawet w bardzo niskich temperaturach dochodzących do -40 stopni Celsjusza.

Śnieg a fotowoltaika – czy w zimie trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne?

W Polsce opady śniegu występują od listopada do kwietnia, zaś w górach mogą pojawić się już we wrześniu. Liczba dni z pokrywą śnieżną skraca się z południa ku północy kraju z 80-90 dni do 30-60. Zaleganie śniegu na instalacji zależy od warunków pogodowych, powierzchni paneli fotowoltaicznych oraz sposobu ich montażu. 

Instalacje fotowoltaiczne montowane są zazwyczaj pod kątem od 30 do 45°, pokrywa śnieżna pod wpływem grawitacji sama się osuwa, więc nie ma konieczności odśnieżania paneli. Z badań nt. wpływu śniegu na wydajność systemów fotowoltaicznych, przeprowadzonych na instalacjach w Niemczech* wynika, że spada ona jedynie od 0,3 – 2,7%. Paneli fotowoltaicznych nie trzeba więc odśnieżać. 

*G. Becker, B. Schiebelsberger i W. Weber, „An approach to the impact of snow on the yield of grid connected PV systems,” Bavarian Association for the Promotion of Solar Energy, Munich, 2007

Ryzykowne odśnieżanie paneli fotowoltaicznych

Odśnieżanie fotowoltaiki jest nieuzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia. Uzyski są niewiele większe, a odśnieżanie może być ryzykowne. Dlaczego? Panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachach. Odśnieżanie dużych powierzchni na śliskim dachu może skończyć się wypadkiem lub uszkodzeniem mechanicznym instalacji. Tego typu usterka nie podlega gwarancji. 

Bilansowanie energii – prąd wyprodukowany latem, odbieramy zimą

W miesiącach letnich, kiedy nasłonecznienie jest wysokie a dzień najdłuższy, efektywność paneli fotowoltaicznych jest najwyższa. Instalacja produkuje wtedy więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd. Nadwyżki przekazywane są do sieci energetycznej, rozliczając się w systemie opustów można je odebrać w okresie niższej produkcji, czyli np. zimą, w zależności od mocy systemu w 70 lub 80%.

Jeśli chodzi o net-billing, wartość wysłanych do sieci nadwyżek zasila depozyt prosumenta. W okresie niewystarczającej produkcji czyli np. zimą, może on dokupić brakującą energię za zgromadzone na koncie środki.

Montaż paneli fotowoltaicznych w zimie

Oprócz trudnych warunków atmosferycznych (silny wiatr czy intensywne opady śniegu) zagrażających bezpieczeństwu instalatorów, nie ma przeciwwskazań do montowania paneli fotowoltaicznych w zimie. Jeśli stosowane są wszelkie zasady BHP, a pracownicy wyposażeni są w odzież ochronną, przeszkodą nie są nawet niskie temperatury czy śnieg zalegający na dachu. Wykwalifikowani specjaliści Columbus przygotowani są do zadań w warunkach zimowych.

Energię ze słońca możemy pozyskiwać przez cały rok, nawet w zimie. Instalacja fotowoltaiczna w miesiącach zimowych wyprodukuje mniej prądu niż o okresie letnim. Nadwyżki z miesięcy o wysokim nasłonecznieniu odbierzemy w tych o niższej produkcji, dlatego w rachunku ekonomicznym należy spojrzeć na całoroczny cykl rozliczeniowy.

Zainteresowany darmową energią ze słońca? Skontaktuj się z nami, a dobierzemy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus