Fotowoltaika dla przedsiębiorstwa - niezależność od podwyżek cen prądu dla biznesu

11/10/2018

Autor: Mateusz Konkiel

3 minuty czytania

fotowoltaika dla firm

Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na prąd i podwyżkami cen, wydatki na energię w najbliższym czasie wzrosną o około 80%. Rosnące ceny prądu najmocniej uderzą w przedsiębiorców, wyższe koszty energii to dla nich utrata konkurencyjności na rynku.

Polski rynek energetyczny oparty jest w głównej mierze na węglu, którego globalne ceny w ostatnim czasie poszły mocno w górę. Dodatkowo rosną także ceny uprawnień do emisji CO2 – we wrześniu na Europejskiej Giełdzie Energii, za tonę trzeba było zapłacić ponad 21 euro, czyli aż o 200% więcej niż przed rokiem. Eksperci szacują, że w najbliższych latach stawka może wzrosnąć jeszcze dwukrotnie.

Podwyżki prądu uderzą w firmy!

Rynek energii dla przedsiębiorstw w Polsce jest zderegulowany a podwyżki najmocniej uderzą właśnie w ten sektor. Dla małych i średnich przedsiębiorców oznacza to znacznie wyższe koszty produkcji i utratę konkurencyjności na rynku. W efekcie droższy krajowy produkt, będzie wypierany przez tańszy towar z zagranicy.

Sposób na podwyżki cen? Fotowoltaika dla przedsiębiorstwa.

W najbliższym czasie nie można niestety liczyć na spadek cen energii, prognozy są jednoznaczne, będzie coraz drożej. Ze względu na rosnące ceny energii, firmy otworzyły się na OZE, a korzystne oferty finansowania spowodowały duży wzrost zainteresowania każdej grupy przedsiębiorców – od najmniejszych rodzinnych  firm czy sklepów, po wielkie zakłady produkcyjne.

Idealnym rozwiązaniem optymalizacji kosztów w firmie jest fotowoltaika. Nowa oferta GoBiznes od Columbus  skierowana jest dla przedsiębiorców zainteresowanych instalacją powyżej 10kWp. GoBiznes to szybki zwrot inwestycji i duże oszczędności dla firmy.

Opusty dla przedsiębiorców – fotowoltaika jeszcze bardziej korzystna

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o OZE przewiduje rozszerzenie definicji prosumenta, dopuszczając do tej grupy również małych i średnich przedsiębiorców. Zgodnie z nowymi przepisami firmy będą mogły korzystać z systemu opustów, czyli “magazynować” wytworzone nadwyżki energii w sieci, a następnie odbierać je w okresie niższej produkcji. W nowelizacji zawarte jest także wydłużenie okresu rozliczeniowego. Jest to dużo korzystniejszy system niż odsprzedaż wyprodukowanego prądu, a rozliczenia z zakładem energetycznym są mniej skomplikowane. Wytwarzanie energii elektrycznej na własne potrzeby to jeszcze szybszy zwrot inwestycji oraz niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Prosument będzie mógł wytwarzać energię w mikroinstalacji do mocy 50 kW. 

Instalacja może pokryć większość zapotrzebowania przedsiębiorstwa na prąd od świtu do zmierzchu. Własna produkcja energii pozwala uniezależnić się od rynkowych cen prądu, zachować konkurencyjność firmy i jej stabilną pozycję. 

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty

Czym jesteś zainteresowany?

Zaznacz przynajmniej jedną opcję

Podaj swoje dane:

Czytaj więcej

Czytaj więcej