Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp


Instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kWp jest stosunkowo rzadko wybierana przez standardowe gospodarstwa domowe. Częściej na mikroinstalację o tej mocy decydują się prosumenci prowadzący gospodarstwa rolne, spółdzielne czy też jednostki samorządu, które mają wyższe zapotrzebowanie na energię. Jaką powierzchnię zajmuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kWp, ile energii wyprodukuje i czy zawsze jest opłacalna?

Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp – powierzchnia

Instalacje fotowoltaiczne zwykle zajmują dużą część powierzchni dachu. Nie ma problemu, gdy dach jest duży i niezabudowany oraz nie występują na nim zacienienia np. od komina.  Gorzej, gdy dach ma skomplikowany układ – jaskółki, duża ilość okien, a zapotrzebowanie gospodarstwa na energię jest wysokie. Wtedy należy pamiętać, że zazwyczaj, im wyższa sprawność modułów, tym mniejszej powierzchni potrzebujemy, ale nie jest to regułą.

Przykład 1- instalacja fotowoltaiczna 10 kWp (panele polikrystaliczne Suntech 280 Wp):

Przykład 2 – instalacja fotowoltaiczna 10 kWp (panele Full-Black Longi Solar 310 Wp):

By wybudować instalację fotowoltaiczną 10 kWp potrzeba: 

Przykład 3 – instalacja fotowoltaiczna 10 kWp (panele monokrystaliczne BEM Prestige Power 340 Wp)

Z wyliczeń wynika, że przy tej samej mocy całościowej instalacji, najmniej powierzchni zajmują panele Full-Black marki Longi Solar o mocy 310 Wp.

Nasze przykładowe instalacje do 10 kWp:

Instalacja gruntowa o mocy 9,44 kWp w Kowalowej

Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp

Instalacja o mocy 9,74 kWp w PłońskuInstalacja fotowoltaiczna do 10 kWp

Instalacja fotowoltaiczna do 10 kWp – korzystniejszy system opustów

Działający w Polsce system opustów jest dużo korzystniejszy niż taryfy gwarantowane i możliwość odsprzedaży energii, zawsze jednak najlepszym finansowo rozwiązaniem dla prosumentów jest jak największa autokonsumpcja wyprodukowanej energii. Zużywanie prądu na bieżąco daje największe oszczędności na rachunku za energię.  Sposób w jaki jesteśmy rozliczani z zakładem energetycznym zależy od wielkości naszej instalacji.

Opusty w zależności od wielkości instalacji: 

Oznacza to w praktyce, że nadwyżka energii produkowana w dzień/lato i nieskonsumowana od razu może zostać przez prosumenta odebrana w nocy/zimie z rabatem 80% lub 70% w zależności od mocy instalacji. Dlatego zastanawiając się nad budową dużej instalacji o mocy, warto zastanowić się czy nie lepiej wybrać taką która będzie miała moc całościową nieznacznie poniżej 10 kWp.

Fotowoltaika 10 kWp – ile wyprodukuje instalacja o tej mocy?

Szacuje się, że w Polskich warunkach, instalacja fotowoltaiczna skierowana na południe, z każdego 1 kWp mocy wyprodukuje około 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. W przypadku instalacji o mocy 10 kWp będzie to 10 MWh/rok. 

Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp – cena

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników – jej rozmiaru oraz rodzaju, jakości komponentów, montażu, a także sposobu finansowania. Bez analizy tych elementów nie można jednoznacznie stwierdzić, ile będzie kosztować cała instalacja fotowoltaiczna. Nie warto jednak sugerować się wyłącznie ceną, ale zwrócić uwagę na kompleksowość usługi oraz na długą gwarancję, która jest zabezpieczeniem inwestycji.

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.