Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
4 minut 53 sekund

Jak skutecznie obniżyć koszty korzystania z klimatyzacji?

Fala upałów zalewa nie tylko Europę, ale i cały świat. W ostatnich latach bijemy niechlubne rekordy, a najnowszy z nich dotyczy najwyższej temperatury gruntów na świecie, którą zarejestrowano na pustyniach Lout i Sonora. Było to aż 80,8°C! Rosnące temperatury są odczuwalne również w Polsce i sprawiają, że coraz więcej osób rozważa inwestycję w urządzenia chłodzące. Najpopularniejszym wyborem są klimatyzatory, które pozwalają utrzymać komfort termiczny w pomieszczeniach podczas upałów. Ile kosztuje korzystanie z nich?

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów klimatyzatorów, które różnią się między sobą m.in. liczbą wykorzystywanych jednostek oraz dostępnymi funkcjami. Jakie modele są najpopularniejsze w polskich domach?

Przenośny

Najprostszą wersją klimatyzatorów są modele przenośne. To jednoczęściowe urządzenia, w których umieszczono zarówno skraplacz, jak i parownik. Jak sama nazwa wskazuje, nie wymagają specjalistycznego montażu, jednak służą do chłodzenia tylko pomieszczenia, w którym aktualnie się znajdują.

Split

Modele split składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które zostały ze sobą połączone przewodami wypełnionymi czynnikiem chłodniczym (freonem). Są wielofunkcyjne i mogą służyć do chłodzenia, ogrzewania, filtracji powietrza oraz osuszania i wentylacji.

Multisplit

Klimatyzatory multisplit posiadają jedną jednostkę zewnętrzną, do której można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych. Dzięki temu mogą jednocześnie chłodzić kilka niezależnych pomieszczeń. Modele multisplit obniżają koszty montażu instalacji oraz zwiększają estetykę otoczenia poprzez redukcję liczby jednostek zewnętrznych do minimum. Urządzenia montowane wewnątrz budynku mogą występować w wersjach ściennych, sufitowych, stojących, kasetonowych i kanałowych.

Ile zapłacisz za klimatyzację?

Na poziom inwestycji wpływ będzie miał koszt zakupu urządzenia i cena jego montażu. Różnice w parametrach pracy klimatyzatorów z tej samej półki cenowej są niewielkie, a większe znaczenie ma dobór jego odpowiedniej mocy oraz wybór zaufanej ekipy montażowej. Warto pamiętać, że to właśnie dana firma zapewnia gwarancję na samo urządzenie, jak i usługę montażu, a nie jego producent czy dystrybutor. Najlepiej jest więc zdecydować się na usługi sprawdzonych przedsiębiorstw, które mają stabilną pozycję na rynku.  

Ceny klimatyzatorów zaczynają się już od pułapu 800 – 2000 zł i dotyczą przenośnych jednostek o mocy 2-3,5 kW. Modele te najlepiej sprawdzą się do chłodzenia jednego pomieszczenia o powierzchni od 10 do 28 m2. Z kolei urządzenia o mocy 3,5 kW, które wymagają standardowego montażu, można znaleźć za około 3500 – 4500 zł. Oczywiście designerskie i bardziej zaawansowane jednostki będą o wiele droższe, a klienci będą musieli liczyć się z wydatkiem na poziomie 7000 – 11000 zł.

Duże znaczenie ma także poziom skomplikowania montażu klimatyzacji. Obecnie nie można wykonywać go samodzielnie – zadanie to trzeba powierzyć specjalistom, którzy mają odpowiednie uprawnienia i certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia upoważniającego do montażu urządzeń z freonem jako czynnikiem chłodniczym. Koszt montażu może wzrosnąć nawet dwukrotnie, jeśli będzie utrudniony, np. poprzez długą trasę instalacji chłodniczej lub konieczność montażu jednostki wewnętrznej na dużej wysokości.

Ile prądu potrzebuje klimatyzacja?

Klimatyzacja jest zasilana energią elektryczną, dlatego możesz spodziewać się, że Twoje rachunki za prąd wzrosną po instalacji urządzenia. O ile? To będzie zależeć m.in. od:

  • typu jednostki, 
  • jej mocy, 
  • czasu działania urządzenia,
  • oraz powierzchni, jaką klimatyzacja ma obsługiwać. 

Warto jednak podkreślić, że pobór prądu przez klimatyzatory jest coraz niższy. Aktualnie mają one współczynnik efektywności energetycznej na poziomie 4-4,5, co oznacza, że dostarczenie 4,5 jednostki energii chłodniczej wymaga 1 kW prądu. 

Moc jednostki dobiera się na podstawie powierzchni chłodzonego pomieszczenia, stron świata oraz liczby przeszkleń, w tym okien i drzwi. Wnętrza na zachód lub południowy zachód będą potrzebować około 130-150 W/m2, a przy dużych przeszkleniach nawet do 180 W/m2. 

Przykładowo, pomieszczenie o powierzchni 35 m2 skierowane na zachód i posiadające duże okno balkonowe będzie wymagać około 160 W/m2. Razem daje to 5600 W, czyli powinniśmy zainstalować klimatyzator o minimalnej mocy chłodniczej na poziomie 5,6 kW.

Jak obniżyć koszty klimatyzacji?

Zakup klimatyzatora to dopiero początek wydatków związanych z posiadaniem tego urządzenia. Główne koszty będą obejmować energię elektryczną potrzebną do jego zasilania podczas upalnych dni. Na szczęście istnieją sposoby na ich obniżenie. Aby zredukować swoje rachunki za prąd, warto sięgnąć po sprawdzone i ekologiczne rozwiązania, takie jak fotowoltaika. Panele produkują energię z promieniowania słonecznego, którego w lecie jest pod dostatkiem. Niezależnie od tego, z jakiego systemu rozliczenia fotowoltaiki korzystasz, używając klimatyzacji w słoneczne dni, własna instalacja umożliwi Ci chłodzenie domu zupełnie za darmo. Cały koszt energii potrzebnej do zasilania klimatyzacji może pokryć dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna.

Uzyskanie niezależności od podwyżek cen prądu na minimum 30 lat to tylko początek zalet, jakie gwarantuje fotowoltaika. Kolejnym atutem jest bezobsługowość systemu – nie trzeba go programować, a dostęp do uzysków zapewnia wygodna aplikacja mobilna. Nie musisz również zaprzątać sobie głowy serwisowaniem instalacji, ponieważ nie posiada ona części ruchomych, co redukuje ryzyko usterek. Nie można również zapomnieć o ekologicznych aspektach czerpania energii ze słońca. Promieniowanie jest odnawialnym i niewyczerpalnym źródłem, dzięki czemu nie korzystasz z ograniczonych zasobów naszej planety.

Zastanawiasz się nad uzupełnieniem swojej klimatyzacji instalacją fotowoltaiczną? Umów się na bezpłatny audyt z Doradcą Columbus i zyskaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. 

 

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus