Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
4 minut 42 sekund

Jak wybrać ofertę fotowoltaiczną dopasowaną pod Twoje potrzeby?

jak wybrać ofertę dopasowaną pod własne potrzeby

Na rodzimym rynku znajdziemy mnóstwo firm świadczących usługi fotowoltaiczne, jednak nie każda z dostępnych ofert będzie zgodna z Twoimi indywidualnymi wymaganiami i potrzebami. Jak więc znaleźć odpowiednio dopasowaną propozycję, a jakich instalatorów unikać jak ognia?

Doradca vs sprzedawca

Zapewne Twój pierwszy kontakt z daną firmą fotowoltaiczną będzie obejmować spotkanie z doradcą fotowoltaicznym. A przynajmniej powinien! Niestety, wiele firm wcale nie zatrudnia specjalistów z zakresu OZE, ale wybiera usługi sprzedawców z bogatym doświadczeniem handlowym, którzy są nastawieni na sprzedaż instalacji za wszelką cenę. Zazwyczaj nie posiadają oni wymaganej wiedzy technicznej i mogą błędnie ocenić warunki montażowe na Twojej działce.

Jak rozpoznać, czy masz do czynienia ze specjalistą OZE, czy z handlowcem?

  • Sprzedawca będzie kładł nacisk na jak najszybsze podpisanie umowy i zamknięcie sprzedaży, udzielając wymijających odpowiedzi, gdy skierujesz rozmowę na kwestie techniczne. Z kolei doradca dokładnie odpowie na Twoje pytania i udzieli Ci szczegółowych informacji dotyczących montażu oraz pracy fotowoltaiki.
  • Handlowiec nie skupi swojej uwagi na dokładnym zapoznaniu się z Twoim budynkiem, a mimo to przedstawi Ci ofertę na fotowoltaikę. Doświadczony doradca przeprowadzi szczegółowy audyt, podczas którego sprawdzi stan domu oraz możliwości montażowe. Jeśli instalacja fotowoltaiki nie będzie wykonalna (np. przez zbyt dużą ilość okien lub obszerne zacienienie), poinformuje Cię o tym, zamiast za wszelką cenę upierać się, że panele zmieszczą się na dachu. Może także zaproponować Ci instalację gruntową, jeśli warunki na to pozwolą.
  • Kolejną kwestią jest rozmiar instalacji. Sprzedawca będzie próbował przekonać Cię do montażu systemu o jak największej mocy, nawet jeśli będzie on przewymiarowany i droższy. Doradca, który uprzednio wykonał audyt, dobierze odpowiednią wielkość fotowoltaiki względem Twoich potrzeb.
  • Niestety, nadal zdarzają się handlowcy, którzy proponują gotowe zestawy fotowoltaiczne. Oznacza to, że wcale nie będą dopasowane do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego – mogą mieć np. za dużą lub za małą moc, przez co nie pokryją Twojego zapotrzebowania energetycznego. Doradca dobierze wielkość instalacji specjalnie dla Ciebie.

Co powinna zawierać idealna oferta fotowoltaiczna?

Wiesz już kogo unikać. Ale jak wybrać ofertę dopasowaną do własnych potrzeb?

Audyt

Wszystko powinno rozpocząć się od dokładnego audytu, który zostanie wykonany przez kwalifikowaną osobę. Podczas spotkania specjalista zapozna się dokładnie z Twoim domem, dokona własnych pomiarów i oceni stan jego poszczególnych elementów. Jego uwaga skupi się przede wszystkim na takich kwestiach jak stan instalacji elektrycznej, orientacja i geometria dachu, potencjalne zacienienia, możliwość obciążenia dachu czy też planowane miejsce przyłączenia inwertera. Weźmie również pod uwagę dotychczasowe rachunki, jakie płaciłeś za prąd.

Indywidualne potrzeby

Bardzo ważne będzie również dopasowanie zakresu oferty do Twoich preferencji. Oczywiście niektórzy klienci nie zagłębiają się w ofertę instalatora i decydują się tylko na standardowy zakres usług, jaki zapewnia dana firma. Jednak znaczna część osób chce wyposażyć swoje instalacje w konkretne rozwiązania. Dla jednych ważne będą najnowsze technologie zastosowane w panelach, niektórzy będą szukać dodatkowych zabezpieczeń elektrycznych, a jeszcze inni skupią uwagę na kompleksowej gwarancji i ubezpieczeniu swojej instalacji. Warto więc znaleźć dostawcę usług, który posiada na tyle szeroką ofertę, że będziesz w stanie zrealizować swoje cele.

Przyszłość

Firma powinna dopasować do Twoich potrzeb nie tylko panele fotowoltaiczne, ale inne elementy systemu, w tym inwerter. Jeśli w przyszłości planujesz rozbudowę swojej instalacji o inne urządzenia (magazyn energii, pompę ciepła czy klimatyzację), doradca powinien polecić Ci od razu falownik hybrydowy, co pozwoli uniknąć późniejszych kosztów jego wymiany. Z kolei, jeśli wykluczasz montaż takich sprzętów, wystarczy Ci inwerter sieciowy.

Montaż

Profesjonalny montaż fotowoltaiki to nie tylko rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo instalacji – równie ważne z perspektywy klienta są walory estetyczne konstrukcji. Warto wybrać więc usługi firmy, która zdążyła już wypracować standardy montażowe wysokiej jakości, a jej pracownicy zwracają uwagę na takie kwestie estetyczne jak równe ułożenie paneli, dyskretne prowadzenie tras kablowych czy przycinanie profili montażowych, aby nie wystawały poza moduły.

Gwarancja

Instalacje fotowoltaiczne i ich komponenty podlegają pod standardowe gwarancje producenckie, które oczywiście mogą różnić się długością i zakresem. Najczęściej obejmują okres 2 lat na usługę montażu i 10 lat na panele fotowoltaiczne. U najlepszych instalatorów na rynku możesz jednak wybrać rozszerzone gwarancje o ważności 12 lub 15 lat, dotyczące wszystkich komponentów instalacji, w tym modułów, inwertera, systemu montażowego i okablowania.

Formalności

Każdą instalację trzeba zgłosić do zakładu energetycznego i złożyć wniosek o wymianę licznika na dwukierunkowy. To formalności, w których może wesprzeć Cię Twój instalator. Oczywiście może pomóc Ci również w złożeniu wniosków dotacyjnych do programów “Mój Prąd” lub “Czyste Powietrze” i wskazać ten, który przyniesie Ci najwięcej korzyści finansowych.

Finansowanie

No właśnie, finanse. U liderów rynku możesz wybrać opcję finansowania, która najbardziej Ci odpowiada. Gotówka a może płatność ratalna, która zastąpi Twoje dotychczasowe rachunki za prąd? Znajdź ofertę, która zapewni Ci dowolność wyboru.

Do porównania ofert możesz użyć również naszej checklisty.

Szukasz firmy, która dopasuje ofertę fotowoltaiczną do Twoich potrzeb? Skontaktuj się z nami, a chętnie pomożemy Ci w tej kwestii.

 

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus