Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
4 minut 27 sekund

Magazyn energii dla firm

W dzisiejszych czasach, gdy zrównoważony rozwój i ochrona środowiska stają się coraz ważniejsze, przedsiębiorstwa szukają innowacyjnych sposobów optymalizacji wykorzystania i magazynowania energii. Jednym z kluczowych rozwiązań, które zdobywają coraz większą popularność, są magazyny energii dla firm. Te zaawansowane systemy pozwalają przedsiębiorstwom na bardziej efektywne i elastyczne zarządzanie energią, co przyczynia się do obniżenia kosztów, zwiększenia niezależności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Magazyn energii dla firm

Magazyny energii służą do przechowywania energii elektrycznej, która może być zgromadzona i wykorzystana w późniejszym czasie. Główne korzyści płynące z ich wykorzystania w firmach to m.in.:

  • Bardziej efektywne zarządzanie zużyciem energii z OZE – magazyn energii pozwala na gromadzenie energii z instalacji fotowoltaicznej w momentach gdy produkcja przewyższa aktualne zapotrzebowanie firmy lub np. w weekendy (kiedy firma nie pracuje) i wykorzystanie jej w okresie zwiększonego zapotrzebowania lub gdy produkcja prądu ze słońca ustaje. Maksymalizacja wykorzystania darmowej energii to jeszcze większe oszczędności.
  • Redukcja kosztów energii – oprócz optymalizacji wykorzystania energii z OZE, magazyny energii pozwalają firmom na obniżenie kosztów energii poprzez korzystanie z tańszego prądu w okresach niskiego popytu i unikanie droższej energii w godzinach szczytu. Dodatkowo, magazyny energii umożliwiają zredukowanie opłat za przekroczenie mocy umownej, ponieważ mogą dostarczać zgromadzoną energię w przypadku, gdy zapotrzebowanie na energię przekracza umowną moc.
  • Źródło zasilania awaryjnego – magazyn energii to dla przedsiębiorstwa także większa niezależność energetyczna. W przypadku awarii zewnętrznych, takich jak przestój w dostawie energii z sieci, magazyny energii mogą dostarczać zgromadzoną energię, umożliwiając przedsiębiorstwom kontynuowanie swojej działalności bez przerw.

Niezależność dla firm

Ważnym aspektem magazynów energii jest również zdolność do zapewnienia niezależności energetycznej dla firm. Dzięki takim systemom przedsiębiorstwa mogą być mniej uzależnione od sieci elektroenergetycznej, a nawet w przypadku awarii zewnętrznych mogą nadal korzystać z zgromadzonej energii. Jest to szczególnie ważne dla sektorów, które wymagają nieprzerwanej dostawy energii. Wiele gałęzi przemysłu, takich jak produkcja, rafinerie, huty czy fabryki chemiczne, wymaga ciągłego zasilania, aby utrzymać swoje procesy produkcyjne. Przerwy w dostawie energii mogą prowadzić do przestojów w produkcji, zniszczenia surowców lub awarii urządzeń, co prowadzi do poważnych strat finansowych.

Magazyn energii dla firm – jak wybrać?

Wybór odpowiedniego magazynu energii dla firmy wymaga uwzględnienia kilku istotnych czynników. Jednak w pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie – do czego ma służyć? Czy wyłącznie zwiększeniu autokonsumpcji energii z fotowoltaiki, czy magazyn ma też być zabezpieczeniem na wypadek awarii sieci. Od tego m.in. będzie zależała jego pojemność, ale też to czy powinien mieć funkcję Backup Ready.

Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę:

  • Pojemność: Przede wszystkim by dobrać magazyn o odpowiedniej pojemności, który sprosta wymaganiom Twojej firmy, trzeba ocenić, ile energii elektrycznej firma potrzebuje przechowywać. Należy uwzględnić zarówno bieżące, jak i przyszłe zapotrzebowanie na energię. Jeśli magazyn ma służyć również jako zasilanie awaryjne, warto określić jakie urządzenia powinien zasilać w trakcie przerwy w dostawie prądu.
  • Technologia magazynowania energii: Istnieje wiele różnych technologii magazynowania energii. Obecnie najpopularniejszą jest technologia LiFePO4. Charakteryzuje się ona wysoką efektywnością energetyczną, co oznacza, że mniej energii jest tracone w procesie magazynowania i oddawania energii. Akumulatory LiFePO4 mają dłuższą żywotność w porównaniu do innych technologii. Mogą wytrzymać znacznie większą liczbę cykli ładowania i rozładowywania, co przekłada się na dłuższy okres eksploatacji.
  • Skalowalność: Ważne jest, aby wybrać magazyn energii, który można łatwo rozbudować w przyszłości wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię. Upewnij się, że magazyn można elastycznie dostosować do zmieniających się potrzeb firmy.
  • Wydajność: Przy wyborze magazynu energii należy zwrócić uwagę na jego wydajność. Obejmuje to m.in. sprawność przekształcania energii czy straty w procesie magazynowania. Wybierz rozwiązanie, które oferuje wysoką efektywność, aby zminimalizować straty energii i koszty eksploatacji.
  • Integracja z istniejącą infrastrukturą: Przy wyborze magazynu energii dla firmy należy uwzględnić możliwość integracji z istniejącą infrastrukturą energetyczną oraz z instalacjami odnawialnych źródeł energii. Upewnij się, że magazyn można łatwo połączyć z systemem zasilania i zarządzania energią firmy.
  • Gwarancje: Magazyny energii dostępne na rynku mają od roku do nawet 10 lat gwarancji. Im dłuższa ochrona, tym większe bezpieczeństwo inwestycji, ponieważ w przypadku jakichkolwiek problemów lub wad, możesz liczyć na naprawę lub wymianę magazynu energii bez dodatkowych kosztów.

Pamiętaj, że wybór odpowiedniego magazynu energii dla Twojej firmy zależy od indywidualnych potrzeb i warunków działalności. Warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy na podstawie audytu i analizy potrzeb firmy, dobiorą odpowiednie rozwiązania. Dzięki temu zyskasz pewność, że magazyn nie tylko spełni Twoje oczekiwania, ale także inwestycja, szybko się zwróci.

Zainteresowany magazynem energii dla firmy? Skontaktuj się z nami.

Skontaktuj się >

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus