Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie - co wziąć pod uwagę?

14/12/2018

Autor: Mateusz Konkiel

3 minuty czytania

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Nie powinno to dziwić przy rosnących cenach prądu. Jedni, by oszczędzać fotowoltaikę montują na dachu, inni decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. W artykule skupimy się na drugim rozwiązaniu. Należy wspomnieć, że fotowoltaika na gruncie obejmuje dwa etapy. Pierwszym, jest budowa konstrukcji. Drugim montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie i podpięcie urządzeń.  

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie – jakie ma atuty?

Niewątpliwie montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie ma wiele plusów. Jednym z nich jest możliwość optymalizowania ustawień modułów. Przed montażem trzeba zastanowić się, czy działka na której ma stanąć instalacja, spełnia odpowiednie warunki. To właśnie wpływać będzie na opłacalność inwestycji. Najlepszą orientacją dla paneli jest usytuowanie południowe. Instalacje na gruncie możemy na tę stronę zorientować. Taki montaż sprawia, że moduły fotowoltaiczne mają większą wentylację, dzięki czemu nie przegrzewają się. W razie potrzeby, również dostęp do nich jest ułatwiony.  Choć instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa i samoczyszcząca, czasem dostęp do niej jest niezbędny. 

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie na konstrukcji

Cena montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie i dachu różni się. Dlaczego? Oprócz kosztu samych modułów fotowoltaicznych w przypadku montażu modułów fotowoltaicznych na gruncie dochodzi koszt konstrukcji. Chodzi o stalowe podpory, które podtrzymają panele pod odpowiednim kątem. Najczęściej do jej wykonania używa się stali ocynkowanej ze względu na to, że jest materiałem odpornym na korozję i warunki atmosferyczne. Co więcej może być poddana recyklingowi. Dodatkową ochroną dla konstrukcji może być powłoka magnelitowa. Optymalny kąt nachylenia montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie wynosi 40-45 stopni. Dodatkowy koszt konstrukcji należy również doliczyć do instalacji na dachu płaskim. Przed montażem paneli fotowoltaicznych na gruncie sprawdzić również jakość gleby, wziąć od uwagę ciężar i opór konstrukcji jaki będzie ona stanowiła dla ziemi. Glebą, która wyklucza montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, jest np. piasek, na którym metalowa konstrukcja by się zapadła.

Sprawność paneli fotowoltaicznych zamontowanych na gruncie

Najważniejsze jest, by wybrane miejsce pod montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie nie było zacienione. Czasowe zacienienie spowodować może mniejszą sprawność paneli fotowoltaicznych. To z kolei wiązałoby się z mniejszą ilością wytworzonej energii, a więc wpłynęłoby na opłacalność całej inwestycji. W niektórych wypadkach rezygnuje się z fotowoltaiki, ale są to sytuacje sporadyczne. Skąd zacienienie? Co można z nim zrobić? Zacienienie może być spowodowane wysokimi drzewami lub innymi obiektami budowlanymi. O ile drzewa można przyciąć, o tyle inny budynek trudno usunąć. W niektórych przypadkach montuje się optymalizatory, które rozwiązują problemy zacienień. Wstępnie samemu można ocenić czy dane miejsce będzie korzystne. Można również wybrać specjalistów, którzy fachowym okiem ocenią, jakie rozwiązania będą najbardziej korzystne dla klienta. Firma Columbus Energy zatrudnia doradców energetycznych, którzy po przyjeździe do klienta sprawdzają możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie lub dachu.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty:
fotowoltaika, pompy ciepła

zostaw kontakt do siebie


    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej
    !