Wybór miejsca montażu pompy ciepła to ważna decyzja, która wpływa na efektywność działania systemu grzewczego oraz komfort użytkowania. Nieodpowiednia lokalizacja może prowadzić do obniżenia wydajności, zwiększenia kosztów eksploatacji lub nawet skrócenia żywotności urządzenia.
Tan artykuł odpowiada na pytania:
- Gdzie umieścić pompę ciepła?
- Na co zwrócić uwagę wybierając lokalizację dla urządzenia?
- Czy pompa ciepła się opłaca?
Dostępna przestrzeń a montaż pompy ciepła
Pompa ciepła powietrzna – gdzie zamontować ten najpopularniejszy typ urządzenia? W przypadku pomp ciepła powietrze-woda jednostkę zewnętrzną zazwyczaj montuje się na przy ścianie sąsiadującej z pomieszczeniem technicznym, kotłownią lub innym miejscem, gdzie znajduje się reszta systemu grzewczego. Najlepiej w odległości nie większej niż 10 m (orurowanie) od jednostki wewnętrznej – najlepiej ściana w ścianę.
Wybrane dla pompy ciepła miejsce powinno zapewniać optymalne warunki do jej pracy. Dla pomp powietrze-woda kluczowe jest, aby miejsce montażu zapewniało dobrą cyrkulację powietrza i było wolne od przeszkód, takich jak drzewa czy inne budynki, które mogą ograniczać swobodny jego dostęp. Utrudniony przepływ powietrza zmniejsza zdolność pompy do pobierania ciepła z otoczenia, co przekłada się na mniejszą wydajność i zwiększone zużycie energii. Może również prowadzić do przegrzewania się jednostki, co z kolei może skrócić jej żywotność i zwiększyć ryzyko awarii.
Jeśli chodzi o jednostkę wewnętrzną najlepszym miejscem jest pomieszczenie gdzie możliwe jest jej połączenie do systemu grzewczego. Ważne by miało ono odpowiednią kubaturę umożliwiającą swobodny dostęp do urządzenia np. w celu przeprowadzenia prac serwisowych, a także posiadało przestrzeń na montaż np. zasobnika na ciepłą wodę oraz innych niezbędnych elementów systemu. Rekomendowana powierzchnia to ok. 6 m2.
Orientacja względem stron świata a montaż pompy ciepła
Czy montaż pomp ciepła wymaga uwzględnienia konkretnej strony budynku? W przypadku instalacji fotowoltaicznych orientacja względem stron świata ma kluczowe znaczenie, natomiast dla pomp ciepła wybór lokalizacji zazwyczaj nie wpływa istotnie na ich wydajność.To dlatego, że źródłem ciepła jest powietrze, a nie promieniowanie słoneczne. Jednak jeśli pompa zostanie zamontowana w nasłonecznionym miejscu, ważne jest, aby zewnętrzny czujnik temperatury znajdował się po zacienionej stronie budynku, aby uniknąć zakłóceń spowodowanych bezpośrednim nagrzewaniem przez słońce.
Ochrona przed warunkami atmosferycznymi
Chociaż pompy ciepła są zaprojektowane, aby wytrzymać różne warunki atmosferyczne, dobrze, gdy są zainstalowane w miejscach oferujących dodatkową ochronę. Idealne miejsce montażu powinno zapewniać ochronę przed ekstremalnymi zjawiskami, takimi jak silne wiatry czy osuwający się z dachu śnieg. Ważne jest również, aby pompa ciepła była umieszczona z dala od drzew, które mogą przewrócić się podczas burz i wichur, co mogłoby uszkodzić urządzenie.
By pompa nie była narażona na czynniki mogące ją uszkodzić, warto rozważyć zastosowanie dodatkowej osłony lub daszka. Taki element ochronny pomoże nie tylko zabezpieczyć urządzenie przed deszczem, śniegiem i innymi niekorzystnymi warunkami, ale także zminimalizuje ryzyko gromadzenia się zanieczyszczeń i zwiększy trwałość sprzętu.
Hałas i komfort użytkowania
Jeśli pojawia się kwestia jak montaż pompy ciepła, to jednocześnie pojawia się zagadnienia, gdzie zamontować, żeby nie przeszkadzała domownikom ani sąsiadom? Musisz wiedzieć, że urządzenia te mogą generować pewien poziom hałasu. Zazwyczaj nie jest on szczególnie uciążliwy, zwłaszcza jeśli pompa zamontowana jest w odpowiednim miejscu. Jeśli chodzi o jednostkę zewnętrzną, optymalnie będzie zainstalować ją z dala od okien sypialni czy stref wypoczynkowych. Unikaj także lokalizacji, które mogą powodować odbicia dźwięku, takich jak narożniki budynków, wnęki czy duże, jednorodne powierzchnie, które mogą powodować odbicia dźwięku. W ten sposób unikniesz ewentualnych uciążliwości związanych z dźwiękiem generowanym przez urządzenie.
Montaż pompy ciepła – konsultacja z profesjonalistą
Warto skonsultować się z profesjonalnym instalatorem pomp ciepła, który dokładnie oceni specyfikę Twojego budynku oraz Twoje potrzeby grzewcze. Specjalista pomoże dobrać najlepsze miejsce do montażu, uwzględniając wszystkie powyższe aspekty, co pozwoli na efektywne i bezproblemowe użytkowanie pompy ciepła przez wiele lat.
Mądrze dobrana lokalizacja pompy ciepła to klucz do jej wydajnej pracy i długotrwałego działania. Pamiętaj, że dobrze przemyślana instalacja to inwestycja w komfort i oszczędności na przyszłość. Zanim wdrożysz montaż pompy ciepła, możesz policzyć jej opłacalność za pomocą narzędzia, jakim jest kalkulator pompy ciepła.
Zainteresowany montażem pompą ciepła dla swojego domu? Skontaktuj się z nami, a dobierzemy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.