Ponad 100 mld na “Czyste powietrze” od ministra Morawieckiego i jego rządu

17/06/2018

Autor: Mateusz Konkiel

2 minuty czytania

czyste powietrze

130 mld złotych. 11 lat. Prawie 4 mln domów jednorodzinnych poddanych termomodernizacji. Premier Mateusz Morawiecki na poważnie określa kierunek – walkę ze smogiem. To właśnie nowym programem Czyste Powietrze chce przyczynić się do zmian, które jego zdaniem powinny zajść już dawno temu.

Zmniejszenie emisji, poprawa efektywności energetycznej – jak to osiągnąć?

Celem nowego programu będzie poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery przez istniejące lub nowo budowane jednorodzinne budynki mieszkalne. Jak rząd zamierza realizować ten cel? Po pierwsze, przez dotacje do termomodernizacji budynków. Po drugie, dofinansowując likwidację pieców węglowych i wspierając montaż niskoemisyjnych źródeł ciepła. Po trzecie, stosując ulgi podatkowe przy docieplaniu budynków.

Jakie korzyści wynikają z nowego programu?

Swoje plany rząd przedstawił podczas konferencji. O walce ze smogiem mówił premier Morawiecki, minister finansów Teresa Czerwińska i minister środowiska Henryk Kowalczyk. Pieniądze z programu zostaną przekazane na prace remontowo-budowlane, czyli termomodernizację prowadzącą w konsekwencji do zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną. Minister finansów Teresa Czerwińska wtrąciła natomiast, że poniesione z tytułu termomodernizacji wydatki będzie można odliczyć od dochodu. Jej zdaniem z takich ulg mogłoby skorzystać nawet 2 mln gospodarstw. Ostatnią cegiełkę dołożył Minister Środowiska Henryk Kowalczyk, zapowiadając, że wsparcie termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła może sięgać od 40 do 90% kosztów prac w zależności od wysokości dochodów na członka rodziny. W rozporządzeniu mają znaleźć się kompleksowe rozwiązania zarówno pod względem zakresu modernizacji jak również dofinansowań.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty:
fotowoltaika, pompy ciepła

zostaw kontakt do siebie


    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej
    !