The Solar Ark - solarna arka od Sanyo

14/08/2018

Autor: Mateusz Konkiel

2 minuty czytania

Japońska firma Sanyo chcąc uczcić 50 rocznicę firmy w 2001 roku, zbudowała solarną arkę – imponujący budynek pobierający energię słoneczną o mocy 630 kW.

Arka z recyklingu

Na budynku na którym zamontowane jest 5 000 paneli słonecznych. Arka wytwarza ponad 500 000 kWh energii rocznie. Ciekawym jest fakt, że większość monokrystalicznych modułów wykorzystywanych w tym budynku, to odrzuty z fabryki które miały zostać zezłomowane. Wcześniej firma Sanyo wypuściła na rynek tysiące niespełniających norm ogniw, które musiała wycofać. Zdecydowano więc o zbudowaniu arki, która wykorzysta odpady.

Solarna Arka znajduje się obok fabryki półprzewodników Sanyo w Gifu w Japonii i jest jednym z najlepszych przykładów fotowoltaicznego systemu zintegrowanego z budynkiem.

Co mieści w sobie budynek?

Obiekt ma powierzchnię 3294 metrów, znajduje się w nim między innymi muzeum poświęcone energii słonecznej z multimedialną wystawą czy laboratorium solarne. Jednym z ważniejszych pomieszczeń jest miejsce przeznaczone na organizację imprez o tematyce ekologicznej. W Arce odbywają się wystawy, warsztaty i zajęcia naukowe, które skierowane są przede wszystkim do młodszych pokoleń. Misją budynku jest budowanie świadomości ekologicznej i wiedzy o fotowoltaice jest. Laboratorium słoneczne jest podzielone na dziesięć stref, które obejmują między innymi symulator układu słonecznego czy bibliotekę solarną. Najciekawszym elementem laboratorium jest jednak pulpit kontrolny, w którym odwiedzający mogą zobaczyć jaką moc aktualnie generują panele fotowoltaiczne na Arce.

źródła: wikipedia, inhabitat


udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty:
fotowoltaika, pompy ciepła

zostaw kontakt do siebie


    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej
    !