Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Sprawność paneli fotowoltaicznych – ogniwa paneli z coraz lepszymi wynikami

20 czerwca 2018

Po pierwsze, należy sobie zdać sprawę z tego, że sprawność paneli fotowoltaicznych jest często mylona z ich wydajnością. W niniejszym artykule podejmujemy próbę wyjaśnienia terminów. Należy wspomnieć również, że sprawność paneli fotowoltaicznych można rozumieć jako ich efektywność. Gwarancja efektywności paneli fotowoltaicznych zapewnia, że uzysk mocy z paneli fotowoltaicznych może spaść maksymalnie o 0,5%. Sprawność paneli fotowoltaicznych odnosi się przede wszystkim do parametrów technicznych samych modułów fotowoltaicznych. Natomiast jeżeli wziąć pod uwagę całą instalację, bardziej trafne będzie sformułowanie wniosków dotyczących jej wydajności. Ciągły postęp w branży fotowoltaicznej sprawia, że co chwilę w mediach i internecie pojawiają się informacje o kolejnych rekordach sprawności modułów fotowoltaicznych. Ostatnio informowaliśmy o nowym wyniku LONGI Solar. Sprawność modułów fotowoltaicznych monokrystalicznych Full Black o mocy 300 Wp, które montowane są przez Columbus Energy, wynosi 18,3%.

Sprawność paneli fotowoltaicznych 2018 – co na nią wpłynęło?

Postęp – tak można scharakteryzować 2018 rok w branży fotowoltaicznej. Co powoduje lepszą sprawność ogniw fotowoltaicznych? Wzór tego równania wydaje się prosty.

Sprawność paneli fotowoltaicznych=poszukiwanie nowych technologii+rozwój dotychczasowych rozwiązań

W przypadku sprawności paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę dwie grupy parametrów. Pierwszą stanowią parametry konstrukcyjne, drugą – techniczne. Na efektywność paneli słonecznych wpływ ma np. materiał, z którego wykonane są panele i struktura modułu. Właśnie z tego wynikają różnice sprawności w przypadku paneli polikrystalicznych, monokrystalicznych i amorficznych. Najniższą sprawność modułu fotowoltaicznego odnotowano w przypadku  modułów amorficznych. Panele monokrystaliczne charakteryzują się najwyższą sprawnością. W sprawność paneli fotowoltaicznych, ważną rolę odgrywa także jakość łączenia ogniwa fotowoltaicznego z pozostałymi czy rodzaj powłoki antyrefleksyjnej.

Efektywność paneli polikrystalicznych i monokrystalicznych

Panele polikrystaliczne cechuje spora sprawność – na poziomie 14-16%, ale nie najlepsza na rynku, ponieważ aktualnie najwydajniejsze są monokryształy (15-19%). Dopracowana technologia produkcji instalacji polikrystalicznych sprawia, że całość współpracuje z wszystkimi typami inwerterów i sterowników, a panele są łatwe w montażu. Nie bez znaczenia jest także ich długa trwałość – minimum 25 lat, oraz niewielki spadek mocy – minimum 80% mocy znamionowej po 20 latach. Instalacja tego typu relatywnie dobrze sprawdza się w polskich warunkach.

Jak już zostało wspomniane, ze względu na postęp technologiczny panele polikrystaliczne mają mniejszą sprawność w stosunku do monokrystalicznych. Ponadto są mniej odporne na warunki zewnętrze, choć dobrej jakości instalacja nie ulegnie zniszczeniu np. w trakcie gradu czy porywistego wiatru.

Ze względu na swoją barwę panele polikrystaliczne często mylone są z kolektorami słonecznymi. Przypominamy jednak, że kolektory służą do podgrzewania wody, a instalacje fotowoltaiczne produkują prąd.

sprawność paneli fotowoltaicznych monokrystalicznyach a polikrystalicznych

Czy sprawność paneli fotowoltaicznych ma wpływ na wydajność całej instalacji?

Z całą pewnością, jeżeli zainwestujemy w panele fotowoltaiczne, które mają większą sprawność, to i wydajność całej instalacji będzie wyższa. Wybierając bardziej efektywne moduły, możemy także zaoszczędzić miejsca na dachu na którym zostanie zamontowana instalacja.

Na ocenę wydajności instalacji fotowoltaicznej składają się poprawność projektu instalacji i parametry eksploatacyjne. Wydajność paneli fotowoltaicznych w dużej mierze zależy od tego jak intensywne jest promieniowanie słoneczne. Więcej o wydajności można przeczytać tutaj.

Moduły monokrystaliczne świetnie radzą sobie w przypadku intensywnego nasłonecznienia. Panele fotowoltaiczne z polikryształów  mają mniejszą odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne, co wpływa na ich sprawność. To wszystko ma oczywiście przełożenie na wydajność całej instalacji.

Niezwykle ważne w przypadku wydajności instalacji fotowoltaicznej mają warunki atmosferyczne, jak np. śnieg, który w wyniku opadów może panele zacienić. Dzięki temu, że moduły fotowoltaiczne ułożone są pod kątem, powinien szybko się osunąć. Także ilość energii elektrycznej wyprodukowanej z pracy paneli fotowoltaicznych , gdy będzie pochmurno, będzie mniejsza.

System fotowoltaiczny przynosi korzyści. Energią słoneczną możemy wiele zdziałać! To recepta na rosnące rachunki i lepszą jakość powietrza. Nie zapominajmy jednak, że sprawności modułów są różne w zależności od rodzaju paneli.

 

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.