Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Polikryształy – niebieskie panele fotowoltaiczne

20 czerwca 2018

Panele słoneczne to bardzo ważny element instalacji fotowoltaicznej. To one wyłapują promienie słoneczne, które później zamieniane są w energię elektryczną dla Twojego domu. Każdy z paneli zbudowany jest z połączonych szeregowo ogniw. To od ich rodzaju zależy, jak wyglądają panele i jak je nazywamy. Te o niebieskim kolorze to panele polikrystaliczne.

Charakterystyka paneli polikrystalicznych

Pojedyncze ogniwo polikrystaliczne zbudowane jest z polikrystalicznego kawałka krzemu, który wykrystalizował się z wielu jego monokryształów. Powstają one w specjalnych formach, gdzie kryształy krzemu najpierw są topione, a później po wystudzeniu cięte na prostokątne płytki o grubości nie większej niż 0,2 mm. Pojedyncze, wycięte ogniwo zostaje oszlifowane i pokryte warstwą antyodblaskową.

Następnie ogniwa układane są szeregowo, ale nieregularnie pod kątem ich struktury krystalicznej. Na całość nakłada się ścieżki prądowe tzw. metodą druku sitowego, czyli za pomocą wcześniej przygotowanego szablonu. Gwarantuje to ich ciągłość i regularność.

Panele monokrystaliczne wyróżnia niebieski kolor o niejednolitym odcieniu. To efekt związany z wielkością monokryształów, które zostały wykorzystane do ich produkcji, oraz rozmieszczenia ogniw niezgodnie z ich strukturą. Dlatego niejednolita powierzchnia płytki z widocznymi krawędziami kryształów i jej kwadratowy kształt to cecha charakterystyczna tych paneli.

Zalety i wady

Panele polikrystaliczne cechuje spora sprawność – na poziomie 14-16%, ale nie najlepsza na rynku, ponieważ aktualnie najwydajniejsze są monokryształy (15-19%). Dopracowana technologia produkcji instalacji polikrystalicznych sprawia, że całość współpracuje z wszystkimi typami inwerterów i sterowników, a panele są łatwe w montażu. Nie bez znaczenia jest także ich długa trwałość – minimum 25 lat, oraz niewielki spadek mocy – minimum 80% mocy znamieniowej po 20 latach. Instalacja tego typu relatywnie dobrze sprawdza się w polskich warunkach, podczas bezpośredniego oraz rozproszonego nasłonecznienia.

Jak już zostało wspomniane, ze względu na postęp technologiczny panele polikrystaliczne mają mniejszą sprawność w stosunku do monokrystalicznych. Ponadto są mniej odporne na warunki zewnętrze, choć dobrej jakości instalacja nie ulegnie zniszczeniu np. w trakcie gradu czy porywistego wiatru.

Ze względu na swoją barwę panele polikrystaliczne często mylone są z kolektorami słonecznymi. Przypominamy jednak, że kolektory służą do podgrzewania wody, a instalacje fotowoltaiczne produkują prąd.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.