Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Sprawność paneli fotowoltaicznych – ogniwa paneli z coraz lepszymi wynikami


Po pierwsze, należy sobie zdać sprawę z tego, że sprawność paneli fotowoltaicznych jest często mylona z ich wydajnością. W niniejszym artykule podejmujemy próbę wyjaśnienia terminów. Należy wspomnieć również, że sprawność paneli fotowoltaicznych można rozumieć jako ich efektywność.

Gwarancja efektywności paneli fotowoltaicznych zapewnia, że uzysk mocy z paneli fotowoltaicznych może spaść maksymalnie o 0,5%. Sprawność paneli fotowoltaicznych odnosi się przede wszystkim do parametrów technicznych samych modułów fotowoltaicznych. Natomiast jeżeli wziąć pod uwagę całą instalację, bardziej trafne będzie sformułowanie wniosków dotyczących jej wydajności. Ciągły postęp w branży fotowoltaicznej sprawia, że co chwilę w mediach i internecie pojawiają się informacje o kolejnych rekordach sprawności modułów fotowoltaicznych. 

Sprawność paneli fotowoltaicznych 2019 – co na nią wpływa?

Co powoduje lepszą sprawność ogniw fotowoltaicznych? Wzór tego równania wydaje się prosty.

Sprawność paneli fotowoltaicznych = poszukiwanie nowych technologii + rozwój dotychczasowych rozwiązań

W przypadku sprawności paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę dwie grupy parametrów. Pierwszą stanowią parametry konstrukcyjne, drugą – techniczne. Na efektywność paneli słonecznych wpływ ma np. materiał, z którego wykonane są panele, struktura modułu i wykorzystana technologia. Właśnie z tego wynikają różnice sprawności w przypadku paneli polikrystalicznych, monokrystalicznych i amorficznych. Najniższą sprawność modułu fotowoltaicznego odnotowano w przypadku  modułów amorficznych, panele monokrystaliczne charakteryzują się zaś najwyższą sprawnością. W sprawność paneli fotowoltaicznych, ważną rolę odgrywa także jakość łączenia ogniwa fotowoltaicznego z pozostałymi czy rodzaj powłoki antyrefleksyjnej.

Rok 2019 to rozwój technologii  PERC, HALF CUT oraz back contact – MWT. Dzięki tym rozwiązaniom moduły  cechują się jeszcze większą wydajnością i niezawodnością.

Efektywność paneli polikrystalicznych i monokrystalicznych

Panele polikrystaliczne cechuje sprawność – na poziomie 14-16%, monokrysztaliczne – nawet powyżej 20%. Dopracowana technologia produkcji instalacji polikrystalicznych jak i monokrystalicznych sprawia, że całość współpracuje z wszystkimi typami inwerterów i sterowników, a panele są łatwe w montażu. 

Nie bez znaczenia jest także długa trwałość paneli monokrystalicznych – oferowana przez  Sunport na 30 lat, liniowa gwarancja oznacza że po tym okresie panele fotowoltaiczne nadal będą efektywnie produkować prąd.

Jak już zostało wspomniane, ze względu na postęp technologiczny panele polikrystaliczne mają mniejszą sprawność w stosunku do monokrystalicznych. Ponadto są mniej odporne na warunki zewnętrze, choć dobrej jakości instalacja nie ulegnie zniszczeniu np. w trakcie gradu czy porywistego wiatru.

Ze względu na swoją barwę panele polikrystaliczne często mylone są z kolektorami słonecznymi. Przypominamy jednak, że kolektory służą do podgrzewania wody, a instalacje fotowoltaiczne produkują prąd.

Czy sprawność paneli fotowoltaicznych ma wpływ na wydajność całej instalacji?

Z całą pewnością, jeżeli zainwestujemy w panele fotowoltaiczne, które mają większą sprawność, to i wydajność całej instalacji będzie wyższa. Wybierając bardziej efektywne moduły, możemy także zaoszczędzić miejsca na dachu na którym zostanie zamontowana instalacja.

Na ocenę wydajności instalacji fotowoltaicznej składają się poprawność projektu instalacji i parametry eksploatacyjne. Wydajność paneli fotowoltaicznych w dużej mierze zależy od tego jak intensywne jest promieniowanie słoneczne. 

Moduły monokrystaliczne świetnie radzą sobie w przypadku intensywnego nasłonecznienia. Panele fotowoltaiczne z polikryształów  mają mniejszą odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne, co wpływa na ich sprawność. To wszystko ma oczywiście przełożenie na wydajność całej instalacji.

Niezwykle ważne w przypadku wydajności instalacji fotowoltaicznej mają warunki atmosferyczne, jak np. śnieg, który w wyniku opadów może panele zacienić. Dzięki temu, że moduły fotowoltaiczne ułożone są pod kątem, powinien szybko się osunąć. Także ilość energii elektrycznej wyprodukowanej z pracy paneli fotowoltaicznych , gdy będzie pochmurno, będzie mniejsza.

System fotowoltaiczny przynosi korzyści. Energią słoneczną możemy wiele zdziałać! To recepta na rosnące rachunki i lepszą jakość powietrza. Nie zapominajmy jednak, że sprawności modułów są różne w zależności od rodzaju paneli.

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.