Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Liczba instalacji fotowoltaicznych dynamicznie rośnie – to potwierdza ich opłacalność


Łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce w ciągu dwóch lat wzrosła z 20 MW do 172 MW. Można powiedzieć, że to dobry wynik, ale wiemy, że może być jeszcze lepszy! Opłacalność fotowoltaiki rośnie z każdym rokiem – wraz z spadkiem cen komponentów i wzrostem cen prądu.

Wzrost cen energii – to nie mit. To się dzieje naprawdę

Tak, ceny energii stale rosną, niezależnie od sytuacji politycznej. Są jednak inwestycje, dzięki którym można na prądzie oszczędzać. Zostań właścicielem instalacji fotowoltaicznej, przestań martwić się o ceny energii elektrycznej i chroń środowisko naturalne. Ceny instalacji są różne i zależą m.in. od użytych komponentów oraz wielkości instalacji. Inwestycja w fotowoltaikę sprawia, że rachunki za prąd drastycznie maleją. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest dobrana prawidłowo pod zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego, wszystkie sprzęty będą zasilane darmową energią słoneczną. Koszt instalacji zwróci się po kilku latach, a na rachunku nie pozostanie nic oprócz opłat stałych. Zastanawiasz się, jakie jest zapotrzebowanie na prąd domu jednorodzinnego? W każdym przypadku jest inne. Na zużycie energii wpływ ma np. liczba podłączonych sprzętów. Ta z kolei uwarunkowana jest często od ilości domowników. Informację, jakie jest roczne zużycie można znaleźć na rachunkach.

Fotowoltaika – opłacalność wynikająca z net meteringu

Fotowoltaika się opłaca. 2018 rok pokazał, że mieszkańcy Polski chcą być właścicielami odnawialnego źródła. Dzięki temu są niezależni od podwyżek cen prądu, a okres zwrotu jest stosunkowo szybki. Nasłonecznienie w Polsce jest optymalne dla prawidłowego działania paneli słonecznych. Z punktu widzenia właściciela fotowoltaiki niezwykle ważny jest net metering, czyli bilansowanie roczne. Wyprodukowany prąd w pierwszej kolejności zużywany jest na własne potrzeby.  Części energii, która nie została wykorzystana, czyli nadwyżki prądu, trafia do sieci energetycznej. Dzięki temu, że może zostać wykorzystana przez cały rok, nie tracisz jej.  Jak korzystać z nadwyżek energii? Gdy jest jasno, instalacja pracuje i na bieżąco pokrywa zużycie energii domu. Oddawana do sieci energia może wrócić w 80%, gdy instalacja nie wytwarza na bieżąco wystarczającej ilości energii np. gdy jest ciemno.

Fotowoltaika – opłacalność wynikająca z rozwoju technologii

Według badań CBOS co piąty właściciel domu jednorodzinnego deklaruje, że chce mieć własną elektrownię słoneczną. Za coraz większym zainteresowaniem panelami fotowoltaicznymi przemawia wiele argumentów. Nowsza technologia zapewniająca większą moc powoduje, że do wytworzenia takiej samej ilości energii można zainstalować mniej paneli. To związane jest ze sprawnością paneli fotowoltaicznych. Rozwój technologii obniża również koszt samego sprzętu.

Fotowoltaika – opłacalność – opinie klientów jednym z ważniejszych wskaźników

Jak pokazują opinie klientów Columbus Energy, instalacja paneli słonecznych to dobra decyzja m.in z ekonomicznego punktu widzenia. Koszt inwestycji stosunkowo szybko się zwraca.  Dotyczy to zarówno właścicieli instalacji w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorców, którzy zainwestowali w fotowoltaikę. Systemy fotowoltaiczne różnią się od siebie, to też wpływa na ceny instalacji.  Darmową energią ze słońca można ogrzewać nawet cały dom, zwłaszcza gdy oprócz paneli fotowoltaicznych w domu jest pompa ciepła.

Mieszkańcy Polski są coraz bardziej świadomi. Wiedzą, że ceny energii skaczą do góry jak szalone. To skłania do szukania oszczędności w odnawialnych źródłach energii. Systemy fotowoltaiczne są coraz bardziej wydajne, a ich awaryjność i ceny spadają.

Jednym z Klientów Columbus Energy, który na fotowoltaikę zdecydował się w 2015 roku, jest Pan Aleksander. Jest właścicielem instalacji fotowoltaicznej o mocy 4,25 kWp, która pokrywa obecnie zapotrzebowanie energetyczne, obniżając rachunki za prąd do 13 zł. 

Tak duże zainteresowanie fotowoltaiką prawdopodobnie przekroczyło wyobrażenia Rządu, który w przyjętym w 2010 roku Krajowym Planie Działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych (KPD) zakładał uzyskanie 3 MW mocy do 2020 roku. Tymczasem wynik ten już w tym momencie został przekroczony stukrotnie.

Columbus Energy sam tylko zainstalował już ponad 65 tys. paneli słonecznych w całej Polsce. Dziękujemy za Wasze zaufanie!

 

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.