Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Zmiany w Programie “Czyste Powietrze” – rząd usprawnia proces walki ze smogiem


Rząd zapowiada zmiany w programie „Czyste powietrze”. Usprawnienie ma polegać na zmniejszeniu biurokracji, przyspieszeniu rozpatrywania wniosków, a także zmianie limitów dotacji. W ten sposób rząd chce usprawnić walkę ze smogiem. Zmieniony program ma ruszyć już na przełomie marca i kwietnia.

Zmiany w Programie “Czyste Powietrze”

Zmiany w programie rządowym “Czyste Powietrze” mają uprościć proces wypełniania i składania wniosku, obniżony zostanie próg dochodowy uprawniający do dofinansowania, a także skrócą się długie terminy oczekiwania na decyzję. W sobotę 7 marca Rada Nadzorcza NFOŚiGW oficjalnie zatwierdziła 10 zmian.  

 

Krótszy czas oczekiwania na dotację

Według zapowiedzi ma się zmienić czas rozpatrywania wniosków. Zamiast 90 dni, na odpowiedź będziemy czekać tylko 30 dni. Do tego, dotacje mają być przekazane maksymalnie po 30 dniach od dostarczenia faktur. Dzięki temu, że do programu zostaną włączone banki, złożone za ich pośrednictwem dokumenty mają być rozpatrzone w ciągu 14 dni. Wnioski będzie można składać również drogą internetową na stronach Wojewódzkich Funduszy i przez portal gov.pl.

Trzy grupy beneficjentów

Ubiegający się o dotacje na wymianę pieców i termomodernizację zostaną podzieleni na trzy grupy. 

I grupa – podstawowa

O dofinansowanie w ramach pierwszej grupy będą mogły ubiegać się osoby, których roczny dochód wykazany w ostatnim zeznaniu podatkowym nie przekroczył 100 tys. zł

Podstawowa wersja dofinansowania, dla beneficjentów nie będzie mogła przekroczyć 20 000 zł, przy czym jeżeli beneficjent zdecyduje się na wymianę źródła ciepła na pompę ciepła, to będzie mógł liczyć na bonus klimatyczny w postaci dodatkowych 5 tysięcy złotych.

Programu Czyste Powietrze będzie zintegrowane z  programem”Mój Prąd”,  dzięki czemu osoba składająca wniosek do Czystego Powietrza będzie mogła otrzymać dodatkowo 5 tysięcy złotych na instalację fotowoltaiczną.

Maksymalne dofinansowanie jeśli osoba składająca wniosek zdecyduje się na fotowoltaikę z pompą ciepła wyniesie do 30 tysięcy złotych

II grupa

Do tej grupy będą się zaliczać osoby, których dochód w gospodarstwie wieloosobowym nie będzie przekraczał 1400 zł netto na osobę oraz 1900 zł netto na osobę w gospodarstwie jednoosobowym.

Dofinansowanie na wymianę źródła ciepła i termomodernizację dla beneficjentów znajdujących się w drugiej grupie wyniesie maksymalnie 32 tys. zł, co wynosi ok 60% kosztów inwestycyjnych. Dodatkowo osoby zainteresowane fotowoltaiką będą mogły otrzymać 5 tys. zł.

Maksymalne dofinansowanie dla osób z drugiej grupy wyniesie 37 tys. złotych.

III grupa

Trzecia grupa uwzględnia osoby dotknięte ubóstwem energetycznym. Dla beneficjentów z tego sektora rząd przewiduje dofinansowanie nawet do 100%.

Rodzaj źródła ciepła a dofinansowanie

Beneficjenci którzy mają podłączenie do sieci gazowej nie otrzymają dotacji na instalację nowego pieca na paliwo stałe. Podłączenie budynku do sieci zostanie zweryfikowane w PGNiG. Za przyłączenie do sieci ciepłowniczej można otrzymać dopłatę – 50% kosztów przyłącza – maksymalnie 10 tys. dla pierwszej grupy i 75% – maksymalnie 15 tys. zł dla drugiej.

Dodatkowo proponowane zmiany obejmą także załącznik techniczny do wniosku, im mniej emisyjne będzie nowe źródło ciepła, tym wyższy poziom dofinansowania ma przysługiwać. 

Możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych i zakończonych

Program Czyste Powietrze będzie uwzględniał finansowanie przedsięwzięć rozpoczętych i zakończonych. Uwzględniane zostanę te inwestycje, których realizacja zaczęła się maksymalnie do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Przedstawione zmiany mają zacząć obowiązywać na przełomie marca i kwietnia

 

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.