Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Działka pod farmę fotowoltaiczną – inwestycja z gruntu dobra


Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na zarabianie na dzierżawie swojej działki. Można swoją ziemię „wypożyczyć” sąsiadom pod uprawę. Właściciele gruntów o glebie IV lub niższej klasy, na których uprawa jest nieopłacalna mają również możliwość dzierżawy działki pod farmę PV. Działka pod farmę fotowoltaiczną przynosi spore korzyści.

Alternatywa dla nieużytków rolnych

Jeśli posiadasz działkę, która nie spełnia warunków pod uprawę roślin, masz alternatywę. Wynajem gruntu pod instalację fotowoltaiczną to stała forma zarobku przez długi czas. Farma fotowoltaiczna wpływa na poprawę efektu ekologicznego regionu – jest bezpieczna, bezdźwięczna i przynosi korzyść w postaci czystej energii ze słońca. To jeden ze sposobów poprawienia efektywności energetycznej i obniżenia emisji szkodliwych pyłów. Umowa na dzierżawę działki podpisywana jest w sumie na 27 lat. Przez pierwsze dwa lata obowiązuje umowa przedwstępna. W tym czasie najemca przystępuje do fazy projektowej i stara się o wszystkie niezbędne pozwolenia. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę i uzgodnieniu warunków przyłączenia podpisywana jest właściwa umowa dzierżawy i dochodzi do realizacji projektu.

Jakie warunki musi spełnić działka pod farmę fotowoltaiczną?

By wynająć działkę pod budowę farmy fotowoltaicznej, należy spełnić kilka warunków. Minimalna powierzchnia działki z IV lub gorszą klasą gruntu nie może być mniejsza niż 2 ha. Ziemia, która ma zostać wydzierżawiona, nie może być zacieniona przez budynki, drzewa lub inne obiekty. Teren powinien być płaski lub zorientowany na południe. Grunty pod dzierżawę muszą znajdować się w odległości do 200 m od linii energetycznej średniego napięcia. Jeśli myślisz: wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną, zadbaj o dojazd utwardzoną drogą i ciesz się zyskiem przez lata.

Sprawdź ofertę Columbus Energy na dzierżawę działki pod farmę fotowoltaiczną.

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.