Farmy fotowoltaiczne - wszystko, co powinien wiedzieć dzierżawca!

10/11/2020

Autor: Sylwia Mańkowska

3 minuty czytania

dzierżawa działki fotowoltaika

Budowa farmy fotowoltaicznej to opłacalna, ale również wymagająca inwestycja. Farma PV wytwarzając prąd ze słońca, czyli czystą energię, przynosi przede wszystkim korzyści ekologiczne, ale również jest doskonałym źródłem przychodów nawet przez 30 lat. Zanim zdecydujesz się na wydzierżawienie swojej działki pod taką budowę, zastanów się, czy wiesz wszystko, co powinieneś!

Podjęcie decyzji o wynajmie działki pod budowę farmy fotowoltaicznej wiąże się z wieloma pytaniami i koniecznością odnalezienia wielu informacji, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Zebraliśmy kilka najczęściej powtarzających się pytań, które mamy nadzieję, pomogą w podjęciu decyzji.

Ile czasu trwa przygotowanie terenu i budowa farmy?

Załatwienie wszelkich formalności, pozwoleń i koncesji może trwać do 2 lat. Jest to najkrótszy możliwy scenariusz. Zawsze należy mieć na uwadze długość procesu i sytuacje, w których jakiś dokument może być wydany z opóźnieniem. Cały proces formalny został opisany tutaj: [link] Z naszego doświadczenia wynika, że okres przygotowania zajmuje średnio 2-3 lata.

Kiedy zacznę zarabiać na farmie fotowoltaicznej?

Farma fotowoltaiczna zaczyna generować zyski w chwili, kiedy wyprodukowana energia trafia do odbiorcy. Od momentu oddania instalacji do użytku, następuje to więc bardzo szybko. Wcześniej jednak należy przejść cały proces formalny oraz budowlany, co jak już zostało wspomniane, trwa średnio 2-3 lata.

Czy w czasie załatwiania formalności mogę korzystać z działki?

W trakcie przygotowywania wszystkich formalności i dokumentów, firma nie ma może podejmować żadnych działań budowlanych na danym terenie. Zmienia się to dopiero w momencie uzyskania niezbędnych pozwoleń, w związku z czym do tego momentu właściciel działki może ją swobodnie użytkować.

Na ile lat muszę wydzierżawić działkę?

Żywotność paneli wynosi ok. 35 lat. Przez 30 lat swojego działania powinny być sprawne w min. 80%. Biorąc pod uwagę żywotność paneli i okres załatwiania formalności, maksymalny okres, na jaki możesz wydzierżawić grunt to 39 lat. Najbardziej optymalnym okresem jest 29 lat – w okres ten wlicza się również czas, jaki jest poświęcony na załatwienie dokumentacji. Minimalnie jest to natomiast 25 lat, jednak należy pamiętać, że po takim stosunkowo krótkim okresie dzierżawy, panele fotowoltaiczne są jeszcze całkowicie zdolne do dalszej produkcji energii.

Co się dzieje z farmą po okresie dzierżawy?

Kiedy już minie okres, na który została podpisana dzierżawa, zadaniem firmy jest rozebranie farmy fotowoltaicznej i wywiezienie wszystkich jej komponentów. Tak, aby teren mógł zostać doprowadzony do stanu pierwotnego.

Czy po podpisaniu umowy dzierżawy muszę coś jeszcze zrobić?

W momencie podpisania umowy dzierżawy, wszystkie obowiązki przechodzą na firmę, która wynajmuje teren. Nie tylko załatwianie formalności, dokumentów, pozwoleń, ale również wszelkie związane z tym koszty. Właściciel gruntu nie ponosi żadnych kosztów i nie musi poświęcać czasu na formalności.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty:
fotowoltaika, pompy ciepła

zostaw kontakt do siebie


    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej
    !