Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
4 minut 20 sekund

Ekologiczne biuro – co zrobić by być bardziej eko w firmie?

Świadomość społeczeństwa o postępujących zmian klimatu jest coraz większa. Codziennie stajemy przed wyborami, które pozornie choć niewielkie, w skali globalnej mają duże znaczenie. Aby zredukować swój negatywny wpływ na środowisko, staramy się ograniczyć wytwarzanie śmieci i marnowanie żywności,  stosujemy ekologiczne rozwiązania w domach czy inwestujemy w OZE. Jednak dużą część dnia spędzamy w pracy, dlatego nasze działania nie powinny ograniczać się jedynie do prywatnego życia. Jakie ekorozwiązania warto wdrożyć w firmie by była ona bardziej przyjazna dla środowiska?

Sposoby na ekologiczne biuro

Coraz więcej przedsiębiorców wdraża w swoich firmach ekologiczne rozwiązania. Ekologiczna odpowiedzialność to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i renoma dla firmy. Kandydaci chętniej wybierają jako miejsca pracy firmy społecznie odpowiedzialne, które podejmują się działań zwiększających świadomość ekologiczną pracowników i wprowadzają rozwiązania przyjazne środowisku.  

Segregacja śmieci

Przedsiębiorstwo, które chce być przyjazne środowisku nie może zapominać o segregowaniu śmieci. Segregacja odpadów pozwala na ich recykling, co prowadzi do  zmniejszenia ilość śmieci trafiających na składowisko, a także do zaoszczędzenia dużej ilości wody i energii, które musiałby zostać zużyte przy produkcji nowego opakowania. W firmie powinny pojawić się osobne pojemniki do zbiórki odpadów zmieszanych, plastiku, szkła, makulatury zużytych baterii, żarówek, nakrętek na butelki oraz bioodpadów. 

Oszczędzanie papieru w firmie

Według raportu KPMG, pracownik w Polsce marnuje miesięcznie średnio 50 kartek papieru w firmie. W skali roku daje to aż 600 kartek. Krajowe firmy zużywają ponad 11 mln ryz papieru A4 miesięcznie, co daje 68 miliardów zadrukowanych kartek rocznie. Z wyliczeń wynika, że dzięki oszczędnym korzystaniu z papieru, można by uratować blisko 38 tys. drzew miesięcznie. Proste, codzienne działania które pozwolą znacząco ograniczyć marnowanie  papieru to między innymi:

  • drukowanie tylko wtedy jeśli jest to naprawdę potrzebne, 
  • jeśli jest to możliwe, drukowanie dwustronnie, tym sposobem można ograniczyć zużycie zużycie papieru o 50%,
  • ponowne wykorzystanie jednostronnie zadrukowanych kartek,
  • kupowanie papieru z recyklingu lub z certyfikatem Blue Angel, Ecolabel lub FSC (Dobrej Gospodarki Leśnej i Kontroli Pochodzenia Produktu),
  • jeśli w firmie drukowane są materiały reklamowe, ich ilość powinna być starannie zaplanowana, lepiej wydrukować mniej i dodrukować niż wyrzucać nieaktualne ulotki.

Oszczędzanie wody w miejscu pracy

Polskie zasoby wody pitnej są bardzo słabe, niestety są one ciągle marnowane. Przeciętnie, każda osoba w naszym kraju zużywa 125 litrów wody dziennie. O ile w domu często oszczędzamy wodę, chociażby ze względu na oszczędności, to nie zawsze tak dzieje się w pracy. Na oszczędzenie nawet kilkudziesięciu litrów wody dziennie pozwoli:

  • unikanie zmywania pod bieżącą wodą,
  • włączenie zmywarki po jej całkowitym napełnieniu,
  • kontrolowanie stanu technicznego kranów i sanitariatów,
  • zamontowanie spłuczek o niższej pojemności.

Oszczędzanie prądu

Energia elektryczna w Polsce jest droga, udział kosztów prądu w firmach stanowi duży procent całkowitego utrzymania. Na dodatek spora część energii jest zwyczajnie marnowana. Ekologiczna firma to taka, która jest efektywnie energetyczna. To znaczy, że minimalizuje koszty potrzebne do uzyskania tego samego efektu, a w konsekwencji oszczędza pieniądze i środowisko. 

Oszczędność prądu w firmie może polegać na ograniczeniu jej poboru np poprzez: wyłączanie urządzeń po skończonej pracy, utrzymywanie stałej temperatury w biurze, wymianę urządzeń na bardziej energooszczędne czy modernizacja oświetlenia.

By jednak osiągnąć efektywność energetyczną i zyskać status ekologicznej firmy, zmiany powinny obejmować również infrastrukturę i inwestycje w odnawialne źródła energii jak fotowoltaika dla firm.  

Ograniczenie zużycia plastiku – ekologiczne biuro “zero waste”

Brak jednorazowych sztućców, kubków, talerzyków czy zastąpienie butelek z wodą na dystrybutory  pozwoli w dużej mierze ograniczyć ilość śmieci. Dobrym sposobem jest także wykorzystywanie materiałów biurowych tak długo, jak to możliwe i korzystanie z wielorazowych rozwiązań. Ekologiczne biuro to takie, które nie tylko zmniejsza ilość odpadów, ale i ogranicza marnotrawstwo zasobów naturalnych. Idea “zero waste” to prosta hierarchia, która opiera się na zasadzie 4R – refuse, reuse, reduce, recycle, rot czyli: odmawiaj, użyj ponownie, ograniczaj, przetwarzaj, kompostuj.

Carpooling, rower, transport zbiorowy

Carpooling jest w Polsce coraz popularniejszy. Polega na wspólnych dojazdach do pracy. Współpracownicy dojeżdżający na tych samych trasach mogą dojeżdżać jednym samochodem. Przejazd odbywa się na zasadzie podziału kosztów za paliwo. 

Wielu pracodawców promuje wśród swoich pracowników wybór ekologicznych środków transportu jak np. tramwaj lub rower oferując im w zamian dodatkowe bonusy w postaci biletów do kina, teatru czy wejściówek na basen. 

Stworzenie ekologicznego biura nie jest trudne. Wystarczy, że pracodawca zapewni odpowiednie warunki i zaangażuje pracowników w tworzenie przyjaznej środowisku firmy. Niewielkie zmiany pozwolą ograniczyć produkcję śmieci, zużycie materiałów i przyczynią się do znacznych oszczędności nie tylko pieniędzy, ale i środowiska naturalnego. 

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Powietrzna pompa ciepła – czy jest dla mnie?
Powietrzna pompa ciepła – czy jest dla mnie?
Wykorzystanie ciepła z powietrza to najłatwiejszy i najtańszy sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej. Z tego powodu powietrzne pompy ciepła cieszą się coraz większym powodzeniem.  Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęście...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Opinie na temat fotowoltaiki są na ogół bardzo pozytywne. Doceniają ją głównie posiadacze instalacji, którzy odczuli korzyści związane z inwestycją. Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii ma dobre opinie nie tylko wśród oszcz...
Celuloza – ekologiczny materiał ociepleniowy
Celuloza – ekologiczny materiał ociepleniowy
Celuloza do ocieplenia budynku znacznie ułatwia pracę. Między warstwy dachu można wdmuchnąć sypką celulozę bez zrywania okładzin wewnętrznych, co wiązałoby się z wyższymi kosztami ocieplenia. Nieocieplony dach to elem...
Jak dbać o środowisko?
Jak dbać o środowisko?
W miarę rozwoju cywilizacyjnego człowiek w coraz większym stopniu oddziałuje na środowisko naturalne, czego efektem są często nieodwracalne zniszczenia. Musimy pamiętać, że to właśnie natura dostarcza cz...
Licznik prądu – jak go odczytać?
Licznik prądu – jak go odczytać?
Odczyt licznika energii polega na sprawdzeniu zużycia prądu przez gospodarstwo domowe i przekazaniu ich sprzedawcy prądu. Dane z licznika są...
zapytaj o ofertę
Columbus