Jak dbać o środowisko?

22/01/2020

Autor: Sylwia Lewkowicz

6 minut czytania

Jak dbać o środowisko

W miarę rozwoju cywilizacyjnego człowiek w coraz większym stopniu oddziałuje na środowisko naturalne, czego efektem są często nieodwracalne zniszczenia. Musimy pamiętać, że to właśnie natura dostarcza człowiekowi pożywienia czy miejsca bytu. Dlatego dążenie do maksymalnego ograniczania negatywnego wpływu to jeden z najważniejszych celów w obszarze dbałości o środowisko naturalne. Dbanie o środowisko to podwójna korzyść, oprócz zdrowia oszczędzasz również pieniądze. Oto kilka rad jak żyć w zgodzie z naturą i swoim portfelem. 

Dlaczego powinniśmy dbać o środowisko?

Czyste środowisko jest niezbędne, nie tylko dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, ale także dla przetrwania przyszłych pokoleń. Powietrze, którym oddychamy, jest najważniejszym zasobem, jaki zapewnia nam środowisko, między innymi od jego stanu zależy nasze zdrowie. Złej jakości powietrze znacząco obniża komfort życia i niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera 45 tysięcy Polaków. 

Kolejnym niezbędnym do życia elementem środowiska jest woda. To podstawowy surowiec i środek produkcji przemysłowej, źródło energii i siedlisko największej ilości gatunków zwierząt na świecie. Jedna czwarta ludzkości zmaga się z niedoborem wody, niestety jej zasoby są stale marnowane. Braki wody, będą zdarzać się częściej, jest to bowiem jeden z najbardziej widocznych skutków zmiany klimatu. Intensywne susze, którym dodatkowo towarzyszy niższy poziom opadów, zwiększają ryzyko pożarów lasów, zmniejszenia plonów i strat w rolnictwie, wpływają na funkcjonowanie ekosystemów.

Kilka pomysłów, jak dbać o środowisko

Zainwestuj w odnawialne źródła energii

Pozyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z konwencjonalnych źródeł tzn. poprzez spalanie paliw, którymi są na przykład: węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa, gaz, jest jednym z głównych powodów zanieczyszczenia powietrza.  Podczas spalania do atmosfery dostają się ogromne ilości pyłów i gazów cieplarnianych, które są szkodliwe dla naszego zdrowia, ale również powodują zmiany klimatyczne. Oprócz szkodliwej emisji, wydobycie kopalin powoduje degradację środowiska, obniża walory krajobrazowe i doprowadza do wyczerpywania surowców naturalnych. 

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jak słońce czy wiatr nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasoby są niewyczerpywalne. Co więcej, OZE jest przyjazne środowisku dzięki temu, że nie emituje CO2 do atmosfery. W ostatnich latach technologie pozwalające korzystać z energii ze źródeł odnawialnych zyskały na popularności. W przypadku domów jednorodzinnych największym powodzeniem ze względu na dostępność, wysoką efektywność i szybki zwrot inwestycji cieszy się fotowoltaika. Chcesz dbać o środowisko? Zacznij korzystać z czystej i darmowej(!) energii ze słońca.

Jakie są  zalety takiego rozwiązania?

 • czyste powietrze – wytwarzanie prądu ze słońca nie powoduje emisji szkodliwych substancji,
 • długofalowe oszczędności – energia ze słońca jest darmowa, a żywotność paneli szacuje się na minimum 30 lat!
 • bezobsługowość, 
 • niezależność od podwyżek cen prądu,
 • montaż domowej instalacji fotowoltaicznej jest łatwy, szybki i nie wymaga pozwolenia na budowę,
 • z dotacją z programu “Mój Prąd” i ulgą termomodernizacyjną daje jeszcze szybszy zwrot inwestycji.

Oszczędzaj wodę

Polska jest krajem ze stosunkowo niskimi zasobami wody, porównywalnymi do zasobów w Egipcie. Braki są z roku na rok coraz bardziej odczuwalne, niejednokrotnie latem słyszymy apele władz miast o oszczędzanie. Nieoszczędne mycie, częste pranie, podlewanie ogródka w upał – nierozważne zużycie wody to spory problem. Co zrobić aby wody w Polsce nie zabrakło? Konieczne jest racjonalne zarządzanie jej zasobami, szeroko zakrojone działania systemowe ale także indywidualne oszczędzanie wody we własnym gospodarstwie domowym. Warto wprowadzić w życie codzienne kilka zasad dzięki którym ograniczymy nadmierną konsumpcję:

 • zakręć wodę w czasie mycia zębów czy golenia, 
 • napraw kapiące krany, 
 • bierz szybki prysznic zamiast kąpieli,
 • nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą,
 • pralkę i zmywarkę uruchamiaj dopiero kiedy są pełne,
 • nie wylewaj wody która może być ponownie wykorzystana,
 • zbieraj deszczówkę i wykorzystuj ją do podlewania roślin lub mycia samochodu.

Zmniejsz ilość i segreguj odpady

Według danych Eurostatu przeciętny Polak wytwarza 315 kg śmieci rocznie, z czego odzyskiwanych jest około 30% surowców. Reszta trafia na wysypiska lub jest spalana. Poziom segregacji, a co za tym idzie recyklingu w naszym kraju jest bardzo niski, z tego powodu priorytetem dla nas powinno być ograniczenie wytwarzania odpadów, ale też ich prawidłowa selekcja. By ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko:

 • segreguj – dzięki temu surowce wtórne,zamiast trafić na wysypisko, mogą być poddane odpowiednim procesom i wykorzystane ponownie, 
 • ogranicz zużycie plastiku – na zakupy chodź z wielorazową torbą, warzywa i owoce kupuj luzem zamiast na plastikowych tackach, zrezygnuj z jednorazowych sztućców, talerzyków i słomek,
 • kupuj tylko to, czego potrzebujesz.

Jak dbać o środowisko? Zmień środek transportu!

Istnieje wiele alternatyw dla podróży samochodem. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, korzystaj z transportu publicznego, to często, nie tylko tańsza, ale także bardziej ekologiczna i szybsza od auta opcja przemieszczania się. Możesz również przesiąść się na rower lub popularne ostatnio hulajnogi elektryczne. Masz do pracy 1 kilometr lub dwa? Pokonaj ten dystans pieszo, nie tylko oszczędzisz środowisku emisji CO2, ale zyska Twoja kondycja. 

Żyj w myśl idei ZERO WASTE

Zero waste to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów. Najważniejszą zasadą jest brak marnowania. Jak to zrobić?

 • planuj zakupy,
 • w kuchni wykorzystuj resztki,
 • nie stosuj rozwiązań jednorazowych,
 • wymieniaj się i kupuj rzeczy z drugiej ręki – ciuchy, meble, zabawki, sprzęty elektroniczne.
 • naprawiaj – nie wszystko co zepsute trzeba wyrzucać, wiele rzeczy można zreperować.

Już wiesz jak dbać o środowisko. Teraz od Ciebie zależy, które z zasad wprowadzisz w życie. Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice i rozpocząć produkcję darmowej energii ze słońca? Skontaktuj się z nami z chęcią pomożemy Ci być bardziej EKO.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty:
fotowoltaika, pompy ciepła

zostaw kontakt do siebie


  czytaj więcej

  czytaj więcej

  czytaj więcej

  czytaj więcej
  !