Fotowoltaika Katowice - czysty prąd ze słońca

26/06/2020

Autor: Mateusz Konkiel

6 minut czytania

katowice fotowoltaika

W 2019 roku Katowice drugi raz z rzędu wygrały prestiżowy ranking Forbes na najbardziej ekologiczne miasto w Polsce. Miasto zostało docenione nie tylko za skalę działań, ale również ze względu na
zainwestowane środki. Oprócz działań samorządowych, o kwestie ekologiczne dbają także mieszkańcy, inwestując w odnawialne źródła energii jak fotowoltaika.

Katowice – atrakcje, region i nasłonecznienie

Katowice to miasto, które jest stolicą województwa śląskiego oraz
centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
Leży w południowej części Polski w tzw. niecce górnośląskiej. Na obszarze Katowic znajduje się kilka terenów objętych ochroną, w tym: Las Murckowski i Ochojec (są rezerwatami przyrody), Stawy na Tysiącleciu, Płone Bagno oraz Źródła Kłodnicy. Ponadto 8 obszarów zielonych jest zaliczanych do zabytkowych parków i ogrodów w Polsce. Słynną atrakcją jest katowicki spodek, który kształtem przypomina ufo oraz wieża spadochronowa. W mieście znajduje się szereg atrakcji turystycznych, m.in.: Zabytkowy Hotel Grand, Park Kościuszki (Drewniany kościół św. Michała stojący w parku), Nikiszowiec, Wieża 39, Dawny Teatr Miejski,
Panewniki – bazylika trzech szopek oraz wiele innych atrakcji.

Dominującym klimatem w
Katowicach jest umiarkowany przejściowy. Wpływa na to ukształtowanie terenu oraz położenia z dala od dużych akwenów wodnych. Roczna suma opadów wynosi około 686 mm. Najniższe nasłonecznienie występuje w Katowicach od listopada do lutego, a w tym okresie średnia ilość słońca dziennie wynosi 6 godzin. Słońce najintensywniej świeci natomiast od marca do października, a średnia ilość słonecznych godzin wynosi 11. Sprzyjające nasłonecznienie pozwala zastosować rozwiązanie, którym jest fotowoltaika.

Fotowoltaika w Katowicach – ekonomia i ekologia w jednym

Panele fotowoltaiczne to przede wszystkim oszczędności na rachunkach za prąd przez ponad 30 lat. Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają odnawialną energię słoneczną w energię elektryczną. Darmowy prąd ze słońca to oszczędności na rachunkach wynoszące nawet do 90%. Instalacja jest ekologiczna – nie emituje do atmosfery żadnych zanieczyszczeń, co więcej panele wykonane w technologii MWT nie zawierają ołowiu.

Fotowoltaika Katowice – dofinansowania

Dofinansowania do fotowoltaiki zachęciły do inwestycji również mieszkańców Katowic. Dzięki wsparciu z programu “Mój Prąd” i możliwości odliczenia instalacji od podstawy podatku,  fotowoltaika zwraca się już w 6 lat! W ramach usługi Columbus Care pomożemy Ci we wszystkich formalnościach związanych z pozyskaniem dofinansowania.

Columbus Energy – fotowoltaika w Katowicach

Mieszkańcy Katowic i okolic, chętnie sięgają po pomoc doradców energetycznych z Columbus Energy. Specjalista po przeprowadzeniu szczegółowego audytu, precyzyjnie dobierze moc instalacji do indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego. Co więcej,
w ramach oferty, każdy klient otrzymuje kompleksową opiekę obejmującą między innymi –
pomoc w uzyskaniu dofinansowania z programu “Mój Prąd”, monitoring pracy instalacji i rachunków za energię elektryczną, a także bezpłatne wsparcie specjalistów.

  • monokrystaliczne panele fotowoltaiczne Sunport MWT Back-Contact PERC 370 Wp Full Black, z gwarancją na sprawność na poziomie 82% po 30 latach,
  • 15-letnia Gwarancja Totalna na wszystkie komponenty instalacji wraz z montażem,
  • montaż już w 10 dni od sfinalizowania umowy,
  • korzystne finansowanie,
  • Columbus Care – opieka nad rachunkami oraz prawidłową pracą Twojej instalacji fotowoltaicznej, odznaczona godłem “Teraz Polska”. 

Fotowoltaika Katowice – mieszkańcy stawiają na OZE

Mieszkańcy Katowic coraz chętniej inwestują w fotowoltaikę. Pani Maria postawiła na monokrystaliczne panele w eleganckiej wersji full black od Columbus Energy. Jej instalacja o mocy 7,25 kWp produkuje darmowy prąd ze słońca, obniżając rachunki tylko do niewielkich opłat stałych. Tym sposobem nasza Klientka oszczędza na opłatach za prąd nawet do 90% rocznie!

instalacja fotowoltaiczna w Katowicach

Pan Bartosz również postawił na ekologiczną instalację fotowoltaiczną o mocy 7,44 kWp. Taka moc w pełni pokrywa zapotrzebowanie jej gospodarstwa domowego na prąd.

Zainteresowany instalacją fotowoltaiczną w Katowicach lub okolicach? Umów się już dziś z doradcą Columbus Energy!

Jak działa fotowoltaika?

W dobie rosnącego zanieczyszczenia powietrza, niezbędne jest ograniczanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to możliwe m.in., dzięki technologii, którą jest fotowoltaika. Katowice i otaczające miasto obszary, posiadają optymalne nasłonecznienie, dzięki któremu instalacja pozwala uzyskiwać prąd ze Słońca, stanowiącego niewyczerpalne źródło odnawialnej energii (OZE).

Centrum instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne. To właśnie w nich dochodzi do zamiany energii słonecznej w elektryczną. Każdy panel jest zbudowany z kryształków krzemu oraz cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, np. wskutek opadów gradu. Elementy te najczęściej są montowane na dachu, z uwagi na najsilniejsze nasłonecznienie tego miejsca. W przypadkach, gdy montaż
taki montaż nie jest możliwy (słabe nasłonecznienie, nietypowa konstrukcja, duża ilość kominów lub okien dachowych), panele zostają przykręcone na specjalnej konstrukcji osadzonej na gruncie. Zanim monterzy przystąpią do prac, specjalista przeprowadza wizję lokalną, aby wybrać najmocniej nasłonecznione miejsce. Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna osiąga maksymalną wydajność.

Panele są również pochylone pod optymalnym kątem w stosunku do promieni słonecznych. Energia słoneczna pochłaniana przez panel wprawia w ruch znajdujące się w nim elektrony. W ten sposób dochodzi do różnicy potencjału
między
warstwami krzemowego półprzewodnika i wytworzenia prądu stałego. Jednak nie nadaje się on do zasilania urządzeń elektrycznych, dlatego kolejnym elementem instalacji jest falownik. To w tym urządzeniu następuje zmiana prądu stałego w zmienny, który płynie w gniazdach elektrycznych. Parametry falownika muszą być dobrane odpowiednio do mocy instalacji. Dlatego w przypadku planowanej rozbudowy zestawu o kolejne panele w celu zwiększenia mocy, należy zamontować inwerter o mocniejszych parametrach, aby nie trzeba było go wymieniać po rozbudowie.

Moc instalacji fotowoltaicznej jest obliczana na podstawie rocznej sumy rachunków za prąd i prognozy jej zmian, jeśli planujemy dodatkowo np. montaż pompy ciepła czy wymianę kuchni na elektryczną. Wszystkie elementy są połączone za pomocą wysokiej jakości przewodów elektrycznych. Po podłączeniu zestawu do sieci, należy zgłosić ten fakt do zakładu energetycznego w celu wymiany licznika na dwukierunkowy. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie rozliczeń prosumenta z zakładem energetycznym.

Coraz bardziej popularna staje się w Polsce fotowoltaika. Katowice to kolejne miasto, które promuje taką metodę pozyskiwania prądu ze Słońca, ze względu na korzyści ekonomiczne oraz ekologiczne. Nadmiar energii wyprodukowanej w lato, pozwala z niej korzystać w
okresie zimowym, gdy instalacja osiąga mniejszą wydajność.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty

Czym jesteś zainteresowany?

Zaznacz przynajmniej jedną opcję

Podaj swoje dane:

Czytaj więcej

Czytaj więcej