Fotowoltaika - Śląsk stawia na OZE!

27/05/2019

Autor: Sylwia Lewkowicz

3 minuty czytania

fotowoltaika śląsk

Do tej pory Śląsk kojarzył się głównie z węglem i zanieczyszczonym powietrzem, na szczęście to się zmienia. Coraz częściej region, mimo, że z głęboko zakorzenionymi tradycjami górniczymi dostrzega potencjał odnawialnych źródeł energii w tym fotowoltaiki.

Śląsk – fotowoltaika na hałdach

Region Śląska obfituje w tereny pogórnicze. Hałdy to nieodłączny element krajobrazu województwa śląskiego, zwłaszcza w obszarze Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. W dużej mierze są to tereny, które szpecą środowisko naturalne i powinny zostać zrewitalizowane. Jednym ze sposobów odnowienia nieekspolatowanych terenów górniczych jest tworzenie tam miejsc rekreacji dla mieszkańców – parków miejskich, punktów widokowych czy chociażby skateparków.

W ostatnim czasie dostrzeżono też w hałdach potencjał budowy OZE. Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala po ocenie możliwości tych terenów wyraził chęć obudowania hałd panelami fotowoltaicznymi. Najprawdopodobniej budowa pierwszych elektrowni słonecznych rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Fotowoltaika – Śląsk, mieszkańcy chcą czystego powietrza

Mimo mocnego przywiązania do kultury górniczej i energetyki konwencjonalnej, mieszkańcy Śląska również pragną oddychać czystym powietrzem. Odnawialne źródła energii w tym fotowoltaika na Śląsku stają się coraz popularniejsze. Widok paneli słonecznych na dachu w Bytomiu, Dąbrowie Górniczej czy w Rybniku nikogo już nie dziwi. W instalacje fotowoltaiczne na Śląsku inwestują zarówno mieszkańcy domów jednorodzinnych jak i przedsiębiorcy.

Instalacja fotowoltaiczna pana Roberta z Bytomia o mocy 3,54 kWp w pełni pokrywa jego zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Pan Krzysztof z Dąbrowy Górniczej, właściciel domu z pięknym widokiem również postawił na energię z odnawialnych źródeł. Duży dom wiąże się z dużymi wydatkami na prąd, dzięki fotowoltaice właściciel oszczędza i nie musi martwić się podwyżkami cen prądu.

Firma Budosprzęt z Bytomia będąc nowoczesną i proekologiczną firmą, również zdecydowała się na instalację fotowoltaiczną. Ich instalacja pozwala na pokrycie bieżącego zużycia. Oprócz inwestycji w fotowoltaikę, firma postanowiła również zmniejszyć zużycie energii poprzez wymianę oświetlenia na ekonomiczne LED.

Fotowoltaiką w śląski smog

Śląsk boryka się ze smogiem już od wielu lat. Zdarza się, że w sezonie grzewczym normy jakości powietrza przekroczone są nawet o 1000%. Zdecydowana większość mieszkańców jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast na Śląsku – Rybnika popiera zakaz stosowania węgla do ogrzewania gospodarstw domowych. Co trzeci mieszkaniec podejmuje działania lobbingowe wśród rodziny, przyjaciół i znajomych, a co czwarty udziela się w internecie wspierając akcje antysmogowe.

Pan Andrzej z Rybnika postanowił pójść o krok dalej, na swoim domu, który znajduje się w centrum blokowiska zainstalował panele słoneczne. Tym samym promuje fotowoltaikę na Śląsku, wśród mieszkańców swojego miasta.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty:
fotowoltaika, pompy ciepła

zostaw kontakt do siebie


    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej
    !