Mieszkańcy Wrocławia coraz bardziej zwracają uwagę na ochronę środowiska i dostrzegają, że poziom smogu wprost przekłada się na ich jakość życia. Jednym ze sposobów na walkę z zanieczyszczeniem są inwestycje w odnawialne źródła energii. Wrocławianie coraz częściej decydują się na fotowoltaikę i pozyskiwanie czystej, darmowej energii ze słońca.
Wrocław – zabytki, klimat i nasłonecznienie
Wrocław to historyczna stolica Dolnego Śląska, położona nad Odrą na nizinie Śląskiej. W mieście znajduje się wiele atrakcji turystycznych, m.in. Fontanna Multimedialna, wiele muzeów oraz Panorama Racławicka. Do pozostałych atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć należą: Kościół św. Wojciecha, Hotel Monopol, Wieża Ciśnień przy alei Wiśniowej, Stary Ratusz oraz Pałac Spätgenów. Na uwagę zasługuje wpisana na listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO – Hala Stulecia oraz liczne pomniki i kamienice.
Wrocław leży w strefie przejściowego klimatu umiarkowanego. Średnia roczna ilość opadów wynosi 548 mm. Upały dominują w okresie lipca, a w ciągu roku występuje 47 dni gorących, w których maksymalna temperatura przekracza +25 °C. Najdłuższa pora termiczna wynosi 114 dni, w ciągu których najsilniejsze nasłonecznienie przypada na okres od kwietnia do października. Średnie usłonecznienie wynosi 1556 godzin w roku. Wrocław uchodzi za jedno z najcieplejszych miast w Polsce i występuje w nim, tzw. Miejska Wyspa Ciepła, ponieważ w letnie noce temperatura w wyniku oddziaływania aglomeracji na środowisko naturalne jest dodatkowo wyższa o 5°C. Korzystne warunki nasłonecznienia sprawiają, że coraz częściej stosowaną technologią jest fotowoltaika. Wrocław jest miastem, które stawia na działania proekologiczne, skąd można zauważyć rosnącą liczbę paneli na dachach budynków w tym mieście.
Fotowoltaika we Wrocławiu – korzyść dla środowiska i mieszkańców
Panele fotowoltaiczne to przede wszystkim korzyść dla środowiska. Instalacja fotowoltaiczna działa wyłącznie w oparciu o odnawialne źródło energii, czyli promieniowanie słoneczne. Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Dla mieszkańców Wrocławia bardzo istotne jest to, że fotowoltaika stanowi doskonałą inwestycję na lata. Oszczędności na rachunkach za prąd dla prosumentów wynoszą nawet do 90%. Instalacja jest ekonomiczna i ekologiczna, a dodatkowo jej żywotność szacowana jest na ponad 30 lat!
Dofinansowania na fotowoltaikę
Fotowoltaika zwraca się już w 6 lat! Montując instalację we Wrocławiu możesz zyskać dotację z kolejnej edycji programu „Mój Prąd”, która rozpocznie się w I kwartale 2022 roku. Dodatkowo, dzięki uldze termomodernizacyjnej możesz odliczyć swoją inwestycję od podstawy podatku. W ramach usługi Columbus Care pomożemy Ci we wszystkich formalnościach związanych z pozyskaniem dodatkowych funduszy na ten projekt.
Oferta Columbus dla Wrocławia
Columbus ma swoich przedstawicieli również we Wrocławiu. Mieszkańcy tego śląskiego miasta i okolic, chętnie sięgają po usługi doradców energetycznych, którzy pomagają w doborze instalacji do indywidualnych potrzeb. W ramach oferty, każdy klient otrzymuje kompleksową opiekę obejmującą m.in. pomoc w kontaktach z zakładem energetycznym, wsparcie w uzyskaniu dofinansowania, monitoring pracy instalacji oraz monitorowanie rachunków za energię elektryczną.
Co czeka na Ciebie w ofercie Columbus?
- monokrystaliczne panele fotowoltaiczne,
- 15-letnia Gwarancja 360 na wszystkie komponenty instalacji wraz z montażem,
- montaż nawet w 10 dni od sfinalizowania umowy,
- korzystne finansowanie,
- Columbus Care – opieka nad rachunkami oraz prawidłową pracą Twojej instalacji fotowoltaicznej, odznaczona godłem “Teraz Polska”.
Fotowoltaika Wrocław – mieszkańcy stawiają na OZE
Mieszkańcy Wrocławia inwestują w fotowoltaikę! Pan Paweł postawił na monokrystaliczne panele full black od Columbus. Jego instalacja o mocy 4,5 kWp produkuje darmowy prąd ze słońca, obniżając rachunki właściciela tylko do opłat stałych.

Pani Alina również postawiła na ekologiczną instalację fotowoltaiczną o mocy 4,06 kWp. Taka moc w pełni pokrywa zapotrzebowanie jej gospodarstwa domowego na prąd.

Kolejną instalacją we Wrocławiu od Columbus jest realizacja na budynku Pani Małgorzaty, dla której ważne są długofalowe oszczędności.

Zainteresowany instalacją fotowoltaiczną we Wrocławiu lub okolicach? Umów się już dziś z doradcą Columbus!
Jak działa fotowoltaika?
Działanie fotowoltaiki w dużym stopniu opiera się na panelach fotowoltaicznych, które pochłaniając energię ze Słońca produkują prąd. Moduły najczęściej montowane są na dachach budynków, ponieważ te miejsca są wysoce nasłonecznione. Jednak nie zawsze jest to możliwe, ponieważ nietypowa konstrukcja dachu lub duża liczba kominów i okien dachowych może uniemożliwiać ich prawidłową instalację. Dlatego w takim przypadku, panele fotowoltaiczne zostają osadzone na gruncie, z wykorzystaniem specjalnej konstrukcji.
Zanim tak się stanie, specjalista wybiera najmocniej nasłonecznione miejsce, aby instalacja fotowoltaiczna mogła osiągnąć maksymalną wydajność w produkcji energii elektrycznej. Wygenerowane nadwyżki są odprowadzane do publicznej sieci i magazynowane przez zakład energetyczny. Dzięki temu prosument (osoba, która wyprodukowała prąd ze słońca), może z nich korzystać w okresie zimowym. Panele fotowoltaiczne produkują znacznie mniej prądu w dni pochmurne, ale ich wydajność nigdy nie spada do zera. Główny składnik materiału, z którego są wykonane to kryształki krzemu. Gwarancja na sprawność paneli wynosi nawet 30 lat, co świadczy o ich wysokiej trwałości. Natomiast po zakończeniu okresu eksploatacji, można je poddać recyklingowi, co jest korzystne dla środowiska. Każdy panel jest ustawiony pod optymalnym kątem do padających promieni słonecznych, aby mógł pracować z maksymalną wydajnością.
W wyniku pochłaniania promieni przez moduł, dochodzi do ruchu znajdujących się w nim elektronów. Dzięki temu powstaje różnica potencjału między warstwami krzemowego półprzewodnika, a efekcie prąd stały. Jednak, aby zasilanie urządzeń elektrycznych było możliwe, wyprodukowana energia zostaje przesłana do inwertera (falownika), który przekształca ją w prąd zmienny – płynący w gniazdach elektrycznych. Moc inwertera jest dobierana adekwatnie do mocy instalacji, którą można rozbudować o kolejne moduły. Dlatego w takim przypadku, warto zamontować inwerter o podwyższonej mocy, aby uniknąć jego wymiany w przyszłości. Ważnym elementem instalacji jest dwukierunkowy licznik. Po podłączeniu i sprawdzeniu instalacji, zostaje on zamontowany przez zakład energetyczny w celu zliczania wprowadzonej i pobranej przez prosumenta energii elektrycznej do sieci publicznej. Dzięki temu możliwe jest poprawne rozliczenie z zakładem energetycznym. Wszystkie elementy zestawu fotowoltaicznego są połączone przewodami, a podłączenie do domowej instalacji najczęściej nie wymaga jej modyfikacji.