Najwydajniejsze na rynku panele monokrystaliczne coraz częściej pojawiają się na dachach polskich domów. Czarne płytki ich ogniw z lepszą sprawnością wyłapują promienie słoneczne, co przekłada się na większą produkcję energii elektrycznej.
Panele monokrystaliczne
Pojedyncze ogniwo w panelach monokrystalicznych wykonane jest z jednego dużego monokryształu krzemu o kształcie walca i średnicy około 30 centymetrów. Tnie się go na płytki o grubości 2-3 milimetrów. Pierwotnie krzem krystaliczny ma kształt kolisty, więc nie wycina się z niego kwadratów, a ośmiokąty. Pozwala to uniknąć sporych strat materiału.
Wycięte ogniwa zazwyczaj łączy się w trzy sekcje, w których napięcie energii wynosi około 35-40 V. Do każdej sekcji podpięta jest dioda, co zabezpiecza przed zbyt dużym spadkiem mocy ogniwa, gdy zacienieniu ulegnie jedna z jego części. Całość, tak jak w przypadku paneli polikrystalicznych, pokryta jest warstwą antyrefleksyjną.
Dlaczego warto zainwestować w panele monokrystaliczne?
Monokrystaliczne panele słoneczne to gwarancja większej wydajności i najlepszej sprawności na rynku – na poziomie nawet powyżej 20%. Modułu tego rodzaju wyróżnia również niska masa i mniejsze rozmiary przy zachowaniu wysokiej wydajności. To sprawia, że na tej samej powierzchni dachu zmieści się więcej paneli monokrystalicznych, niż polikrystalicznych, przez co możliwe jest budowa instalacji o wyższej mocy.
Monokryształy to również najmniejszy spadek mocy w czasie użytkowania oraz najwyższa trwałość – minimum 30 lat. Nowoczesna, dopracowana technologia produkcji, umożliwia współpracę paneli z wszystkimi typami inwerterów i sterowników.
Instalacja monokrystaliczna cechuje się wysoką odpornością na anomalie pogodowe. Nie zagraża jej silny wiatr, grad, ani zalegający mokry śnieg.
Ogniwa monokrystaliczne wyróżniają się jednolitą, ciemną barwą, dzięki czemu moduły doskonale komponują się z pokryciami dachowymi w różnych kolorach. W wersji Full Black panele zamiast srebrnej, mają czarną ramę, która sprawia, że wyglądają elegancko i bardzo nowocześnie.
Zalety paneli monokrystalicznych:
- Wydajność: Panele monokrystaliczne są znane z wyższej wydajności w porównaniu do paneli polikrystalicznych. Oznacza to, że w tym samym warunkach oświetleniowych i powierzchni panele monokrystaliczne będą wytwarzać więcej energii elektrycznej niż panele polikrystaliczne.
- Mniejszy rozmiar: Panele monokrystaliczne mają mniejszy rozmiar w porównaniu do paneli polikrystalicznych o takiej samej mocy (wyższa gęstość mocy). Dlatego panele monokrystaliczne są łatwiejsze w instalacji i zajmują mniej miejsca.
- Trwałość: Panele monokrystaliczne są znane z wysokiej trwałości. Są one bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i mikropęknięcia.
- Wygląd: Panele monokrystaliczne mają jednorodną, ciemną barwę, co znacząco podnosi ich estetykę.
- Lepsza wydajność w trudnych warunkach: Panele monokrystaliczne są bardziej wydajne podczas zachmurzenia czy wysokiej temperatury na zewnątrz.
Panele monokrystaliczne w ofercie Columbus
W ramach ofert przeznaczonych dla domów jednorodzinnych, masz do wyboru wysokowydajne panele monokrystaliczne w wersji Silver Frame lub Full Black. Dzięki temu sam możesz zdecydować czy zależy Ci wyłącznie na wysokiej jakości sprzęcie, czy może liczy się także wygląd i wybierzesz moduły z czarną ramą i ciemnym podłożem.
Zainteresowany fotowoltaiką od Columbus? Umów się na spotkanie z doradcą, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu.