By komin dobrze spełniał swoją funkcję odprowadzania spalin musi być drożny to znaczy, że powinien pozwalać na sprawny przepływ spalin. Jeśli nie będziemy o niego dbać oraz ogrzewać budynek złej jakości paliwem nasz komin może stanowić poważne zagrożenie. Jak prawidłowo zadbać o to by odprowadzanie spalin przebiegało w sposób prawidłowy?
Zakup systemu kominowego
Przed zakupem systemu kominowego komina warto sprawdzić, czy posiada on odpowiednie atesty i oznakowanie CE zgodne z normą EN-13063 cz. 1 i 2. Należy także zwrócić uwagę na to z jakich materiałów został wykonany. Komin powinien być odporny na zastosowanie różnego rodzaju paliw i na wysokie temperatury gazów wylotowych, dodatkowo ważne jest by był kwasoodporny.
Odbiór i przegląd komina
Każdy nowy komin musi zostać poddany odbiorowi kominiarskiemu, dopiero wtedy możemy mieć pewność, że został on wybudowany prawidłowo i nie zagraża bezpieczeństwu użytkowania. Podczas procesów spalania powstają szkodliwe, bezbarwne i bezzapachowe związki chemiczne które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, na przykład tlenek węgla. Kominiarz powinien sprawdzić szczelność wszystkich elementów odprowadzających spaliny i sporządzić odpowiedni protokół pokontrolny.
Czyszczenie komina
Czyszczenie przewodów odprowadzających spaliny jest najważniejszą kwestią związaną z eksploatacją komina. Kominiarz by wyczyścić komin zastosuje odpowiednie środki i techniki, które nie uszkodzą delikatnych powłok komina wykonanych ze stali kwasoodpornej. Po każdym czyszczeniu oraz kontroli kominiarz ma obowiązek wystawić odpowiedni dokument potwierdzający wykonanie prac. Dzięki temu w przypadku pożaru właściciel domu ma potwierdzenie dla firmy ubezpieczeniowej, że dbał o przewody kominowe.
Według przepisów przewody spalinowe należy czyścić co najmniej dwa razy w roku, przewody wentylacyjne – raz w roku, a dymowe, odprowadzające spaliny na przykład z kominka, cztery razy w roku.
Nie szukaj dróg na skróty!
Lepiej nie podejmować prób czyszczenia komina na własną rękę. Często jest to tylko pozorna oszczędność ponieważ nie fachowy serwis może uszkodzić komin, a pomysły typu wypalanie sadzy mogą skończyć się pożarem.
Ogólnopolski Rejestr Mistrzów Kominiarskich uprawnionych do okresowej kontroli, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) jest dostępny na stronie http://korporacjakominiarzy.pl
Zainteresowany tematami związanymi z fotowoltaiką? Może żywotność paneli fotowoltaicznych?