Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie?

Autor: Sylwia Mańkowska

5 minut czytania

rachunek za prąd w firmie

Coroczne wzrosty energii są wyjątkowo bolesne dla przedsiębiorców. W każdej firmie zużycie energii stanowi jeden z głównych kosztów jej działalności. Kolejne pozycje na rachunkach powodują szukania oszczędności. Jakie są sposoby na obniżenie faktury za prąd? I jakie kroki podjąć, aby były one przez lata skuteczne?

Choć rachunków za prąd nie da się całkowicie pozbyć, to istnieje kilka prostych sposobów na ich obniżenie. 

Wymiana sprzętów na bardziej energooszczędne

Stare urządzenia, które wciąż są wykorzystywane w firmie, mogą pochłaniać dużą ilość energii. Dlatego warto zainwestować w nowoczesny i energooszczędny sprzęt. Tradycyjne żarówki wymień na energooszczędne lub oświetlenie LED. Zarówno Ty, jak i Twoi pracownicy powinni dbać o gaszeniu światła po zakończeniu pracy, a także wyłączaniu urządzeń biurowych. Komputery, ekrany, czy drukarki pozostawione w stanie czuwania niepotrzebnie zużywają prąd. 

Wybór odpowiedniej taryfy

Warto zastanowić się i sprawdzić, w jakich godzinach zużywana jest największa ilość prądu w Twojej firmie i czy taryfa, z jakiej korzystasz jest do tego dostosowana. Możliwe, że przyczyną wysokich rachunków jest jej nieodpowiedni dobór. Jeśli dużo zużycie energii występuje w godzinach nocnych, należałoby rozważyć taryfę ze strefami czasowymi, gdzie prąd w nocy jest tańszy. Przedsiębiorstwa mają do wyboru taryfy A, B i C:

 • A – dla firm zasilanych z sieci elektroenergetycznych wysokiego napięcia, przeznaczona zwykle dla dużych fabryk i zakładów przemysłowych,
 • B – dla przedsiębiorstw, które są zasilane z sieci elektroenergetycznych średniego napięcia. Korzystają z niej średnie przedsiębiorstwa (galerie handlowe, hotele, szpitale);
 • C – przeznaczona dla małych firm, które są zasilane z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia, takich jak sklepy, punkty usługowe, czy gospodarstwa rolne.

Szczegóły taryf doprecyzowane są również poprzez przypisane im cyfry (rodzaje):

 • pierwsza cyfra informuje o mocy umownej (1 oznacza moc nie większą niż 40 kW, a 2 to moc większa niż 40 kW),
 • druga cyfra to określenie liczby stref czasowych (1, 2, 3, 4),
 • trzeci znak to sposób rozliczania stref czasowych (np. “a” oznacza podział na strefę szczytową i poza-szczytową, “b” to podział na strefę dzienną i nocną).

Sprawdzenie mocy umownej i mocy pobranej

W nawiązaniu do wyboru odpowiedniej taryfy, dobrze jest zweryfikować czy pobór prądu nie był większy niż wyznaczony limit. Jeśli zużycie prądu w Twoim przedsiębiorstwie przez większą część roku jest większe niż wartość zapotrzebowania zadeklarowana w umowie, to ponosisz dodatkowo koszty w wysokości 10-krotnej stałej opłaty dystrybucyjnej za każdy 1 kW przekroczonej mocy. Jeżeli analiza faktur z poprzedniego roku wykaże taką sytuację, należy wystąpić o zwiększenie limitu do lokalnego operatora systemu dystrybucji. 

Niektóre spółki dystrybucyjne oferują klientom biznesowym możliwość zróżnicowanego limitu mocy w określonych miesiącach, jeśli jego przekraczanie występuje okresowo, np. przed świętami. Warto sprawdzić to rozwiązanie. 

Zmiana sprzedawcy prądu

Dla dostawcy energii bardziej opłacalna jest sprzedaż energii firmom, niż indywidualnym odbiorcom, stąd z dużym prawdopodobieństwem nowy sprzedawca przedstawi Twojej firmie bardziej atrakcyjną ofertę od obecnej. Na wysokość rachunku będzie mieć wpływ nie tylko wysokość ceny energii, ale także okres obowiązywania umowy. Założyć można, że im dłuższy czas jej obowiązywania, to oferta będzie korzystniejsza. Zmieniając dostawcę prądu, należy jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 • okres i sposób naliczania płatności – rozliczanie z dostawcą prądu może wpływać na opłaty handlowe lub dystrybucyjne wyszczególnione w rachunku, 
 • koszty za zerwanie umowy – zerwanie umowy na czas określony może nieść za sobą finansowe konsekwencje,
 • wysokość opłaty handlowej – czyli koszty obsługi rozliczenia klienta naliczane za odczyt licznika.

Instalacja fotowoltaiczna

Produkując prąd ze słońca i wykorzystując go we własnej firmie, mamy gwarancję darmowej energii i niezależności energetycznej. Po zainstalowaniu dobrze dobranej instalacji rachunek za prąd to niewielkie opłaty stałe na rzecz operatora, które wynoszą zwykle od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Dlatego pewne jest, że kwota inwestycji zwraca się po kilku latach. Co ważne, obecnie funkcjonujące rozwiązania, jakie dają dostawcy instalacji, np. umowa PLA, pozwalają na korzystanie z zielonej energii bez ponoszenia kosztów instalacji. Polega ona na stałej, miesięcznej opłacie za czynsz lub za dzierżawę, w zamian za co można użytkować instalację, tzn. czerpać produkowany prąd. Instalacja, która produkuje tę energię jest własnością dostawcy, na podstawie wspomnianej umowy jest dzierżawiona użytkownikowi, czyli przedsiębiorcy, dzięki czemu korzysta on z energii, którą ta instalacja produkuje. 

udostępnij artykuł dalej .

podobne artykuły

interesuje Cię
ten temat?

zostaw kontakt do siebie


  czytaj więcej

  czytaj więcej

  czytaj więcej

  czytaj więcej
  !