Montujemy panele słoneczne: co powinniśmy wiedzieć?

8/08/2018

Autor: Mateusz Konkiel

3 minuty czytania

Dobrze zamontowane panele słoneczne to gwarancja wysokiej sprawności instalacji, która będzie w stanie wyprodukować dla nas wiele energii. Dlatego bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca pod montaż oraz dobranie optymalnego kierunku i kąta nachylenia ogniw fotowoltaicznych. Co powinniśmy wiedzieć o montażu paneli fotowoltaicznych?

Pod jakim kątem i jak ułożyć panele fotowoltaiczne?

W Polsce, która jest jednym z krajów położonych na północ od równika, tak jak np.: Francja, Niemcy czy Litwa, najwięcej energii produkuje się z instalacji fotowoltaicznych skierowanych w stronę południową. Jednak nie każdy dach ma połać ustawioną w tym kierunku. Mimo to uzyski energii analizowane z różnych instalacji w Europie pokazują, że południowo-wschodnia i południowo-zachodnia strona okazuje się równie wydajna.

Nie bez znaczenia jest również kąt nachylenia paneli. Powinien on sprawiać, że promienie słoneczne będą niemalże prostopadle padać na ogniwa krzemowe, które wyprodukują z nich maksymalną ilość energii. Za optymalny kąt nachylenia uznaje się więc 30-35 stopni. Wszystko zależy jednak od miejsca montażu.

Instalatorzy fotowoltaiki spotykają się z wieloma różnymi dachami. Nie wszystkie one pochylone są pod kątem około 30 stopni. Dlatego np. w przypadku dachów płaskich montuje się na nich odpowiednią konstrukcję, na której umieszczane są panele. Podobnie dzieje się, gdy instalacje planowane są w przydomowych ogródkach. Natomiast jeśli nachylenie dachu nie odbiega wiele od kąta optymalnego, rezygnuje się z tej konstrukcji, ponieważ podnosi ona koszty całości. Właściciele domowej elektrowni jednak nie tracą na tym zbyt wiele. Instalacja fotowoltaiczna zamontowana w przedziale 25-40 stopni to inwestycja, która zapewni stały dopływ darmowej energii ze słońca i oszczędności dla Twojego domu.

Miejsce montażu

Panele słoneczne można zamontować prawie wszędzie. Właściciele domów jedno- i wielorodzinnych do dyspozycji mają dach, budynki gospodarcze czy ogródki lub niezagospodarowane kawałki pola. Coraz częściej pojawiają się również instalacje fotowoltaiczne na dachach sklepów. garaży czy altanek. W montażu nie przeszkadza także rodzaj pokrycia dachowego, ponieważ współcześnie dobiera się poszczególne elementy konstrukcji do warunków montażu.

Profesjonalne firmy, które dbają kompleksowość swojej usługi, w przygotowaniu instalacji fotowoltaicznej biorą pod uwagę oczekiwania klienta oraz warunki zastane. W odniesieniu do nich przygotowują optymalnie dostosowany projekt techniczny, tak aby już zamontowane panele fotowoltaiczne działały z największą wydajnością i sprawnością.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty:
fotowoltaika, pompy ciepła

zostaw kontakt do siebie


    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej
    !