Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
6 minut 21 sekund

Okres zwrotu kosztów za instalację fotowoltaiczną w firmie. Jak go skrócić?

Zwrot-fotowoltaiki-biznes

Rozważając zakup instalacji fotowoltaicznej, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które w przyszłości będą miały wpływ min. na długość pracy instalacji fotowoltaicznej, a także na okres zwrotu kosztów, jakie poniesie przedsiębiorstwo. O to, na które kwestie trzeba zwrócić szczególną uwagę, zapytaliśmy właściciela firmy Profplast, Andrzeja Malcherka, którego firma już od ponad roku korzysta z instalacji fotowoltaicznej.

Dlaczego warto inwestować w instalację fotowoltaiczną?

Coroczne wzrosty cen energii są wyjątkowo bolesne dla przedsiębiorców. W każdej firmie zużycie prądu stanowi jeden z głównych kosztów jej działalności. Kolejne pozycje na rachunkach powodują konieczność szukania oszczędności. Jak wskazuje Pan Andrzej, na decyzji o zakupie instalacji fotowoltaicznej zaważyła właśnie stale wzrastająca cena energii.

„Na przełomie 2019 i 2020 roku negocjowaliśmy umowy z energetyką. Najlepsza oferta, jaka się pojawiła, zakładała wzrost ceny energii o 37%. W tym momencie problem obniżenia tego kosztu powstał już gwałtownie, więc zebraliśmy oferty chyba z ośmiu poważnych firm oferujących zainstalowanie fotowoltaiki. Po analizie wszystkich i spotkaniach z oferentami podjęliśmy decyzję o wyborze Columbus dla biznesu.”

Odpowiedni dobór mocy – klucz do szybkiego zwrotu kosztów

Gwarantem opłacalności instalacji fotowoltaicznej, a zarazem jej szybkiego zwrotu, jest odpowiedni dobór mocy do zapotrzebowania danego przedsiębiorstwa. Za duża moc instalacji sprawi, że inwestycja będzie dłużej się spłacać, a część wyprodukowanej energii, której nie zdołasz zużyć w ciągu roku, zostanie bezpowrotnie utracona. Zbyt mała moc to z kolei dopłaty do rachunków.

”Poprawne ułożenie całego procesu naprawdę daje efekty i podchodząc do zainstalowania fotowoltaiki, trzeba te elementy przeanalizować i najlepiej to robić z fachowcami – sugeruję korzystać z wiedzy ludzi, którzy wiedzą na ten temat dużo. Proces doboru instalacji wcale nie jest prosty. Można przewymiarować i zapłacić za dużo i rzeczywiście wydłużyć okres zwrotu. Natomiast jeżeli się będzie poprawnie dobierało moc instalacji, przewidując nawet spodziewane wzrosty cen energii itd., to informacja, że dziś czas zwrotu wynosi około 8 lat, po trzech latach może się skrócić i wynosić 5 lat. Jak wszyscy przewidujemy – ceny energii są wysokie, jedne z najwyższych w Europie, a jeszcze będą rosły.” – podkreśla Malcherek.

Andrzej Malcherek, którego firma z instalacji korzysta już od ponad roku, zaznacza, że kontakt ze specjalistami, przy doborze instalacji PV, jest nieodzowny. Jak podkreśla, przymierzając się do inwestycji w fotowoltaikę, trzeba dokładnie znać cykl produkcyjny własnego przedsiębiorstwa. To, w zestawieniu ze specjalistyczną wiedzą doradcy energetycznego, zapewnia optymalny dobór mocy, a co za tym idzie – możliwe najszybszy zwrot kosztów całej inwestycji.

„Po pierwsze, tzn. nie znając struktury firmy czy samego cyklu produkcyjnego, to sugeruję zacząć się tym interesować – to jest raz. Dwa, skontaktuj się z dobrej klasy fachowcami. Bo sam, czytając w Internecie itd., pozornie możesz się dużo dowiedzieć, ale jakie bzdury tam czasami piszą, to lepiej nie wspominać. Np. ostatnie hasło, że się prawie wszystkie instalacje palą – no i ile się spaliło? Kilka. Ile jest?- kilkadziesiąt tysięcy. No więc – domy się też palą.” – zaznacza.

O tym, jak powinno przebiegać spotkanie z doradcą energetycznym, przeczytasz dokładnie tutaj: https://columbusenergy.pl/blog/czego-dowiesz-sie-od-doradcy-energetycznego-na-spotkaniu/

Dostosowanie produkcji do pracy instalacji fotowoltaicznej jako sposób na szybszy zwrot kosztów inwestycji

„Układając plan funkcjonowania po zainstalowaniu fotowoltaiki, ponieważ nie jesteśmy prosumentem, czyli wytwórcą, bo tak to prawo traktuje, zreorganizowaliśmy system pracy (…). Rozciągnęliśmy produkcję na 7 dni w tygodniu, na trzy zmiany, czyli praktycznie jesteśmy w stanie w 100% zużyć tę energię. Dzięki temu nasze rachunki są pomniejszone dokładnie o to, co wyprodukuje instalacja, ponieważ nie mamy przebiegów pustych, czyli oddawania energii.”

Jak podkreśla pan Andrzej, odpowiednia moc instalacji oraz dostosowanie pracy przedsiębiorstwa daje wymierne efekty.

 „Mimo wzrostu cen prądu, koszty, jakie ponosimy, są minimalnie tylko wyższe niż w latach poprzednich. Zużycie mamy mniej więcej o jakieś 4-7% niższe. Mało tego – w godzinach szczytowych, kiedy prąd jest najdroższy, my mamy prąd z fotowoltaiki. Nocne godziny są tanie, relatywnie. Natomiast to, co uzyskujemy, jest rzeczywistym efektem. Po roku zdecydowaliśmy się na drugą instalację na drugim punkcie poboru. Mamy porównanie mocy użytkowej i efektu, jaki daje. Na pierwszym punkcie poboru uzyskujemy mniej więcej o 17-20% mniejsze obciążenie instalacji niż na drugim punkcie, czyli daje to efekt rzeczywisty.”

Zwrot inwestycji już w 5 lat

Jedna instalacja o mocy 100 kWp pokrywa około 8-10% zapotrzebowania firmy Profplast, druga instalacja o tej samej mocy, zaspokaja kolejne 10%. Mogłoby się wydawać, że to niewiele. Jak jest w rzeczywistości?

“Wystarczy popatrzeć, ile kosztuje roczne zużycie energii. W naszym przypadku, zostańmy przy samej energii, to jest około 600 tysięcy złotych. Tylko energia, bez dystrybucji. W sumie razem z dystrybucją, to jest ponad 800 tysięcy złotych. No więc wystarczy popatrzeć – 10%, to już jest ładny kawałek pieniędzy. Jeżeli to by się udało uzyskać przy dwóch instalacjach, to co roku zwrot kosztów inwestycji to 70-80 tys. złotych, więc jak przeliczam – zwrot inwestycji to góra pięć lat.” – szacuje Pan Andrzej.

Szybka i kompleksowa realizacja w standardzie 

Im szybciej panele fotowoltaiczne znajdą się na dachu Twojej firmy, tym szybciej zaczniesz czerpać korzyści z darmowego prądu ze słońca. Sprawny montaż instalacji fotowoltaicznej to coś co docenił nasz Klient.

“Od momentu, podpisania umowy z Columbusem, do momentu, kiedy wszystko było całkowicie wykonane i przetestowane, minęło chyba sześć tygodni. Czyli naprawdę dobry czas. W zasadzie bez problemów wszystkie elementy przyjechały do nas i po dwóch dniach całość była zamontowana na dachu.” 

Podstawą prawidłowego montażu instalacji fotowoltaicznej jest dobrze przygotowany projekt. Plan uwzględniający warunki techniczne budynku przyspieszy proces montażu, a także pomoże uniknąć błędów. W przypadku typowych instalacji fotowoltaicznych, jesteśmy w stanie zrealizować inwestycję już w ciągu jednego lub dwóch dni. Wszystko zależy od mocy instalacji, stopnia skomplikowania, ale również warunków pogodowych. W przypadku systemu dla firmy Profplast wszystko przebiegło bardzo sprawnie i instalacja pojawiła się na dachu firmy już w dwa dni.

“Zaangażowania z naszej strony nie było w ogóle. Nawet nie potrzebowali wózka widłowego. Chociaż mamy kilka! Przywieźli, rozładowali, pożegnali się, powiedzieli: jutro przyjeżdżają, dwa dni będą montować. Myśmy tak trochę patrzyliśmy na nich dziwnie, bo tego było trochę. A po dwóch dniach było gotowe. Także ekipa była naprawdę sprawna, żadnych problemów, wszystko było, poszło bez uwag. Stąd moja decyzja, że nie kombinujemy, nie szukamy innego – to jest sprawdzony dostawca i działamy dalej. “ – podkreśla Malcherek.

Decydując się na współpracę z ekspertami z dziedziny fotowoltaiki otrzymujesz szybki i bezpieczny montaż. Chcesz wiedzieć ile Twoja firma może zaoszczędzić dzięki fotowoltaice? Umów się na spotkanie z naszym doradcą, który dobierze odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej oraz wyliczy ile zyskasz inwestując w darmowy prąd ze słońca.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Fotowoltaika dofinansowanie 2024 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Fotowoltaika dofinansowanie 2024 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Odnawialne źródła energii to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za prąd i ochronę środowiska. Popularność fotowoltaiki rośnie z roku na rok. Do niedawna nieznana, dziś zasila tysiące polskich gospodarstw. Dużą zachętę dla...
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Wszystkie urządzenia elektryczne w domu, czy firmie potrzebują energii, żeby działać. Prąd można pobierać z sieci energetycznej, ale można też produkować go samemu, dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej. Z czego składa się i ja...
Opłacalność fotowoltaiki w Polsce – liczba instalacji paneli fotowoltaicznych dynamicznie rośnie
Opłacalność fotowoltaiki w Polsce – liczba instalacji paneli fotowoltaicznych dynamicznie rośnie
Łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec września 2020 wyniosła 3144,6 MW. To oznacza wzrost rok do roku o 278%. Można powiedzieć, że to dobry wynik, ale wiemy, że może być jeszcze lepszy! Opłacalność fo...
Dobra energia, czyli fotowoltaika dla małych i średnich firm
Dobra energia, czyli fotowoltaika dla małych i średnich firm
Nie tylko cena samej energii z roku na rok rośnie. Do rachunku dodawane są coraz to nowsze opłaty, takie jak opłata mocowa. Nic nie wskazuje na to, żeby wzrost cen prądu miał się zatrzymać. Cierpią na tym nie tylko gospodarstwa ...
Licznik prądu – jak go odczytać?
Licznik prądu – jak go odczytać?
Odczyt licznika energii polega na sprawdzeniu zużycia prądu przez gospodarstwo domowe i przekazaniu ich sprzedawcy prądu. Dane z licznika są...
zapytaj o ofertę
Columbus