Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
4 minut 33 sekund

Przygotuj się na magazynowanie energii!

Magazyny energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Urządzenia służące do magazynowania energii są zazwyczaj kolejną decyzją inwestycyjną po montażu paneli fotowoltaicznych. Myślisz o inwestycji w magazyn energii? Możesz to zrobić od razu przy zakupie fotowoltaiki, możesz też odsunąć decyzję w czasie, ale pamiętaj o przygotowaniu instalacji pod pracę w trybie hybrydowym. W ten sposób unikniesz w przyszłości problemów i wyższych wydatków.

Magazynowanie energii – na czym polega?

Magazynowanie energii elektrycznej polega na jej krótko lub długoterminowym przechowywaniu w specjalnie do tego przeznaczonych urządzenia. Energia może być magazynowana, gdy jej produkcja przeważa nad zużyciem, i wykorzystywana, gdy zużycie przeważa nad produkcją.

Najpopularniejszą metodą magazynowania energii jest przechowywanie jest w akumulatorach czyli magazynach energii, które umożliwiają przechowywanie energii w postaci elektrochemicznej, łatwej do odzyskania.

Po co mi magazyn energii?

Magazyn energii służy do przechowywania nadwyżek energii elektrycznej. Zmagazynowany prąd możesz wykorzystać w czasie gdy instalacja nie produkuje prądu np. w nocy.

Magazyn energii dla domu to wiele korzyści jak:

  • bezpieczeństwo w razie awarii prądu z sieci lub wyłączeń;
  • zwiększenie autokonsumpcji darmowej energii z fotowoltaiki, bez strat związanych z rozliczeniami nadwyżek energii trafiających do sieci,
  • minimalizacja zakupu energii od dystrybutora, 
  • zmniejszenie ryzyka nadmiernego podbijania napięcia w sieci i wyłączeń instalacji.

Fotowoltaika gotowa na magazynowanie energii

Zdecydowana większość montowanych mikroinstalacji fotowoltaicznych to instalacje on-grid, czyli współpracujące z siecią energetyczną, gdzie kierowane są nadwyżki wyprodukowanej energii. Taka instalacja jest uzależniona od działania sieci elektrycznej, w odróżnieniu od systemu off grid, który może działać nawet wtedy gdy sieć ma awarię. Z kolei system off grid, czyli układ działający całkowicie poza siecią, bez magazynu energii o bardzo dużej pojemności nie ma sensu. Rozwiązaniem problemu jest instalacja hybrydowa – gotowa do pracy z siecią i magazynem energii.

Wybierając instalację od Columbus możesz być pewien, że jeśli w przyszłości będziesz chciał kupić magazyn energii, Twoja instalacja może być na to przygotowana. W ten sposób oszczędzisz czas i pieniądze. 

Fotowoltaika z magazynem energii wymaga zastosowania innego, hybrydowego inwertera. Standardowo montowany falownik może pracować tylko z siecią. Nie obsługuje jednak magazynów energii. Modyfikacja instalacji w późniejszym czasie wymagałaby zakupu nowego hybrydowego falownika, co wiąże się ze stratą nawet kilku tysięcy złotych (koszt inwertera może stanowić nawet 30% całkowitego kosztu instalacji). 

Pamiętaj, przy wyborze dostawcy fotowoltaiki, sprawdź jakie usługi i komponenty oferuje. Nie każdy bowiem ma w swoim pakiecie kompleksowe rozwiązania – inwerter hybrydowy, magazyn energii oraz system zarządzania energią HEMS – pozwalające na stworzenie niezależnego domu. Decydując się na sprawdzonego dostawcę masz pewność, że wszystkie elementy systemu będą do siebie pasować, nawet jeśli dopiero w przyszłości będziesz chciał uzupełnić swoją instalację fotowoltaiczną o dodatkowe urządzenia.

Zainteresowany nowoczesnymi urządzeniami do domu? Skontaktuj się z nami, a nasz doradca zaproponuje rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

PowerHouse HEMS

System HEMS to funkcja aplikacji PowerHouse dostępnej dla klientów Columbus. Będąc posiadaczem fotowoltaiki z magazynem energii, otrzymujesz dostęp do systemu Zarządzania Energią Domową. Jego celem jest osiągnięcie najwyższego poziomu efektywności energetycznej poprzez optymalizację zużycia energii. HEMS pełni rolę centralnego punktu dla całej komunikacji i transmisji danych pomiędzy urządzeniami zarządzającymi energią, użytkownikiem i sprzętem w domu. Inteligentny algorytm nieustannie monitoruje produkcję energii oraz zużycie energetyczne w naszym domu, optymalizując przepływ energii między produktami ekosystemu, a resztą urządzeń. Podsumowując, HEMS umożliwi Ci osiągnięcie najwyższego poziomu efektywności energetycznej.

Magazynowanie energii coraz popularniejsze

Do tej pory Polacy inwestowali w instalacje fotowoltaiczne współpracujące wyłącznie z siecią, magazyny energii montowane były bardzo rzadko. Trend ten powoli się zmienia. Już dziś coraz więcej inwestorów zaczyna dostrzegać korzyści płynące z magazynowania energii. Najczęściej wymieniane to zabezpieczenie przed blackoutem, wzrostami cen energii czy zwiększenie autokonsumpcji darmowej energii z fotowoltaiki. Popularność magazynów zintensyfikował program “Mój Prąd 4.0”, nowy system rozliczeń fotowoltaiki, ale także pogłębiający się kryzys energetyczny i związana z tym niepewność dotycząca stabilności dostaw energii. Obecnie Polacy coraz częściej rozważają inwestycję w magazyn energii jako sposobu na samodzielne zaspokajanie potrzeb energetycznych domu. 

Rozwiązanie dopasowane do potrzeb

Jeśli chcesz uniezależnić się od przerw w dostawie energii elektrycznej oraz zapewnić sobie możliwość korzystania z prądu, pomimo braku napięcia w sieci, postaw na instalację hybrydową z magazynem energii. To rozwiązanie, które daje Ci jeszcze większą niezależność i bezpieczeństwo od zewnętrznych dostaw. Jeśli rozważasz inwestycję w fotowoltaikę z magazynem energii lub w fotowoltaikę z możliwością podłączenia magazynu, skontaktuj się z nami. Nasz doradca dobierze rozwiązanie dopasowane do Twoich aktualnych i przyszłych potrzeb. Dzięki temu Twoja domowa elektrownia będzie gotowa na nowoczesne rozwiązania, a Ty unikniesz zbędnych kosztów związanych ze zmianą falownika. 

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus