Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Używane panele fotowoltaiczne – czy to ma sens?


Panele fotowoltaiczne to inwestycja. Aby była udana, należy do niej podejść z rozsądkiem. Wybierając instalacje u sprawdzonej firmy, która oferuje sprzęt najwyższej jakości mamy pewność, że będzie nam służyła latami. Niestety w Polsce kupowanie paneli fotowoltaicznych niewiadomego pochodzenia nadal jest praktykowane. Jakie skutki mogą mieć te “oszczędności”?

Używane panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne narażone są na trudne warunki jak opady gradu, zalegający śnieg, porywisty wiatr czy intensywne promieniowanie słoneczne. Dobrej jakości sprzęt jest praktycznie bezawaryjny, na dachu może wytrzymać co najmniej 25 lat, ciągle zachowując wysoką sprawność. Gorzej jest z niskiej jakości panelami fotowoltaicznymi, oferowanymi po korzystnej cenie, które mają defekty już od początku produkcji, albo pochodzą z demontażu. Niestety taki sprzęt, niewiadomego pochodzenia, może mieć ukryte wady przez które, nie będzie on funkcjonował sprawnie i efektywnie. A sama inwestycja, nawet jeśli mniejsza, okaże się po prostu nieopłacalna.

Panele fotowoltaiczne z serwisów aukcyjnych i ogłoszeniowych

Używane panele fotowoltaiczne najczęściej dostępne są na popularnych serwisach jak Allegro czy OLX, sprzedawcy zazwyczaj nie oferują ani dokumentacji ani gwarancji na sprzęt. Używane panele zwykle pochodzą od naszych zachodnich sąsiadów, którzy instalacje słoneczne budują już od wielu lat. Często sprzęt ten jest nawet o 50% tańszy niż nowy, co kusi łowców okazji. Dlaczego jednak ktoś miałby wymieniać sprawną instalację po 10 a nawet 15 latach, skoro dobrej jakości panele nie tracą na efektywności przez minimum 25 lat? Zdarza się, że panele są wymieniane ze względu na przestarzałą technologię (panele amorficzne), ale niestety może się też okazać, że moduły z demontażu są  po prostu niskiej jakości lub uszkodzone i ich czas pracy nie będzie wystarczająco długi by ta “korzystna” cena się zwróciła. Podobna sytuacja dotyczy również falowników, które charakteryzują się wyższą awaryjnością niż same panele.

Wady używanych paneli fotowoltaicznych

Używane panele fotowoltaiczne najczęściej mają już kilka-kilkanaście lat i nie będą pracowały z pełną mocą znamionową. Ich wydajność w zależności od stanu może być nawet o kilkanaście procent niższa niż w fabrycznie nowym sprzęcie. Co więcej panele te mogą posiadać uszkodzenia jak mikropęknięcia, zanieczyszczenia wewnątrz modułu, przebarwienia folii czy hot spoty (defektów, mogących doprowadzić do uszkodzenia całości instalacji).

Niestety wiele wad nie jest widocznych gołym okiem i można je wykryć tylko za pomocą specjalistycznego sprzętu. Obecnie kupując instalację fotowoltaiczną Klient dostaje gwarancję na każdy z elementów, w Columbus Energy w standardzie jest aż 15-letnia Gwarancja Totalna, używane systemy nie posiadają takiego zabezpieczenia. Dlatego jeśli coś się zepsuje konieczna jest kosztowna naprawa, lub wymiana sprzętu na nowy.

Jeżeli nie mamy pewności pochodzenia, czy przyczyn demontażu paneli fotowoltaicznych musimy liczyć się z tym, że zakupiony zestaw nie spełni naszych oczekiwań, a oszczędności były pozorne. Nowy zestaw od sprawdzonej firmy, z pakietem gwarancji to pewność, że instalacja będzie nam służyła latami, a inwestycja się zwróci.

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.