Zużywaj mniej energii do podgrzania wody – oszczędzaj!

Autor: Mateusz Konkiel

2 minuty czytania

czarny kran

O termomodernizacji słyszymy coraz częściej. Trąbią o tym nie tylko media, ale również znajomi i rodzina. Zainteresowanie tematem spowodowane jest nie tylko troską o środowisko, ale faktem, że dzięki termomodernizacji domu możemy oszczędzać na zużyciu energii.

Oszczędzaj zużycie energii i płać mniej za rachunki

Termomodernizacja to działania, które pomogą nam zaoszczędzić zużycie energii, a co za tym idzie – pieniądze. Jak to zrobić? Przede wszystkim zastanów się, gdzie dokładnie jest wykorzystywana energia, za którą płacisz swojemu dostawcy. Często zapominamy, że kW zużywane są do ogrzewania i chłodzenia budynków, ale również do podniesienia temperatury wody. Trudno wyobrazić sobie poranny prysznic bez ciepłej wody ­– na szczęście nie musimy z niej rezygnować. Po pierwsze, zużywaj ciepłej wody tyle, ile potrzebujesz. Po drugie, sprawdź czy instalacja wodna działa prawidłowo. Zastanów się, czy z troski o środowisko i własny portfel, możesz coś zmienić, by jeszcze szybciej podgrzewała wodę przy niższym zużyciu energii.

Jak udoskonalić układ wodny i instalacji CWU?

W praktyce, by zmodernizować instalację wodną możemy wymienić zbiornik CWU lub podgrzewacz przepływowy. Zdarza się, że konieczna jest wymiana zbiornika połączonego z systemem centralnego ogrzewania. Czasem, by usprawnić system wodny należy wymienić zasobnik CWU systemu podgrzewania – przy wyborze jego pojemności kieruj się liczbą domowników. Nie zapominaj o przewodach instalacji wodnej, które dostarczają wodę do pomieszczeń. Materiał który można wybrać to m. in, stal, miedź lub tworzywo sztuczne zaizolowane. Zanim się zdecydujesz na konkretny surowiec, sprawdź jakiej jakości jest woda, która będzie przez nie przepływać. Ważna jest również jej temperatura oraz ciśnienie. Pod tym kątem wybierz odpowiednie przewody. W przypadku tego typu prac warto skonsultować się ze specjalistą instalatorem, który po zapoznaniu z dokładnymi pomiarami poboru wody wskaże, co zrobić, by zmiana była optymalna pod każdym względem.

udostępnij artykuł dalej .

podobne artykuły

interesuje Cię
ten temat?

zostaw kontakt do siebie