Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Co to jest ekologia i czym zajmuje się ekolog?


Zapewne nieraz wiele osób słyszało takie pojęcie jak ekologia czy też życie w sposób ekologiczny. Niektórzy jednak mogą błędnie interpretować te definicje jako odpowiednik całkowitej rezygnacji z plastiku, czy też przerzucenie się wyłącznie na zdrowe jedzenie. Warto jednak wiedzieć, iż samo pojęcie ekologia jak i profesja jaką jest ekolog zawiera głębszy sens niż powszechnie postrzegany przez społeczeństwo. Dobrze jest zatem wiedzieć czym zajmuje się ekologia, kim jest ekolog oraz co tak naprawdę oznacza pojęcie ekologiczny.

Co to jest ekologia?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, iż ekologia to dziedzina biologii. Zajmuje się ona opisywaniem zależności między wybranymi gatunkami organizmów żywych a środowiskiem w jakim żyją. Równocześnie zajmuje się ona badaniem zjawisk zachodzących pomiędzy poszczególnymi organizmami żywymi.

Podstawowy system, który tworzy ekologię stanowi populacja, która jest określoną grupą osobników organizmów żywych, które między sobą się krzyżują oraz oddziałują na siebie. Kolejnym elementem jest biocenoza, która stanowi zbiór wybranych organizmów żywych oddziałujących na siebie. Biotopem z kolei zwie się środowisko naturalne, w którym występuję wybrane grupy organizmów żywych. Połączenie biotopu wraz z biocenozą nazywane jest ekosystemem. Ostatnim i największym elementem ekologii jest biosfera, która oznacza całkowitą przestrzeń zajmowaną przez organizmy żywe.

Rodzaje ekologii

Ekologia jako pojęcie biologiczne dzieli się na poszczególne dziedziny, które badają i opisuję różne zjawiska. Do dziedzin biologii można zaliczyć:

Kim jest ekolog?

Zgodnie z definicją ekolog jest to naukowiec, który zajmuje się badaniem oraz opisywaniem zjawisk i oddziaływań zachodzących między organizmami żywymi a środowiskiem. Dzięki ekologom można lepiej poznać i zrozumieć świat organizmów żywych a także relacji i oddziaływań pomiędzy nimi a środowiskiem naturalnym, w którym oni żyją. 

By stać się ekologiem niezbędne jest posiadanie odpowiedniego doświadczenia bądź też wykształcenia. Zdobycie wykształcenia wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, gdyż kończąc kierunki takie jak ochrona przyrody można uzyskać odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tj profesji. Innym sposobem jest zdobycie doświadczenia w różnego rodzaju organizacjach pozarządowych, których podstawową działalnością jest ochrona środowiska naturalnego czy też propagowanie ekologicznego trybu życia.

Mity na temat zawodu ekologa

Choć ekologia jest jedną z najbardziej szanowanych nauk biologicznych wiele osób utożsamia ekologów jako osób, które przywiązują się do drzewa czy też walczą z ograniczeniem używania plastiku. Przez to wokół zawodu ekologa powstało wiele niepotwierdzonych informacji oraz mitów, które niejako osłabiają wizerunek tej profesji. Warto zatem zapoznać się z mitami na temat zawodu ekologa, oraz wyjaśnienia dotyczące obowiązków jak i sytuacji, w których ekolodzy mogą się wypowiadać oraz interweniować. Do tych mitów można zaliczyć:

Ekologiczny – czyli jaki?

W związku z wyżej przedstawionymi informacjami można zadać sobie pytanie co oznacza słowo ekologiczny. Wbrew obiegowej opinii należy wiedzieć, iż słowo ekologiczny oznacza współistniejący w harmonii z naturą oraz środowiskiem naturalnym, w którym dana rzecz istnieje. Innymi słowy bycie ekologicznym oznacza zmianę bądź propagowanie podejścia do życia w taki sposób, by nie zanieczyszczać lub niszczyć środowiska naturalnego, w którym żyje człowiek. 

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.