Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Krosno walczy ze smogiem – wymiana pieca, fotowoltaika i kolektory


Pogarszająca się jakość powietrza dotknęła także podkarpackie Krosno. Wzorem innych miast, również i tu wprowadzona została uchwała antysmogowa. Przepisy, które wprowadził samorząd województwa regulują wymagania jakie muszą spełniać piece czy paliwa. Co więcej, władze Krosna mają zamiar edukować mieszkańców na temat ekologicznego spalania, możliwościach zastosowania odnawialnych źródeł energii jak fotowoltaika oraz kontrolować właścicieli pieców.

Czyste ogrzewanie w Krośnie

W uchwale antysmogowej zawarto przepisy dotyczące jakości opału. Spalać można jedynie opał dobrej jakości, zabronione jest stosowanie węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węgowych, drobnego węgla, a także drewna o wilgotności powyżej 20%. Przepisy dotyczące wymiany pieca za zaczynają obowiązywać po 2021 roku. Od tego czasu

wymianie podlegać będą piece starsze niż 10 lat. Następnie, do końca 2023 roku piece od 5 do 10 lat od daty ich produkcji, do końca 2025 roku piece do 5 lat od daty produkcji. Celem jest całkowite wycofanie z użytku starych, nieekologicznych pieców (innych niż klasy 5 lub zgodnych z regulacjami ekoprojektu) do końca 2027 roku.

Edukacja ekologiczna i kontrole

Władze Krosna mają zamiar prowadzić akcję edukacyjną, kontrolować jakość paliwa i urządzeń do ogrzewania domów. Kontrolerzy będą wręczać właścicielom pieca naklejki, które mają za zadanie przypominać o dacie jego wymiany. Dodatkowo mieszkańcy otrzymają ulotkę informacyjną zawierającą najważniejsze postanowienia uchwały.

Miasto chce także wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii (głównie fotowoltaika oraz kolektory słoneczne)  poprzez udzielanie zainteresowanym osobom informacji w zakresie wykorzystywania OZE. Władze mają zamiar przeprowadzić także inwentaryzację istniejących obecnie instalacji pozyskujących energię z odnawialnych źródeł na terenie miasta Krosna.

OZE dla mieszkańców 

W ramach projektu pn. Czysta Energia – „Instalacja systemów energii odnawialnej dla gospodarstw domowych z terenu Miasta Krosna i Gminy Krościenko Wyżne” mieszkańcy miasta mogli skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę, kolektory słoneczne czy pompę ciepła. W tej chwili można zaś uzyskać pieniądze na kotły centralnego ogrzewania na pellet.

Fotowoltaika – nasi Klienci dbają o Krosno

Fotowoltaika w Krośnie nie jest niczym nowym. Mieszkańcy podkarpackiej miejscowości już od dawna myślą o ochronie środowiska swojego miasta, dowodem są liczne instalacje pozyskujące energię ze słońca. Oprócz oczywistych, ekologicznych korzyści mieszkańcy dostrzegli możliwość uzyskania niezależności energetycznej oraz dużych oszczędności. Nasi Klienci, a jest ich w Krośnie już kilku, czerpią darmową energię i nie martwią się podwyżkami prądu.

fotowoltaika krosno

Budowa instalacji fotowoltaicznej to szereg korzyści. Jeśli dołączyć do naszych zadowolonych Klientów, nie wahaj się dłużej. Zadbaj o swoje miasto i portfel razem z Columbus Energy, tak jak mieszkańcy Krosna.

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.