Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Jak działa inwerter?


Falownik to jeden z najważniejszych elementów Twojej instalacji fotowoltaicznej. Od czasu do czasu nazywany jest również inwerterem.Wraz z ogniwami fotowoltaicznymi, rozdzielnią prądu stałego oraz systemem montażowym tworzy komplementarną całość. Jego główne zadanie to zamiana prądu stałego, wyprodukowanego przez panele słoneczne, na prąd zmiennych, który możesz wykorzystać w domu, a nadwyżkę przesłać do sieci energetycznej.

Prąd stały i przemienny w Twoim domu

Energię elektryczną pozyskujesz za pomocą ogniw fotowoltaicznych, które zbudowane są z krzemu. To one wyłapują promienie słoneczne, a Ty zyskujesz darmowy i czysty prąd. Nie możesz jednak z niego skorzystać, dopóki nie zmienisz napięcia na odpowiednie.

Panele słoneczne, czerpiąc energię ze słońca, wytwarzają napięcie stałe. Natomiast w gniazdkach w Twoim domu znajduje się napięcie przemiennie. Należy więc oba napięcia do siebie dostosować. To jedno z głównych zadań falownika (inwertera). Urządzenie automatycznie przekształca napięcie stałe w przemienne o odpowiedniej wartości.

Dzięki inwerterowi korzystasz z prądu!

Falownik wykonuje swoją pracę w czasie rzeczywistym, więc prąd błyskawicznie wędruje bezpośrednio do urządzeń w Twoim domu. Jego nadwyżka, której nie wykorzystujesz na bieżące potrzeby, trafia do sieci energetycznej. Zgodnie z ustawą o OZE aż 80% energii wyprodukowanej przez Twoje panele słoneczne, wraca do Ciebie za darmo, gdy tylko tego potrzebujesz.

Wyobraź sobie więc, że latem masz mnóstwo dobrej energii. Zasilasz z niej domowe sprzęty, ale nadal sporo Ci zostaje. Nadwyżka trafia więc do sieci, a zimą, gdy wcześnie robi się ciemno, nie przejmujesz się brakiem słońca.

Inwerter dla Twojej instalacji fotowoltaicznej

Ze względu na zadanie, jakie spełnia falownik (inwerter), bardzo ważny jest jego dobór. Na rynku znajduje się wiele rodzajów tego urządzenia. Wśród nich są te z transformatorem, beztransformatorowe, jedno lub trzyfazowe, centralne i łańcuchowe, zewnętrzne i wewnętrzne, modułowe, sieciowe bądź wyspowe. Dobra firma, która oferuje kompleksową usługę dopasowania instalacji fotowoltaicznej dla domu, powinna zadbać o odpowiednie urządzenie.

W przypadku niewielkich instalacji fotowoltaicznych dla domów jednorodzinnych potrzebny jest falownik (inwerter) o małej mocy, dostosowany do dziennej produkcji i zużycia prądu. Jego sprawność oraz zgodność z wszystkimi typami modułów PV pozwoli uzyskać maksimum prądu z paneli słonecznych. Najlepsze urządzenia dostępne na rynku osiągają sprawność aż 97%-98%.

Przypominamy również, że dzięki falownikowi (inwerterowi) dowiesz się: ile prądu produkujesz, więc ile zyskujesz i oszczędzasz. Urządzenia te pozwalają na zdalny dostęp do monitorowania pracy Twojej instalacji fotowoltaicznej przy pomocy odpowiedniej aplikacji. Dzięki temu możesz kontrolować swoją domową elektrownię słoneczną, nawet jak jesteś daleko od domu.

Falownik (inwerter) zliczy energię elektryczną, którą wyprodukowały Twoje panele słoneczne, oraz odnotuje ilość tej, którą pobrałeś z sieci energetycznej. Pozwoli Ci to uchwycić różnicę pomiędzy prądem zużytym w domu i tym wprowadzonym do sieci w cyklu dobowym, tygodniowym, miesięcznym i rocznym.

Falownik (inwerter) w instalacji fotowoltaicznej sprawia, że wszystko jest pod Twoją kontrolą, a Ty możesz cieszyć się ze swojej niezależności energetycznej!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.