Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych – jak efektywnie korzystać z energii ze słońca

6 listopada 2018

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych to podstawa. Ponadto ich usytuowanie na dachu ma duży wpływ na wydajność mikroinstalacji, a co się z tym wiąże, również na opłacalność całej inwestycji. Aby panele fotowoltaiczne działały najbardziej wydajnie, powinny mieć zapewniony możliwie najlepszy dostęp do promieni słonecznych. Jak to zrobić?

Przede wszystkim przez ustawienie ich w optymalnej pozycji i pod odpowiednim kątem nachylenia. W przypadku gdy drzewa lub inne konstrukcje zacieniają dach, w miejscu, gdzie miałyby zostać umiejscowione panele, najczęściej usuwa się przeszkodę lub rezygnuje z realizacji projektu. W przypadku małych zacienień spowodowanych konstrukcją dachu np. występującym “jaskółkami”, można panele zamontować tak, by działały i miały dobry dostęp do promieni słonecznych. Wówczas trzeba zastanowić się jeszcze dokładniej nad ich ułożeniem. 

Ułożenie paneli fotowoltaicznych ma znaczenie

Wpływ ułożenia paneli na uzysk jest widoczny, zwłaszcza, gdy dach nie jest jednolity i występują na nim miejsca, które mogłyby częściowo zacieniać moduły. Podczas projektowania instalacji należy pamiętać, że ogniwa są połączone szeregowo, więc jak cień pada na jedno ogniwo, to nie działa cały panel. Każdy specjalista zatrudniony przez naszą firmę ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Dział techniczny projektuje instalację uwzględniając wszystkie parametry, także biorąc pod uwagę ewentualne możliwości zacienienia.  Instalatorzy również przechodzą odpowiednie szkolenia w tym zakresie. Dobrze zaprojektowana instalacja na dachu będzie działać efektywniej po uwzględnieniu kosztów niż ta na trackerach podążających za promieniami słońca.

Sposób na zacienienie na panelach – diody bypass

By zapobiegać tego typu sytuacjom, w panelach fotowoltaicznych zastosowano diody bypass zwane też diodami bocznikującymi, które umożliwiają przepływ prądu z obejściem zacienionego ogniwa. Obecnie na rynku są dostępne moduły z trzema diodami, co wpływa na niezależną pracę każdego z trzech fragmentów panelu.

Jeśli cień będzie padał na spód pionowo zamontowanego modułu, wyłączy on wszystkie 3 strefy i cały panel z działania instalacji. W takim wypadku korzystniejsze może okazać się ułożenie poziome modułu, wówczas działać będzie dalej ⅔ panelu. W niektórych przypadkach cień może pojawić się z boku, np. na dachu przez komin czy jaskółkę, w takim wypadku  korzystniejsze będzie ułożenie pionowe.

 

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.