Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Fotowoltaika – dotacje czy zawsze się opłacają?


Dotacje na fotowoltaikę udzielane są z wielu źródeł, mogą nimi być programy krajowe, środki z samorządów czy dofinansowania z Unii Europejskiej. W ramach dotacji można w zależności od programu uzyskać dofinansowanie lub niskooprocentowaną pożyczkę. Jednak czy zawsze opłaca się korzystać z tego typu rozwiązania?

Dotacje na fotowoltaikę – jakie są możliwości?

Obecnie ogólnopolski program Prosument, którego celem było wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii został zakończony i istnieje możliwość uzyskania dofinansowania jedynie na szczeblu regionalnym. Niskooprocentowaną pożyczkę można zaś pozyskać z programu “Czyste powietrze”. Pożyczki według założeń będą udzielane na okres do 15 lat z preferencyjnym oprocentowaniem, które obecnie wynosi 2,4 proc., ale jest zmienne. Od 23 lipca 2019 dostępny jest program „Mój Prąd”, który pozwala uzyskać bezzwrotne dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do każdej montowanej instalacji fotowoltaicznej. Programem zostanie objęte ok. 4% domów w Polsce.

“Mój Prąd” – dotacje do instalacji fotowoltaicznych – zasady

Fotowoltaika – dotacje w poszczególnych województwach

Obecnie dotacje na fotowoltaikę przyznawane są regionalnie. W każdym z województw są inne kwoty i zasady udzielania dofinansowania/pożyczki, jedne bardziej korzystne, drugie mniej. Beneficjentami dotacji mogą być osoby prywatne, samorządy lub firmy. Niestety z roku na rok kwoty dofinansowania są coraz niższe, a fundusze wyczerpują się bardzo szybko, przez co nie każdy ma możliwość uzyskania dofinansowania wtedy kiedy tego potrzebuje.

Wniosek o dotację na fotowoltaikę

Zanim inwestor otrzyma dotację musi złożyć stosowne wnioski. Często procedura ubiegania się o dofinansowanie jest bardzo skomplikowana. Oprócz wniosków wiele programów wymaga złożenia kilku załączników wydawanych przez urzędy czy też ekspertów typu audytor energetyczny. Dlatego by dokumentacja została wypełniona prawidłowo nieraz niezbędna jest kosztowna konsultacja ze specjalistą.

dotacje fotowoltaika opłacalność

Chcesz dotację – uzbrój się w cierpliwość

Samo napisanie wniosku oraz przygotowanie niezbędnych załączników wymaga sporo czasu. Należy także pamiętać, że od momentu złożenia dokumentów do momentu ich rozpatrzenia mija czas. Kolejne tygodnie to podpisanie umowy i czekanie na środki. W przypadku dofinansowań unijnych często zwrot pieniędzy następuje dopiero w przypadku zrealizowania inwestycji. Często więc czekając na dotację czy pożyczkę marnujemy czas w którym zamiast płacić rachunki za prąd, spłacalibyśmy instalację fotowoltaiczną. Dodatkowo istnieje również ryzyko, że nie otrzymamy dotacji.

Rygorystyczne wymagania

Kolejnym minusem dotacji jest to, że pochodzą one ze środków publicznych i podlegają szczególnie rygorystycznej kontroli i wymaganiom. Nie każdy kwalifikuje się by takie dofinansowanie czy pożyczkę otrzymać. Jeśli już zostaniemy zakwalifikowani należy spełnić wszystkie założenia programu i skrupulatnie się z nich rozliczyć. W sytuacji gdy inwestor nie zrealizuje wszystkich założeń może liczyć się z konsekwencjami, a nawet całkowitym cofnięciem dotacji. Dlatego by nie mieć problemów z rozliczeniem dotacji najlepiej skorzystać z doświadczonego biura rachunkowego lub księgowej, pamiętajmy, że takie usługi nie są darmowe. Dodatkowo w ramach dotacji nie zawsze mamy możliwość samodzielnego wyboru firmy czy sprzętu, który chcemy zamontować. Często jest to narzucone z góry, przez co oferta może nie być zadowalająca – wysoka cena, niskiej jakości sprzęt, brak serwisu, krótka gwarancja.

Pożyczka na fotowoltaikę – procent nie zawsze tak korzystny

Często zamiast dotacji oferowane są niskooprocentowane pożyczki. Należy pamiętać o tym, że procent takiej pożyczki jak np. w przypadku programu “Czyste powietrze” ulega waloryzacji, to znaczy, że nie jest stały i może wzrosnąć. Zasada jest podobna jak w przypadku kredytu hipotecznego, obecnie w Polsce stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie jednak mogą one gwałtownie wzrosnąć w każdej chwili, co będzie skutkowało wysokimi odsetkami. Dlatego decydując się na tą formę wsparcia, zdecydowanie lepiej skorzystać z oferty firmy, która również oferuje pożyczkę na niewielki procent, przy czym jest on stały, przez cały okres spłaty, tak jak w przypadku oferty Columbus Energy.

Odliczenie wydatków na zakup instalacji fotowoltaicznej

Od 1 stycznia 2019 roku istnieje możliwość odliczenia wydatków na zakup instalacji fotowoltaicznej od podatku dochodowego lub zryczałtowanego od osób fizycznych (tzw. ulga termomodernizacyjna). Jest to doskonała opcja dla osób, które nie chcą bądź nie mogą skorzystać z dotacji. Zgodnie z ustawą kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Przykładowe warunki otrzymania dotacji na fotowoltaikę z różnych programów

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.