Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Taryfa G12 – dla kogo i kiedy warto ją wybrać?

30 maja 2019

Taryfa G12 jest obok G11 jedną z podstawowych taryf prądu, dostępnych dla odbiorców indywidualnych. Jest szczególnie ceniona przez osoby z dużym zapotrzebowaniem na prąd.  Dla kogo G12 jest dedykowana i kiedy warto wybrać ten sposób rozliczenia?

Taryfa G12 – dwie strefy, dwie stawki

Taryfa G12 charakteryzuje się tym, że jest dwustrefowa. Oznacza to, że obowiązują w niej strefy niższej i wyższej stawki cenowej, godziny mogą być różne w zależności od sprzedawców. Zazwyczaj jednak strefy kształtują się następująco:

Strefa z niższą stawką (zazwyczaj 10 godz./dobę) :

Wyższa stawka za zużycie prądu (14 godzin w ciągu doby):

Taryfa G12 – dla kogo

Taryfy z grupy G przeznaczone są głównie dla gospodarstw domowych, jednak ich odbiorcami mogą być również inni odbiorcy jak akademiki, domy dziecka, klasztory, plebanie czy hospicja. Mogą z niej korzystać również prowadzący działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania, o ile nie przyjmują na miejscu klientów i nie prowadzą żadnych rozliczeń. Taryfy G są przeznaczone dla odbiorców których moc umowna nie przekracza 40kW.

Kiedy warto wybrać taryfę G12?

Większość gospodarstw domowych korzysta z taryfy G11, jedynie około 3 mln odbiorców decyduje się na zmianę na G12 lub G12w. Dlaczego? Taryfa G12 jest bardziej skomplikowana, skierowana głównie do osób, które potrafią dobrze zaplanować swoje zużycie energii – wykorzystują energochłonne urządzenia w godzinach poza szczytowych. Opcja ta jest korzystna szczególnie dla gospodarstw domowych z ogrzewaniem elektrycznym, które używane jest w godzinach nocnych.

Taryfa G12w – weekendowa odmiana G12

W taryfie G12w dodatkowo, tańszą stawką objęte są również weekendy, a także święta i dni wolne od pracy. Jest to najlepsza opcja dla osób, które wykonują większość energochłonnych prac domowych na koniec tygodnia – w sobotę i niedzielę. Pranie, prasowanie czy koszenie trawy, to czynności które przy taryfie G12w najkorzystniej zaplanować właśnie w weekend.

Z czym wiąże się zmiana taryfy z G11 na G12 lub G12w?

Jeśli dokonujemy takiej zmiany, sprzedawca energii powinien bezpłatnie wymienić nam licznik z jednostrefowego na dwustrefowy. Grupę taryfową można zmienić raz na 12 miesięcy. Warunki zmiany określa umowa kompleksowa.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.