Fotowoltaika – foton bez niego nie byłoby prądu
8 sierpnia 2019

Fotony to cząstki promieniowania elektromagnetycznego, które powstają w całej objętości Słońca. Te, które docierają na ziemię jako fale światła nie powstają w środku Słońca, a na zewnątrz gwiazdy. Bez nich nie byłoby życia na ziemi, a tym bardziej energii elektrycznej produkowanej przez panele fotowoltaiczne. Jaka jest rola fotonu?
Foton – jak powstaje?
Fotony powstają głęboko w jądrze Słońca. W reakcji syntezy jądrowej wodór przekształca się w hel wytwarzając dużą ilość energii. Powstające w środku Słońca fotony są absorbowane przez pobliskie atomy, które wyrzucają kolejne atomy – w ten sposób energia przeniesiona zostaje poza kulistą powłokę Słońca, na powierzchnię. Proces ten nazywa się remisją i trwa nawet do kilku milionów lat.
Foton – jaką rolę pełni?
Strumień fotonów niosących ze sobą energię jest równocześnie falą promieniowania elektromagnetycznego czyli światłem. Bez światła życie na Ziemi nie mogłoby istnieć. Odpowiada ono za szereg reakcji fizycznych i biologicznych, jak chociażby zjawisko fotosyntezy. Foton jest cząstką elementarną z rodziny bozonów. Nie mają masy, nie stanowią materii, ale służą jako nośnik oddziaływań.
Fotowoltaika – foton jako nośnik oddziaływań elektromagnetycznych
Ogniwo fotowoltaiczne zbudowane jest z półprzewodnika i tworzy złącze p-n, na które pada światło. Padające na złącze fotony mają energię większą od szerokości przerwy energetycznej półprzewodnika. Fotony wprawiają w ruch elektrony, które przemieszczają się do obszaru n, a dziury do obszaru p, przez co dochodzi do powstania różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego.
Zjawisko wykorzystywane w ogniwach fotowoltaicznych nosi miano efektu fotowoltaicznego. Po raz pierwszy zaobserwował je A.C. Becquerel w 1839 roku, a wyjaśnił Albert Einstein otrzymując za to w 1921 roku nagrodę Nobla.
Chcesz dowiedzieć się jak wytwarzanie prądu ze słońca wygląda w praktyce? Zainwestuj w własną instalację fotowoltaiczną od Lidera Rynku. Większość instalacji paneli słonecznych na dachach domów rodzinnych w Polsce to nasza zasługa. Zamontujemy także u Ciebie!