Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Jesteś na:

Rachunek za prąd – jak zmieni się po zainstalowaniu fotowoltaiki?


Analiza rachunku za energię elektryczną może sprawić nie lada kłopot  – niezrozumiałe pozycje, kwoty i rozbudowane tabele składają się w jedno – kwotę do zapłaty. Ale czy zastanawiałeś się, za co konkretnie płacisz, albo jak zmieni się Twój rachunek za prąd po założeniu instalacji fotowoltaicznej? 

Rachunek za prąd – za co płacimy?

Odczytując standardowy rachunek za prąd zazwyczaj zwracamy uwagę głównie na rozliczenie za okres korzystania z energii oraz prognozę sprzedaży z wyszczególnionymi kwotami do zapłaty w najbliższym czasie. Nie przykładamy większej wagi do stałych elementów każdej faktury, jakimi są opłaty na rzecz sprzedawcy i dystrybutora. Wśród nich możemy znaleźć opłaty stałe – niezależne od zużycia energii takie jak:

oraz opłaty zmienne – zależne od zużycia: 

Opłaty które zostaną na Twoim rachunku prosumenta to jedynie opłata przejściowa, abonamentowa i sieciowa stała,

Rachunek za prąd przed i po montażu instalacji fotowoltaicznej – różnice

Jeśli zostałeś właścicielem elektrowni słonecznej, na pewno zauważyłeś, że Twoja faktura różni się od tej, którą do tej pory znałeś. Po zainstalowaniu dobrze dobranej instalacji Twój rachunek sprowadza się do niewielkich opłat stałych na rzecz operatora wynoszących od kilku do maksymalnie kilkunastu złotych miesięcznie. 

W przypadku prosumenta na rachunku za prąd pojawiają się  dane dotyczące odczytów z licznika na początku i na końcu okresu rozliczeniowego oraz suma pobranej i wprowadzonej do sieci energii. W szczególności powinny zainteresować Cię takie pozycje jak:

Dlaczego warto zostać prosumentem? Zobacz jak kształtowałby się Twój rachunek na przestrzeni lat gdyby nie instalacja fotowoltaiczna.

Rachunek za prąd – okres rozliczeniowy

Okres rozliczeniowy jest to czas między dwoma kolejnymi odczytami licznika, które służą do rozliczenia się. Zazwyczaj sprzedawcy oferują do wyboru jedno-, dwu-, sześcio-  lub dwunastomiesięczny okres rozliczeniowy.

Dla prosumenta najkorzystniejszym okresem na rozliczenie energii będzie półroczny lub nawet roczny. Dlaczego? Ilość wyprodukowanej energii przez panele fotowoltaiczne zmienia się w ciągu całego roku – w miesiącach letnich produkowane są nadwyżki energii, które magazynowane są w sieci i które można odebrać w miesiącach niższej produkcji. Od  momentu wprowadzenia energii do sieci właściciel mikroinstalacji ma rok na rozliczenie nadwyżki. 

Należy pamiętać, że im im krótszy okres rozliczeniowy, tym wyższa może być opłata abonamentowa związana z koniecznością częstszego odczytywania licznika.

Rachunek za prąd – co ile przychodzi?

Częstotliwość otrzymywania rachunków za prąd związania jest z okresem rozliczeniowym, jednak nie oznacza to, że mając roczny okres dostaniemy jeden rachunek. W przypadku okresów rozliczeniowych dłuższych niż miesiąc będziemy otrzymywali fakturę częściej, niż trwa okres rozliczeniowy, na podstawie tak zwanego prognozowanego zużycia prądu.

Rachunek prognozowany

Prognozę wylicza się na podstawie opłat za energię elektryczną z poprzedniego roku. Co to oznacza dla prosumentów? Rachunek pierwszy rok po założeniu instalacji fotowoltaicznej może być zawyżony względem rzeczywistego zużycia. Rachunek prognozowany nie uwzględnia bowiem energii, którą produkuje instalacja fotowoltaiczna. 

W takiej sytuacji prosument może:

Fotowoltaika obniża rachunek za prąd

Efektywnie dobrana instalacja fotowoltaiczna generuje ogromne oszczędności. Dzięki nowoczesnej technologii jesteśmy w stanie pokryć praktycznie 100% rocznego zapotrzebowania na prąd. Jesienią i zimą, kiedy słońca jest mniej, wykorzystujemy nadwyżki energii wyprodukowanej w miesiącach o większym natężeniu promieniowania. Rachunek za prąd po montażu instalacji fotowoltaicznej może wynieść jedynie kilka-kilkanaście złotych za miesiąc. Kwotę na fakturze tworzą głównie opłaty które ponosimy na rzecz sprzedawcy czy dystrybutora. 

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.