Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Fotowoltaika dla nowego domu – jak się przygotować?


Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie – finansowe, czasowe i logistyczne. Koszty budowy są duże, jednak zakończenie inwestycji nie oznacza końca wydatków. Miesięczne utrzymanie budynku może kosztować nawet kilkaset złotych! Dom to inwestycja na długie lata, a nawet na całe życie, warto więc pomyśleć o tym był tani w utrzymaniu i komfortowy w użytkowaniu. Instalacja fotowoltaiczna to najlepszy wybór by dom był ekonomiczny, ekologiczny i praktycznie bezobsługowy. Jak przygotować dom w budowie do fotowoltaiki?

Nowy dom i fotowoltaika 

Przygotowanie domu pod montaż instalacji fotowoltaicznej pozwoli Ci zoptymalizować uzyski energii oraz zminimalizować koszty związane z budową domowej elektrowni słonecznej. By instalacja fotowoltaiczna była jak najbardziej efektywna należy uwzględnić następujące aspekty: 

Jeśli budowa jest już na bardziej zaawansowanym etapie, nic nie szkodzi, na każdym kroku możliwe jest dokonanie niewielkich zmian pozwalających na usprawnienie montażu i zniwelowanie instalacji natynkowych, które mogą psuć estetykę domu. 

Fotowoltaika dla nowego domu – działka

O fotowoltaice warto pomyśleć już na etapie wyboru działki czy miejsca lokalizacji budynku. Dach na którym zostanie zamontowana instalacja nie może być zacieniony przez wysokie drzewa, budynki w sąsiedztwie czy słupy – zacienienie, które ograniczy ilość promieni słonecznych docierających do powierzchni paneli spowoduje spadek sprawności instalacji. Zbyt duże zacienienie np. w przypadku gdy dom otoczony jest wysokimi drzewami, może skutkować tym, że inwestycja w fotowoltaikę będzie nieopłacalna.

Projekt domu a fotowoltaika

Przy wyborze projektu domu pod fotowoltaikę należy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość dachu jego typ i orientację względem słońca. Najlepsze uzyski można osiągnąć z instalacji zlokalizowanej na połaci południowej o kącie nachylenia od 20 do 40 stopni. Południowa część dachu powinna więc być możliwie “prosta” bez okien dachowych, lukarni, czy elementów zacieniających jak komin czy anteny telewizyjne. Im bardziej skomplikowany dach tym mniejsze są możliwości montażowe. 

W projekcie domu warto uwzględnić:

Nowy dom – jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika dla nowego domu wymaga określenia rocznego zużycia energii elektrycznej. Od tego zależy jaka będzie wielkość instalacji, a tym samym okres zwrotu inwestycji. Ale jak określić zużycie prądu w domu, który dopiero “się buduje”?  Konsultant ds. fotowoltaiki na postawie projektu domu i wywiadu odnośnie wielkości gospodarstwa domowego, ilości urządzeń energochłonnych, obliczy jaka moc instalacji pokryje całkowite zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną. Bardzo ważne, aby nie kierować się wyłącznie metrażem domu czy liczbą domowników, aby moc instalacji była optymalnie dobrana do faktycznego zużycia. 

Jeżeli planujesz budowę domu wraz z instalacją fotowoltaiczną nasi specjaliści doradzą Ci na co zwrócić uwagę podczas budowy domu, oszacują dokładnie zapotrzebowanie Twojego domu na energię elektryczną dopasowując optymalną moc instalacji. Korzystając z pomocy naszych konsultantów skorzystasz również z dostępnych ulg na inwestycję w fotowoltaikę. 

Dom niezależny energetycznie – nowy dom bez kosztów na lata

Domy samowystarczalne energetycznie zyskują na popularności. Są nowoczesne, tanie w utrzymaniu, ekologiczne i bezobsługowe. Dzięki fotowoltaice możesz znacząco obniżyć koszty utrzymania domu, a także przyczynić się do poprawy jakości środowiska w Twoim otoczeniu. Odpowiednie przygotowanie domu pod fotowoltaikę już na etapie jego projektowania pozwoli zwiększyć uzyski z instalacji, a także może obniżyć koszty inwestycji. Samowystarczalny dom to pewność niskich rachunków i taniej eksploatacji przez lata, nawet przy podwyżkach cen prądu i innych źródeł energii. Stąd też domy pasywne oraz zeroenergetyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem także w Polsce.

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.