Fotowoltaika dla nowego domu - co musisz wiedzieć

18/08/2021

Autor: Sylwia Lewkowicz

5 minut czytania

fotowoltaika w nowym domu

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie – finansowe, czasowe i logistyczne. Koszty budowy są duże, jednak zakończenie inwestycji nie oznacza końca wydatków. Miesięczne utrzymanie budynku może kosztować nawet kilkaset złotych! Na koszty składają się m.in. rachunki za prąd, ogrzewanie, wodę i inne media. Dom to inwestycja na długie lata, a nawet na całe życie, warto więc pomyśleć o tym był tani w utrzymaniu. Instalacja fotowoltaiczna to najlepszy wybór by dom był nie tylko ekonomiczny, ale i ekologiczny. Jak przygotować dom w budowie do fotowoltaiki?

Nowy dom i fotowoltaika 

Przygotowanie domu pod montaż instalacji fotowoltaicznej pozwoli Ci zoptymalizować uzyski energii oraz zminimalizować koszty związane z budową domowej elektrowni słonecznej. Jeśli dopiero planujesz budowę domu i ale już myślisz o fotowoltaice, powinieneś uwzględnić następujące aspekty: 

  • położenie działki,
  • projekt domu, a w szczególności dach,
  • możliwe zacienienia,
  • miejsce pod lokalizację urządzeń technicznych,
  • wielkość instalacji.

Jeśli budowa jest już na bardziej zaawansowanym etapie, nic nie szkodzi, na każdym kroku możliwe jest dokonanie niewielkich zmian pozwalających na usprawnienie montażu i zniwelowanie instalacji natynkowych, które mogą psuć estetykę domu. 

Fotowoltaika dla nowego domu – działka

O fotowoltaice warto pomyśleć już na etapie wyboru działki czy miejsca lokalizacji budynku. Dach na którym zostanie zamontowana instalacja nie może być zacieniony przez wysokie drzewa, budynki w sąsiedztwie czy słupy. Zacienienie, które ograniczy ilość promieni słonecznych docierających do powierzchni paneli może spowodować znaczny spadek sprawności instalacji. Zbyt duże zacienienie np. w przypadku gdy dom otoczony jest wysokimi drzewami, może skutkować tym, że inwestycja w fotowoltaikę będzie nieopłacalna.

Projekt domu a fotowoltaika

Przy wyborze projektu domu pod fotowoltaikę należy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość dachu, jego typ i orientację względem słońca. Najlepsze uzyski można osiągnąć z instalacji zlokalizowanej na połaci południowej o kącie nachylenia od 20 do 40 stopni. Południowa część dachu powinna więc być możliwie “prosta” bez okien dachowych, lukarn, czy elementów zacieniających jak komin czy anteny telewizyjne. Im bardziej skomplikowany dach, tym mniejsze są bowiem możliwości montażowe. Planując nowoczesny, energooszczędny dom, warto wybierać projekty specjalnie dostosowane do instalacji OZE, nie posiadające komina ani innych zbędnych elementów dachowych. 

W projekcie domu warto uwzględnić:

  • ewentualne przesunięcie okien dachowych,
  • lokalizację kominów i innych elementów zacieniających,
  • budowę kanału technicznego na przewody,
  • przepust na okablowanie solarne schodzące z dachu,
  • miejsce na urządzenia techniczne (najlepiej do 10 m od rozdzielni głównej).

Nowy dom – jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika dla nowego domu wymaga określenia rocznego zużycia energii elektrycznej. Od tego zależy jaka będzie wielkość instalacji, a tym samym okres zwrotu inwestycji. Ale jak określić zużycie prądu w domu, który dopiero “się buduje”?  Konsultant ds. fotowoltaiki na postawie projektu domu i wywiadu odnośnie wielkości gospodarstwa domowego, ilości urządzeń energochłonnych, czy indywidualnych preferencji obliczy jaka moc instalacji pokryje całkowite zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną. Precyzyjny dobór mocy jest ważny, ponieważ to dzięki temu inwestycja szybko się zwróci i będzie przynosiła oszczędności.

Nowy dom – dedykowany doradca

Jeżeli planujesz budowę domu wraz z instalacją fotowoltaiczną nasi specjaliści doradzą Ci na co zwrócić uwagę podczas budowy domu, oszacują dokładnie zapotrzebowanie Twojego domu na energię elektryczną i dopasują optymalną moc instalacji.

Wiemy, że budując dom masz wiele spraw na głowie. Dlatego w Columbus otrzymasz wsparcie dedykowanego doradcy. Jego zadaniem jest określenie Twoich potrzeb i pomoc na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia. Doradca będzie dla Ciebie w gotowości tak długo, jak będziesz tego potrzebować, również po sfinalizowaniu transakcji. Korzystając pomocy doradcy możesz liczyć na kompleksowe podejście, w tym także na dobór finansowania i załatwienie niezbędnych formalności.

Fotowoltaika w nowym domu z gwarancją ceny

Odbiór budynku to czasochłonny proces, ze względu na wiele zmiennych może się wydłużyć. Skompletowanie dokumentacji, oczekiwanie na pozwolenie, korekty we wniosku… My gwarantujemy, że bez względu na to ile czasu będziesz potrzebował,
żadna zmiana naszego cennika nie będzie Cię dotyczyć, a cena instalacji będzie taka, jak w dniu podpisania umowy. To ważne, zwłaszcza w dobie rekordowych wzrostów cen materiałów budowlanych i usług.

Gwarancja technologiczna

Budujesz lub dopiero planujesz budowę domu i coraz intensywniej myślisz o fotowoltaice, ale powstrzymuje Cię fakt, że technologia co chwilę się zmienia? To oczywiste, że chcesz mieć sprzęt najwyższej jakości, z możliwie najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. W Columbus masz pewność, że otrzymasz najnowszy sprzęt dostępny w ofercie bez względu na to, kiedy podpisałeś z nami umowę.

Dom niezależny energetycznie – nowy dom bez kosztów na lata

Domy samowystarczalne energetycznie zyskują na popularności. Są nowoczesne, tanie w utrzymaniu, ekologiczne i bezobsługowe. Dzięki fotowoltaice możesz znacząco obniżyć koszty utrzymania domu, a także przyczynić się do poprawy jakości środowiska w Twoim otoczeniu. Odpowiednie przygotowanie domu pod fotowoltaikę już na etapie jego projektowania pozwoli zwiększyć uzyski z instalacji, a także może obniżyć koszty inwestycji. Samowystarczalny dom to pewność niskich rachunków i taniej eksploatacji przez lata, nawet przy podwyżkach cen prądu. 

Budujesz dom, a może jesteś dopiero na etapie wyboru projektu? Sprawdź naszą ofertę dla fotowoltaiki dla nowych domów.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty

Czym jesteś zainteresowany?

Zaznacz przynajmniej jedną opcję

Podaj swoje dane:

Czytaj więcej

Czytaj więcej