Gwarancja na falownik - serce instalacji fotowoltaicznej

9/11/2018

Autor: Mateusz Konkiel

3 minuty czytania

falownik inwerter instalacji fotowoltaicznej

Gwarancja jest jedną z kluczowych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę analizując oferty instalacji fotowoltaicznych przed ich zakupem. Jednym z najważniejszych elementów instalacji jest falownik zwany inaczej inwerterem i to warunki gwarancji na falownik powinny szczególnie nas zainteresować. 

Falownik jest to urządzenie elektryczne, które zamienia prąd stały, którym jest zasilane na prąd przemienny, o regulowanej częstotliwości wyjściowej. Inwerter składa się z wielu ruchomych części, narażony jest na wysokie napięcia i wysoką temperaturę roboczą. Z tego powodu,w odróżnieniu od paneli fotowoltaicznych, może ulec awarii.

Gwarancja na falownik

Gwarancja falownika różni się od gwarancji która obejmują panele fotowoltaiczne, zazwyczaj jest ona zdecydowanie krótsza. Najczęściej producenci inwerterów oferują tylko 5-letnią ochronę swoich produktów, warto więc wybrać firmę, która w ramach usługi zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej proponuje rozszerzenie tej standardowej gwarancji.

Montaż inwertera, a gwarancja

Prawidłowa instalacja falownika ma duże znaczenie dla jego sprawności i żywotności, a także dla uznania gwarancji. Znaczna ilość napraw serwisowych związana jest z temperaturą pracy urządzenia. Mimo dużej sprawności, falowniki generują straty energii które są wydzielane przez urządzenie w postaci ciepła. By nie uległy przegrzaniu, inwertery potrzebują przepływu powietrza, najlepiej więc by były montowane w chłodnym miejscu o odpowiedniej wentylacji. Urządzenie nie może być zainstalowane blisko żadnych innych elementów, z dołu powinno mieć przestrzeń około 50 cm, z góry 30 cm, a z boków po 20 cm. Nieprawidłowy montaż może powodować awaryjne wyłączenia i w konsekwencji doprowadzić do uszkodzeń falownika lub do skrócenia żywotności niektórych komponentów jak np. płytek elektroniki.  

Kiedy reklamacja może nie zostać uwzględniona?

Reklamacja nie zostanie uwzględniona, jeżeli producent stwierdzi, że falownik został nieprawidłowo zainstalowany i okablowany lub też wentylacja urządzenia była niewystarczająca. Gwarancja nie obejmuje także uszkodzeń spowodowanych przeciążeniami systemu czy uszkodzeniami powstałymi podczas burzy lub pożaru. By zminimalizować ryzyko uszkodzeń falownika należy skorzystać ze sprawdzonej firmy oferującej gwarancję na wykonanie usługi montażu i zabezpieczenia instalacji przed skutkami wyładowań atmosferycznych i przepięć.

Gwarancja Totalna – najlepsza ochrona inwertera

Falowniki oferowane przez Columbus Energy posiadają 5-letnią gwarancję producencką, jednak firma w trosce o Klienta i jego finanse oferuje nieodpłatnie dodatkową 15-letnią. Gwarancję Totalną na wszystkie elementy instalacji, w tym falownik. Takie zabezpieczenie pozwala chronić inwestycję i daje poczucie bezpieczeństwa. Gwarancja Totalna obejmuje również usługę montażu, właściciel instalacji  może być pewien jakości pracy wykonanej przez instalatorów. 

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty:
fotowoltaika, pompy ciepła

zostaw kontakt do siebie


    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej
    !