Jak działa inwerter?

18/06/2018

Autor: Sylwia Lewkowicz

4 minuty czytania

inwerter jak działa

Inwerter lub inaczej falownik to jeden z najważniejszych elementów Twojej instalacji fotowoltaicznej. Jego główne zadanie to zamiana prądu stałego, wyprodukowanego przez panele słoneczne, na prąd zmiennych, który możesz wykorzystać w domu, a nadwyżkę przesłać do sieci energetycznej. Jakie jescze funkcje pełni inwerter?

Inwerter – zmiana prądu stałego na przemienny

Panele słoneczne, czerpiąc energię ze słońca, wytwarzają napięcie stałe. Natomiast w gniazdkach w Twoim domu znajduje się napięcie przemiennie o parametrach zgodnych z siecią niskiego napięcia, czyli 230/400 V 50 Hz. Należy więc oba napięcia do siebie dostosować. To jedno z głównych zadań falownika (inwertera). Urządzenie automatycznie przekształca napięcie stałe w przemienne o odpowiedniej wartości.

Dzięki inwerterowi korzystasz z prądu!

Falownik wykonuje swoją pracę w czasie rzeczywistym, więc prąd błyskawicznie wędruje bezpośrednio do urządzeń w Twoim domu. Jego nadwyżka, której nie wykorzystujesz na bieżące potrzeby, trafia do sieci energetycznej. Zgodnie z ustawą o OZE aż 80% lub 70% (w zależności od wielkości instalacji) energii wyprodukowanej przez Twoje panele słoneczne, wraca do Ciebie za darmo, gdy tylko tego potrzebujesz.

Wyobraź sobie więc, że latem masz mnóstwo dobrej energii. Zasilasz z niej domowe sprzęty, ale nadal sporo Ci zostaje. Nadwyżka trafia więc do sieci, a zimą, gdy wcześnie robi się ciemno, nie przejmujesz się brakiem słońca.

Inwerter – rodzaje

Ze względu na zadanie, jakie spełnia falownik (inwerter), bardzo ważny jest jego dobór. Na rynku znajduje się wiele rodzajów tego urządzenia.

Ze względu na typ instalacji, wyróżniamy:

 • inwertery sieciowe (on-grid) – przystosowane do współpracy z siecią elektryczną,
 • inwertery niewspółpracujące z siecią (off-grid, wyspowe) – nie synchronizują się z siecią, niezbęnym elementem tego typu instalacji są akumulatory, które gromadzą nadwyżkę energii,
 • inwertery hybrydowe –
  mogą współpracować jednocześnie z siecią publiczną oraz tworzyć instalację wyspową pracującą z akumulatorami.

W zależności od typu, wytwarzają one prąd przemienny jednofazowy lub trójfazowy.

Jak dobrać moc inwertera?

W przypadku niewielkich instalacji fotowoltaicznych dla domów jednorodzinnych potrzebny jest falownik (inwerter) o małej mocy, dostosowany do dziennej produkcji i zużycia prądu. Sprawność inwertera zależy od chwilowego obciążenia, które powinno wynosić od 20 do 100% (poniżej może obniżyć sprawność nawet o kilka procent). Prawidłowy dobór mocy falownika pozwoli uzyskać maksimum prądu z paneli fotowoltaicznych. Najlepsze urządzenia dostępne na rynku osiągają sprawność aż 97%-98%.

Inwerter – funkcje

Oprócz najważniejszej funkcji czyli przetwarzania energii elektrycznej wytworzonej przez panele fotowoltaiczne (napięcie stałe DC) na energię elektryczną (o częstotliwości i amplitudzie prądu przemiennego AC), inwerter spełnia dodatkowe role jak monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej, a także synchronizacja z siecią.

Monitorowanie pracy instalacji

Dzięki falownikowi (inwerterowi) dowiesz się ile prądu produkujesz. Wiesz więc ile zyskujesz i oszczędzasz. Urządzenia te pozwalają na zdalny dostęp do monitorowania pracy Twojej instalacji fotowoltaicznej przy pomocy odpowiedniej aplikacji. Dzięki temu możesz kontrolować swoją domową elektrownię słoneczną, nawet jak jesteś daleko od domu.

Synchronizacja instalacji fotowoltaicznej z siecią

Falownik (inwerter) zliczy energię elektryczną, którą wyprodukowały Twoje panele słoneczne, oraz odnotuje ilość tej, którą pobrałeś z sieci energetycznej. Pozwoli Ci to uchwycić różnicę pomiędzy prądem zużytym w domu i tym wprowadzonym do sieci w cyklu dobowym, tygodniowym, miesięcznym i rocznym.

Układ MPPT

Inwerter śledzi maksymalny punkt mocy modułów fotowoltaicznych – MPPT (zależny od natężenia promieniowania słonecznego) oraz pełni funkcję automatycznego rozłącznika. Dzięki układowi śledzenia jesteśmy w stanie wykorzystywać nawet o 20% więcej energii niż przy użyciu starszych falowników bez układu MPPT.

—-

Bez inwertera, nie moglibyśmy wykorzystać wyprodukowanego prądu. Dobry falownik powinien charakteryzować się wysoką sprawnością, niezawodnością, wysokim stopniem ochrony IP oraz dużym zakresem temperatury pracy. Dzięki urządzeniu możemy monitorować pracę instalacji i mieć wszystko pod kontrolą.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty:
fotowoltaika, pompy ciepła

zostaw kontakt do siebie


  czytaj więcej

  czytaj więcej

  czytaj więcej

  czytaj więcej
  !