Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
4 minut 51 sekund

Jak wyglądał rok 2020 w Columbus?

Od 7 lat Columbus dostarcza technologię przyszłości dla domów i biznesu. Łącznie, w całym kraju, zamontowaliśmy już ponad 33 tys. instalacji fotowoltaicznych. Oprócz instalacji fotowoltaicznych, zajmujemy się sprzedażą i montażem pomp ciepła, magazynów energii i ładowarek do samochodów elektrycznych. Stawiamy na dynamiczny rozwój inwestując w długoterminowe projekty farm PV, a także nowoczesne technologie. Rok 2020 zakończyliśmy ze skonsolidowanymi przychodami na poziomie 670 mln zł, co stanowi wzrost o prawie 220% r/r. Naszą ambicją jest być marką pierwszego wyboru na rynku nowoczesnej energetyki. Jak wyglądał nasz poprzedni rok? Czy pandemia miała duży wpływ na naszą działalność? Jak dbamy o planetę i naszych pracowników?

Już 33 tys. polskich rodzin zaufało Columbus

Każdego dnia montujemy ponad 100 instalacji fotowoltaicznych. W samym 2020 roku dostarczyliśmy ponad 14 tys. sztuk instalacji fotowoltaicznych! Społeczność Columbus ciągle rośnie. W całej Polsce zamontowaliśmy już ponad 33 tys. instalacji, które łącznie produkują już 241 MW, ale to nie jest nasze ostatnie słowo! W naszej ofercie, oprócz fotowoltaiki, znajdują się również inne rozwiązania dla inteligentnego i oszczędnego domu przyszłości jak magazyny energii czy pompy ciepła, których segment jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się gałęzi odnawialnych źródeł energii (OZE) w naszym kraju. 

Dostęp do przyszłości 

Wprowadzając usługę “Prąd jak Powietrze” udowadniamy, że hasło “dostęp do przyszłości” to nie pusty slogan. Dzięki niej cały wyprodukowany przez fotowoltaikę prąd wróci do naszych Klientów w 100%. Kolejny etap wdrażania usługi Prąd jak Powietrze to tokenizacja energii, która umożliwi przesył wygenerowanych nadwyżek prądu do innych użytkowników sieci Columbus, a także do stacji ładowania w sieci Nexity.  Na dalszym etapie realizacji usługi Prąd jak Powietrze planujemy również włączyć w bilansowanie 1:1 oraz tokenizację energii odbiorców biznesowych. 

Columbus dla biznesu

Z oferty fotowoltaiki dla biznesu korzystają już  małe, średnie i duże przedsiębiorstwa w całej Polsce. Łącznie dla biznesu i farm zainstalowaliśmy już 72 MW. Specjalnie dla sektora B2B wprowadziliśmy system dzierżawy fotowoltaiki w oparciu o umowę PLA czyli Power Lease Agreement. Klientom  biznesowym oferujemy również pompy ciepła, magazyny energii oraz stacje ładowania pojazdów elektrycznych AC i DC. Punkty ładowania oferujemy wraz z kompleksową usługą ich doboru, montażu, odbioru technicznego i podpięcia do sieci, a także z systemem  do zarządzania od partnera biznesowego Columbus – Nexity.

Farmy fotowoltaiczne i Zielone Obligacje

W 2020 roku znacząco zwiększyliśmy też nasz udział w segmencie farm fotowoltaicznych. Obecnie wartość farm wybudowanych przez Columbus wynosi ok. 45 mln zł, kolejne projekty są w realizacji. Grupa pozyskała 1500 MW projektów farm lub praw do nich oraz przeszła do negocjacji umów o potencjale kolejnych prawie 4500 MW projektów. Potencjał portfela farm fotowoltaicznych Grupy Columbus Energy na różnym etapie rozwoju wynosi 5848 MW.

We wrześniu 2020 zawarliśmy pierwszą na krajowym rynku kapitałowym umowę na emisję Zielonych Obligacji w ramach finansowania odnawialnych źródeł energii

Columbus w czasach Covid-19

Czas pandemii pokazał, że jako organizacja potrafimy prężnie działać i rozwijać się mimo trudnej sytuacji gospodarczej. A okoliczności podziałały na nas stymulująco. Procesy wewnętrzne organizacji przeszły kompleksową cyfryzację. Dzisiaj 100% zgłoszeń (do zakładów energetycznych) oraz umów kredytowych podpisywanych i wysyłanych jest w formie elektronicznej. Pozwoliło to skrócić czas poszczególnych działań prawie o 70%!

Dzięki bezpośrednim kontaktom z dostawcami, nowemu magazynowi centralnemu i optymalizacji działań logistycznych, mogliśmy utrzymać odpowiedni stanu zapasów magazynowych, a co za tym idzie terminowość montaży.


– To był wyjątkowy rok, trudny, wymagający przez męczącą pandemię. Jednak zaangażowanie i motywacja naszego zespołu pokazały, jak można zagrożenia zamieniać w szanse, a wyzwania niepewnych czasów – w walkę o lepszą przyszłość – Dawid Zieliński.

#technologia

Rok 2020 to dla nas czas pod znakiem nowoczesnych technologii. W ubiegłym roku staliśmy się największym wspólnikiem Saule Technologies inwestując 10 mln euro w innowacyjny wynalazek Olgi Malinkiewicz – technologię ogniw perowskitowych. Te ultracienkie, elastyczne ogniwa fotowoltaiczne przewyższają zastosowanie tradycyjnych ogniw wykonanych z krzemu ze względu na sprawność i możliwości zastosowania. Inwestując w Saule, Columbus ma prawo pierwszeństwa komercjalizacji produktów perowskitowych, dzięki czemu będzie odgrywać wiodącą rolę jako dostawca tego typu urządzeń. Pierwsza linia produkcyjna jest aktualnie w trakcie uruchamiania.

Ale to nie wszystko…

Dbamy również o zdrowie! Dla dobrej kondycji naszej planety, dzięki już działającym i produkującym czystą energię farmom fotowoltaicznym zmniejszyliśmy ślad węglowy o 1,3 mln ton polskiej energetyki do 2050 roku. 184 ton CO2 o tyle, nasi Klienci zmniejszyli ilość śladu węglowego dzięki produktom i usługom dostarczonym przez Columbus.

Zdrowie nie tylko planety – od 2019 roku przekazujemy 10 zł z każdej zamontowanej instalacji na cele statutowe Fundacji Krok przed Rakiem. Tym samym, jak dotąd przekazaliśmy ponad 173 tys. zł na profilaktykę nowotworową.


A jak dbamy o zdrowie naszych pracowników? Oferujemy im korzystne, grupowe ubezpieczenie zdrowotne, a w Dniu Kobiet przekazaliśmy Koleżankom zatrudnionym w Columbus łącznie 420 zestawów pobraniowych do cytologii płynnej jednowarstwowej LBC, który pozwala na precyzyjne wykrycie nieprawidłowych komórek szyjki macicy.

Wyniki finansowe

Rok 2020 kończymy ze skonsolidowanymi przychodami na poziomie 670 mln zł, co stanowi wzrost o prawie 220% rok do roku i ponad dwudziestokrotny wzrost w ciągu 3 lat. Skonsolidowana EBITDA wynosi 99 mln zł, czyli o 350% więcej niż rok wcześniej i  na przestrzeni 3 lat stanowi prawie czterdziestokrotny wzrost.


Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Columbus Energy z wyłącznością na zakup i dystrybucję technologii MWT od Sunport Power w Polsce
Columbus Energy z wyłącznością na zakup i dystrybucję technologii MWT od Sunport Power w Polsce
Columbus Energy S.A. prezentuje nową ofertę na 2020 rok. Spółka zawarła dwuletni kontrakt o wartości 200 mln zł (50 mln euro), który gwarantuje jej wyłączność technologii MWT w Polsce od Sunport Power oraz zakupiła prawie 70%...
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Fotowoltaika dofinansowanie 2024 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Fotowoltaika dofinansowanie 2024 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Odnawialne źródła energii to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za prąd i ochronę środowiska. Popularność fotowoltaiki rośnie z roku na rok. Do niedawna nieznana, dziś zasila tysiące polskich gospodarstw. Dużą zachętę dla...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Wszystkie urządzenia elektryczne w domu, czy firmie potrzebują energii, żeby działać. Prąd można pobierać z sieci energetycznej, ale można też produkować go samemu, dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej. Z czego składa się i ja...
Opłacalność fotowoltaiki w Polsce – liczba instalacji paneli fotowoltaicznych dynamicznie rośnie
Opłacalność fotowoltaiki w Polsce – liczba instalacji paneli fotowoltaicznych dynamicznie rośnie
Łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec września 2020 wyniosła 3144,6 MW. To oznacza wzrost rok do roku o 278%. Można powiedzieć, że to dobry wynik, ale wiemy, że może być jeszcze lepszy! Opłacalność fo...
Licznik prądu – jak go odczytać?
Licznik prądu – jak go odczytać?
Odczyt licznika energii polega na sprawdzeniu zużycia prądu przez gospodarstwo domowe i przekazaniu ich sprzedawcy prądu. Dane z licznika są...
zapytaj o ofertę
Columbus