Wybierając piec do ogrzewania domu spotykamy się z wieloma certyfikatami czy oznaczeniami jakie posiadają. Przed zakupem urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę na to, które z nich w rzeczywistości opierają się o normy emisyjne oraz to, czy certyfikat został wydany przez Polskie Centrum Akredytacji. Jakich oznaczeń szukać na piecu?
Kocioł klasy 5 – co to znaczy?
Na dzisiejszy rynek pieców, największy wpływ ma 5 klasa normy PN-EN 303-5:2012. Określa ona emisję szkodliwych substancji do atmosfery oraz minimalną sprawność cieplną kotła – 88%. Certyfikat 5 klasy wydawany jest przez akredytowane laboratoria badawcze. By otrzymać to oznaczenie, kocioł musi spełnić szereg wymagań jak wysoką sprawność czy odpowiednie poziomy emisji gazów i pyłów.
Co to jest EcoDesign?
EcoDesign to drugi, ważny certyfikat jaki możemy spotkać na kotłach. Jest on potwierdzeniem dyrektywy Unii Europejskiej 2009/125/EC w sprawie Ekoprojektu. Akt ten jest bardziej restrykcyjny od wymagań zawartych w klasie 5 normy PN-EN 303-5:2012. Oprócz wysokich standardów emisyjnych, reguluje on także wymagania dotyczące sezonowej efektywności energetycznej kotła. Dzięki temu mamy pewność, że przy obniżeniu mocy kotła, jego sprawność nie spadnie do niezadowalających nas wartości. Mimo, że dyrektywa wejdzie w życie w naszym kraju dopiero w 2020 roku, polscy producenci już sprzedają piece spełniające jej wymogi.
Jakie są korzyści z posiadania certyfikowanego pieca?
Korzyści dla konsumenta to przede wszystkim względy ekonomiczne i ekologiczne. Omawiane certyfikaty gwarantują wysoką sprawność urządzenia przy jednoczesnej minimalizacji emisji zanieczyszczeń. Przy zakupie certyfikowanego kotła istnieje także możliwość uzyskania dofinansowania do urządzenia. Co więcej piece te spełniają wymogi zawarte w wojewódzkich uchwałach antysmogowych.