Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) przewiduje, że nadwyżka wyprodukowanej energii może być magazynowana w sieci energetycznej, a następnie odebrana w okresach niższej produkcji. System net meteringu jest wsparciem oferowanym prosumentom i zachętą do inwestowania w instalacje fotowoltaiczne.
Net metering – dla kogo?
Z systemu opustów może korzystać każdy, kto jest prosumentem. W myśl ustawy o odnawialnych źródłach energii prosumentem może być osoba, która wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł w instalacji do 50 kW. Prosumentem korzystającym z net meteringu może być zarówno gospodarstwo domowe, jak i przedsiębiorcy, dla których wytwarzanie energii nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej
Net metering – rozliczenie w praktyce
Prosumenci energii odnawialnej mogą zużyć całą wyprodukowaną energię (co jest najkorzystniejszą opcją) lub wprowadzić ją do sieci gdzie jest magazynowana, a następnie otrzymać opust. Dzięki systemowi net meteringu nadwyżka wyprodukowanej energii może być magazynowana w sieci energetycznej przez okres 365 dni. Wielkość opustu zależna jest od wielkości instalacji.
W przypadku mikroinstalacji:
- do 10 kW – opust wynosi 0,8 kWh za każdy 1 kWh wprowadzonej do sieci energii,
- powyżej 10 kW – opust wynosi 0,7 kWh za każdy 1 kWh wprowadzonej do sieci energii.
Przykład:
Pan Stefan posiada na dachu swojego domu instalację fotowoltaiczną o mocy 6 kWp. W czerwcu 2019 wyprodukował 600 kWh, z czego do sieci wprowadził 200 kWh (reszta energii została zużyta od razu na bieżące potrzeby domu). Net metering z którego korzysta Pan Stefan umożliwia mu na odebranie od dystrybutora energii elektrycznej 80% z 200 kWh czyli 160 kWh. Odbiór energii będzie możliwy w przeciągu 365 dni.
Net metering – zalety
Największą zaletą net meteringu jest to, że prosument nie traci nadwyżek wyprodukowanej energii, ale może ją magazynować i to bez dodatkowego sprzętu w postaci akumulatorów. Dzięki temu systemowi właściciel może wykorzystać nadmiar prądu (wyprodukowany w długie, pogodne dni) zimą, gdy produkcja energii jest niższa. System opustów sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę jest jeszcze bardziej opłacalna, a dzięki odpowiednio dobranej mocy instalacji uwzględniającej warunki net meteringu, rachunki za prąd sprowadzają się jedynie do opłat stałych.