Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
6 minut 45 sekund

Od czego zależy czas podłączenia fotowoltaiki do sieci

Ogromna popularność programu “Mój Prąd”, zapowiadane zmiany w systemie rozliczeń prosumentów oraz ciągły wzrost cen energii sprawiły, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych. Zainteresowanie darmowym prądem ze słońca jest tak duże, że obecnie trzeba czekać nawet kilka tygodni na realizację zlecenia. Co wpływa na czas podłączenia fotowoltaiki? Okazuje się, że czynników jest wiele. Sprawdź na co zwrócić uwagę wybierając instalatora OZE.

Gotówka czy kredyt?

Jeśli chcesz sfinansować instalacje fotowoltaiczną za pomocą kredytu musisz uwzględnić czas potrzebny na uruchomienie finansowania. Ciężko jednoznacznie wskazać ile wynosi czas oczekiwania na decyzję kredytową, ponieważ zależy to od wielu czynników takich jak m.in.:

  • kwota kredytu,
  • wkład własny,
  • wymagania banku,
  • obłożenie wnioskami.

To, ile się czeka na decyzję kredytową, jest w dużej mierze zależne od Twoich możliwości kredytowych, ale także od procedur bankowych. W przypadku mniejszych kwot, formalności są z reguły uproszczone, a cały proces pozyskiwania trwa krócej. Czas oczekiwania na decyzję kredytową można przyspieszyć, dbając o to, aby wszystkie dane zamieszczone we wniosku były poprawne. 

Jeśli zależy nam na czasie, warto wybrać do montażu fotowoltaiki firmę, która współpracuje z bankami i pomaga w załatwieniu wszelkich formalności. Dzięki temu mamy pewność że:

– nie wystąpią żadne braki lub błędy w dokumentacji, które wydłużą czas do decyzji kredytowej, 

– firma mająca doświadczenie w tego typu kredytach dopełni wszelkich niezbędnych formalności,

– otrzymamy kredyt nie tylko szybko, ale również na preferencyjnych warunkach (na rynku są już dostępne opcje finansowania fotowoltaiki nawet okres do 144 miesięcy przy RRSO od 4,5%).

Montaż

Zanim zdecydujesz się na wybór firmy dostarczającej fotowoltaikę, zorientuj się jak szybko od podpisania umowy nastąpi realizacja montażu. W przypadku sprawdzonych firm, nie musisz długo czekać, czasem wystarczy raptem dwa tygodnie by instalacja znalazła się na Twoim dachu lub w ogrodzie. Niestety zdarzają się przypadki, gdy na montaż trzeba czekać miesiąc, dwa lub dłużej. Jest to spowodowane najczęściej brakami magazynowymi lub kadrowymi. W Columbus Twoją instalację fotowoltaiczną możemy zamontować nawet po 3 dniach od podpisania umowy*.

*Montaż instalacji fotowoltaicznej w terminie od 3 do 14 dni jest możliwy po spełnieniu warunków określonych w umowie.

Instalacja dachowa czy gruntowa?

W przypadki paneli fotowoltaicznych na dachu, sprawna ekipa, która działa według szczegółowego projektu, jest w stanie zrealizować inwestycję nawet w ciągu jednego dnia. W przypadku bardziej skomplikowanych i rozbudowanych instalacji czas montażu może się wydłużyć nawet do kilku dni. Podobnie jest z instalacją gruntową, która wymaga specjalnej konstrukcji. Standardowo do gruntowych instalacji fotowoltaicznych wykorzystuje się stelaże montowane bezpośrednio w gruncie. Mogą one być wkręcane lub wbijane na odpowiednią głębokość, często także są one mocowane do specjalnych betonowych płyt. Wykonanie installacji gruntowej więże się z dodatkowym czasem potrzebnym na na przekop pod instalację elekryczną i doprowadzenie otoczenia do stanu sprzed montażu (ułożenie kostki brukowej z powrotem, etc).

Liczba ekip instalatorskich

Branża fotowoltaiczna od jakiegoś czasu przeżywa intensywny rozwój. W tym czasie powstało wiele małych firm, które nie wiążąc długich nadziei z rynkiem, nie inwestowało we własne ekipy instalatorskie. Brak wewnętrznych ekip i bazowanie wyłącznie na podwykonawcach może skutkować wydłużonym oczekiwaniem na montaż i nieprzewidzianymi opóźnieniami. Najbardziej doświadczone firmy na rynku mają co najmniej kilkadziesiąt własnych ekip instalatorskich. W Columbus możemy zrealizować 200 instalacji zgodnych z najwyższym standardem w ciągu 1 dnia.

Czas oczekiwania na komponenty

Skuteczne zarządzanie magazynem to umiejętność zachowania idealnego balansu pomiędzy zapotrzebowaniem na produkty, a ich dostępnością. Brak zapasów w magazynie oznacza wydłużony czas montażu. Co więcej, wiele firm oferujących fotowoltaikę, nie posiada własnych magazynów. Komponenty instalacji zamawiane są dopiero w momencie gdy Klient podpisze umowę. W takim przypadku montaż uzależniony jest od dostaw komponentów, które mogą się opóźnić z wielu przyczyn. W 2020 w wyniku pandemii, łańcuchy dostaw wielu firm zostały zerwane. Podobna sytuacja miała miejsce gdy ogromny kontenerowiec zablokował Kanał Sueski. Niespodziewane sytuacje, mające wpływ na dostawy zdarzają się nad wyraz często, o czym wie każdy przedsiębiorca. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na pełne stany magazynowe, chociażby ze względu na brak płynności finansowej. Odpowiednia infrastruktura i logistyka to gwarancja spełnienia potrzeb Klientów, ale także utrzymania wiarygodności i rzetelności wizerunku marki w ich oczach.

Zgłoszenie do organów Państwowej Straży Pożarnej

Nowelizacja Prawa Budowlanego zakłada obowiązek zgłoszenia schematu instalacji PV przez rzeczoznawcę. Dopiero po akceptacji, można przystąpić do montażu instalacji fotowoltaicznej. By móc korzystać z energii ze słońca, konieczne jest też powiadomienie Państwowej Straży Pożarnej o rozpoczęciu eksploatacji instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 6,5 kW. Zgłoszenia dokonuje się na piśmie. Do wniosku należy dołączyć kserokopię projektu uzgodnionego z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. To kolejne czasochłonne procesy, których trzeba dopełnić. Warto powierzyć to firmie z doświadczeniem, opracowanymi standardami bezpieczeństwa pożarowego, która na co dzień współpracuje z organami straży pożarnej na terenie całego kraju.

Czas na zgłoszenie mikroinstalacji w OSD

Zgłoszenie mikroinstalacji wymaga przygotowania następujących dokumentów: 

  1. Druk ZM – zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji. 
  2. Schemat instalacji elektrycznej obiektu – z parametrami urządzeń, adresem mikroinstalacji i parametrami technicznymi urządzeń. 
  3. Parametry techniczne – charakterystyka ruchowa i eksploatacyjna przyłączanych urządzeń, instalacji lub sieci, w tym specyfikacja techniczna/karty katalogowe urządzeń wytwórczych i przekształtnikowych.
  4. Certyfikat sprzętu.

Kompletowanie dokumentów może być czasochłonne. W Columbus, zgodnie z umową kompletne zgłoszenie mikroinstalacji wyślemy do 10 dni od zakończenia montażu (w praktyce jest to nawet szybciej).

Termin przyłączenia mikroinstalacji przez dystrybutorów określa prawo energetyczne – zakład ma na to 30 dni. Należy jednak pamiętać, że w przypadku niekompletnego wniosku czas oczekiwania może się wydłużyć. Wybierając firmę instalatorską, warto zwrócić uwagę by jej usługi były kompleksowe i obejmowały również zgłoszenie mikroinstalacji. Dzięki temu oszczędzimy czas związany z przygotowaniem dokumentacji i unikniemy ewentualnych błędów. To ważne szczególnie gdy zależy nam na jak najszybszym oszczędzaniu lub na dofinansowaniach. W przypadku programu “Mój Prąd” wniosek o dotację można złożyć dopiero po podłączeniu instalacji do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego).

Jaki jest czas podłączenia fotowoltaiki do sieci?

Do dotacji z programu “Mój Prąd” kwalifikują się instalacje zakończone po 31 stycznia 2020 r. Przewidziany budżet programu Mój Prąd 3.0, który wystarczy dla ok. 178 tys. instalacji,  sugeruje, że dofinansowanie najprawdopodobniej dostaną prosumenci, którzy zdążą uruchomić instalację fotowoltaiczną nie później niż w sierpniu bieżącego roku. Czy to możliwe?

W Columbus, w przypadku gotówki instalację możesz mieć zamontowaną już po 3 dniach. Do tego dochodzi 10 dni na zgłoszenie mikroinstalacji i 30 dni na podłączenie do sieci. To oznacza, że Twoja instalacja fotowoltaiczna po maksymalnie 43 dniach może już produkować energię ze słońca, a Ty możesz ubiegać się o dotację. 

W przypadku innych firm montaż odbywa się średnio po miesiącu od podpisania umowy, do tego dochodzi 10 dni na zgłoszenie mikroinstalacji oraz 30 dni na jej podłączenie do sieci, czas może wydłużyć się nawet do 70 dni, albo i więcej. W takim wypadku może się okazać, że budżet programu “Mój Prąd” się wyczerpał. 

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Fotowoltaika dofinansowanie 2024 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Fotowoltaika dofinansowanie 2024 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Odnawialne źródła energii to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za prąd i ochronę środowiska. Popularność fotowoltaiki rośnie z roku na rok. Do niedawna nieznana, dziś zasila tysiące polskich gospodarstw. Dużą zachętę dla...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Program Mój Prąd 4.0 – sprawdź zasady dotacji
Program Mój Prąd 4.0 – sprawdź zasady dotacji
“Mój Prąd” to rządowy program skierowany do gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Projekt zakłada dofinansow...
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?
Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?
Ulga termomodernizacyjne obowiązuje od 2019 r. Jest ona przeznaczona dla właścicieli i współwłaścicieli istniejących budynków jednorodzinnych. W ramach wsparcia remontujący domy mogą odliczyć od podatku, wydatki poniesione na realizac...
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Wszystkie urządzenia elektryczne w domu, czy firmie potrzebują energii, żeby działać. Prąd można pobierać z sieci energetycznej, ale można też produkować go samemu, dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej. Z czego składa się i ja...
Opłacalność fotowoltaiki w Polsce – liczba instalacji paneli fotowoltaicznych dynamicznie rośnie
Opłacalność fotowoltaiki w Polsce – liczba instalacji paneli fotowoltaicznych dynamicznie rośnie
Łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec września 2020 wyniosła 3144,6 MW. To oznacza wzrost rok do roku o 278%. Można powiedzieć, że to dobry wynik, ale wiemy, że może być jeszcze lepszy! Opłacalność fo...
zapytaj o ofertę
Columbus