Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
2 minut 28 sekund

Premia termomodernizacyjna – z OZE opłaca się jeszcze bardziej!

Dobra wiadomość dla inwestujących w termomodernizację i odnawialne źródła energii – 12 kwietnia weszła w życie nowelizacja z 23 stycznia 2020 r. ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.  Zmiana wprowadziła wyższą premię termomodernizacyjną za montaż w budynkach odnawialnych źródeł energii takich jak np. instalacja fotowoltaiczna.

Premia termomodernizacyjna – jak wysoka?

Wysokość premii termomodernizacyjnej wynosi 16% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia. Inwestor który dodatkowo zdecyduje się na montaż mikroinstalacji OZE o mocy maksymalnej co najmniej:

  • 1 kW – w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
  • 6 kW – w przypadku pozostałych budynków

może otrzymać premię w wysokości 21% kosztów poniesionych na realizację termomodernizacji oraz zakup i instalację mikroinstalacji odnawialnego źródła energii. Górną granicą instalacji jest moc 50 kW.

Sposób obliczania premii termomodernizacyjnej został uproszczony. Warunek, który ograniczał wysokość premii do 2-krotności rocznych oszczędności został zniesiony.

Premia termomodernizacyjna – dla kogo?

Z premii termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego. O wsparcie mogą ubiegać się również gminy i wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem gminy.

Warunki uzyskania premii termomodernizacyjnej

Zapotrzebowanie na energię musi zmaleć o co najmniej 10% w przypadku modernizacji tylko systemu grzewczego i 25% w pozostałych przypadkach tj. gdzie prace obejmowały także poprawę efektywności termicznej budynku. Konieczny jest audyt energetyczny na potwierdzenie tych oszczędności.

Warunkiem uzyskania premii jest zaciągnięcie na przedsięwzięcie kredytu w banku współpracującym z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, którego kwota stanowi co najmniej 50% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Premia wpływa w formie spłaty części kredytu.

Premia termomodernizacyjna – wniosek

Jeśli chcemy ubiegać się i premię termomodernizacyjną, wniosek o kredyt powinniśmy złożyć w banku współpracującym z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. 

Do wniosku o kredyt należy dołączyć:

  • odpowiedni dla danego banku wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej,
  • oryginał audytu energetycznego.

Premia termomodernizacyjna czy “Mój Prąd”?

Obu programów nie można łączyć. Obecnie najpopularniejszym programem jeśli chodzi o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej jest program “Mój Prąd”, gdzie kwota dopłaty wynosi 5000 zł. Należy jednak pamiętać, że obejmuje on tylko instalacje na domach jednorodzinnych o mocy 2-10 kW. 

Premia termomodernizacyjna jest także bardziej opłacalna w przypadku większych inwestycji – wymiany systemu grzewczego czy ocieplenia ścian. Przy nakładzie 50 tys. zł, możemy uzyskać nawet 10,5 tys. złotych premii.

***

Termomodernizacja wraz z instalacją fotowoltaiczną to najlepszy sposób na oszczędności. Gdy dodamy do tego pompę ciepła stworzymy praktycznie zeroenergetyczny dom, gdzie energia generowana przez instalację fotowoltaiczną w bilansie rocznym wystarcza w 100% na potrzeby domu, w tym na obsługę pompy, a więc zapewnienie ciepła i ciepłej wody użytkowej. Taki dom jest komfortowy, tani w utrzymaniu, przyjazny dla otoczenia oraz nie wymagający obsługi.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?
Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?
Ulga termomodernizacyjne obowiązuje od 2019 r. Jest ona przeznaczona dla właścicieli i współwłaścicieli istniejących budynków jednorodzinnych. W ramach wsparcia remontujący domy mogą odliczyć od podatku, wydatki poniesione na realizac...
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Licznik prądu – jak go odczytać?
Licznik prądu – jak go odczytać?
Odczyt licznika energii polega na sprawdzeniu zużycia prądu przez gospodarstwo domowe i przekazaniu ich sprzedawcy prądu. Dane z licznika są...
Program Mój Prąd 4.0 – sprawdź zasady dotacji
Program Mój Prąd 4.0 – sprawdź zasady dotacji
“Mój Prąd” to rządowy program skierowany do gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Projekt zakłada dofinansow...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Jak wygląda proces budowy farmy fotowoltaicznej?
Jak wygląda proces budowy farmy fotowoltaicznej?
Uruchomienie farmy fotowoltaicznej to spora i wymagająca inwestycja budowlana. Znalezienie odpowiedniej działki pod budowę farmy PV to pierwszy krok, następnie należy rozpocząć proces wypełniania niezbędnych wniosków i składani...
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Wszystkie urządzenia elektryczne w domu, czy firmie potrzebują energii, żeby działać. Prąd można pobierać z sieci energetycznej, ale można też produkować go samemu, dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej. Z czego składa się i ja...
zapytaj o ofertę
Columbus