Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Premia termomodernizacyjna – z OZE opłaca się jeszcze bardziej!


Dobra wiadomość dla inwestujących w termomodernizację i odnawialne źródła energii – 12 kwietnia weszła w życie nowelizacja z 23 stycznia 2020 r. ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.  Zmiana wprowadziła wyższą premię termomodernizacyjną za montaż w budynkach odnawialnych źródeł energii takich jak np. instalacja fotowoltaiczna.

Premia termomodernizacyjna – jak wysoka?

Wysokość premii termomodernizacyjnej wynosi 16% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia. Inwestor który dodatkowo zdecyduje się na montaż mikroinstalacji OZE o mocy maksymalnej co najmniej:

może otrzymać premię w wysokości 21% kosztów poniesionych na realizację termomodernizacji oraz zakup i instalację mikroinstalacji odnawialnego źródła energii. Górną granicą instalacji jest moc 50 kW.

Sposób obliczania premii termomodernizacyjnej został uproszczony. Warunek, który ograniczał wysokość premii do 2-krotności rocznych oszczędności został zniesiony.

Premia termomodernizacyjna – dla kogo?

Z premii termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego. O wsparcie mogą ubiegać się również gminy i wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem gminy.

Warunki uzyskania premii termomodernizacyjnej

Zapotrzebowanie na energię musi zmaleć o co najmniej 10% w przypadku modernizacji tylko systemu grzewczego i 25% w pozostałych przypadkach tj. gdzie prace obejmowały także poprawę efektywności termicznej budynku. Konieczny jest audyt energetyczny na potwierdzenie tych oszczędności.

Warunkiem uzyskania premii jest zaciągnięcie na przedsięwzięcie kredytu w banku współpracującym z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, którego kwota stanowi co najmniej 50% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Premia wpływa w formie spłaty części kredytu.

Premia termomodernizacyjna – wniosek

Jeśli chcemy ubiegać się i premię termomodernizacyjną, wniosek o kredyt powinniśmy złożyć w banku współpracującym z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. 

Do wniosku o kredyt należy dołączyć:

Premia termomodernizacyjna czy “Mój Prąd”?

Obu programów nie można łączyć. Obecnie najpopularniejszym programem jeśli chodzi o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej jest program “Mój Prąd”, gdzie kwota dopłaty wynosi 5000 zł. Należy jednak pamiętać, że obejmuje on tylko instalacje na domach jednorodzinnych o mocy 2-10 kW. 

Premia termomodernizacyjna jest także bardziej opłacalna w przypadku większych inwestycji – wymiany systemu grzewczego czy ocieplenia ścian. Przy nakładzie 50 tys. zł, możemy uzyskać nawet 10,5 tys. złotych premii.

***

Termomodernizacja wraz z instalacją fotowoltaiczną to najlepszy sposób na oszczędności. Gdy dodamy do tego pompę ciepła stworzymy praktycznie zeroenergetyczny dom, –  gdzie energia generowana przez instalację fotowoltaiczną w bilansie rocznym wystarcza w 100% na potrzeby domu, w tym na obsługę pompy, a więc zapewnienie ciepła i ciepłej wody użytkowej. Taki dom jest komfortowy, tani w utrzymaniu, przyjazny dla otoczenia oraz nie wymagający obsługi.

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.