Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Optymalizatory modułów fotowoltaicznych


Panele fotowoltaiczne przynoszą wiele korzyści, tą główną są oczywiście oszczędności. Gdy już zdecydujemy się na tego typu inwestycję, najlepiej wybierzmy sprawdzonych, doświadczonych specjalistów, którzy instalację zaprojektują i położą na dachu i doradzą czy nie będzie niezbędne użycie optymalizatorów modułów fotowoltaicznych.

Na prawidłową pracę paneli fotowoltaicznych ma wpływ kąt nachylenia modułów oraz orientacja dachu i brak zacienień. Jeżeli warunki nie są idealne, co czasem okazuje się dopiero przy montażu –  doświadczony instalator może zaproponować metodę, która problem rozwiąże. W niektórych przypadkach stosuje się np. optymalizatory.

Czym jest optymalizator?

To przetwornik mocy na poziomie modułu (ang. Module-Level Power Electronics, MLPE). W instalacji fotowoltaicznej, która wyposażona jest w system MLPE każdy z modułów wpływa minimalnie na pozostałe. Dzięki temu redukowane są wszelkie różnice w poziomie nasłonecznienia. Zacienienia, ekspozycja dachu, inne kąty nachylenia czy degradacja pojedynczych paneli pozostaje bez wpływu na resztę modułów w instalacji fotowoltaicznej.

Doświadczony specjalista, który realizował montaż instalacji na setkach dachów ma porównanie i będzie wiedział kiedy takie rozwiązanie będzie miało sens. Optymalizatory nie rozwiążą każdego problemu, dlatego należy rozważyć, czy takie rozwiązanie będzie opłacalne.

Kiedy zastosować optymalizatory modułów fotowoltaicznych?

Reasumując, by panele działały prawidłowo muszą mieć jak najlepszy dostęp do słońca. Jeżeli nie możemy uniknąć stałego zacienienia instalacji, a nie ma innych możliwości montażowych np. na gruncie, można zastosować rozwiązania, które będą optymalizować pozyskanie energii ze słońca. Tym rozwiązaniem są właśnie optymalizatory, które zwiększą wydajność paneli w zacienionych instalacjach. Columbus Energy wykorzystuje optymalizatory Tigo, które nie muszą być montowane na wszystkich panelach słonecznych, a jedynie wybranych, których działanie może nie być prawidłowe w wyniku zacienień. Dzięki temu całościowy koszt instalacji nie wzrośnie znacząco. Oprócz położenia modułów pod odpowiednim kątem nachylenia, na odpowiednio skierowanej połaci, w przypadku zacienień warto zastosować optymalizatory. Więcej o optymalnym ułożeniu paneli fotowoltaicznych można przeczytać już na naszym blogu w artykule: Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych – jak efektywnie korzystać z energii ze słońca.

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.