Mikroinwerter czy klasyczny inwerter - co wybrać?

17/06/2019

Autor: Sylwia Lewkowicz

4 minuty czytania

mikroinwertery

Instalacje fotowoltaiczne z mikroinwerterami cieszą się coraz większą popularnością. Są to falowniki dedykowane do współpracy z 1, 2 lub 4 modułami fotowoltaicznymi. Czym charakteryzują się mikroinwertery i w jakich przypadkach powinniśmy rozważyć ich wybór?

Optymalizacja pracy instalacji dzięki mikroinwerterom

Jeśli Twój dom posiada regularny dach, a wokół nie rosną wysokie drzewa, możesz spokojnie zdecydować się na instalację z tradycyjnym inwerterem. Na dachy skomplikowane, o dużej ilości jaskółek, połaci lub elementów zacieniających – zastosowanie mikroinwerterów, gdzie każdy z modułów pracuje niezależnie pozwoli na większy uzysk energii i będzie bardziej opłacalne niż w przypadku klasycznego inwertera łańcuchowego.

mikroinwerter czy inwerter

Jak działa mikroinwerter?

W odróżnieniu od tradycyjnego falownika, w mikroinwerterze prąd stały produkowany przez instalację fotowoltaiczną, jest zamieniany na przemienny bezpośrednio przy każdym z modułów. Dzięki temu, że urządzenia mają układ śledzenia maksymalnego punktu mocy (MPPT), każdy moduł zawsze pracuje z możliwie maksymalną wydajnością. Dzięki mikroinwerterom żaden panel nie jest ograniczany słabiej pracującym, nawet jeśli na którymś z nich pojawi się zacienienie.

Cechy mikroinwerterów

Mikroinwertery – monitoring instalacji

Mikroinwertery dają możliwość monitoringu pracy całej instalacji i każdego modułu osobno.  Umożliwia to szybką lokalizację nieprawidłowości i łatwiejszą eliminację ewentualnych problemów. Niestety, ze względu na ich dużą liczbę, ewentualne serwisowanie mikroinwerterów jest utrudnione i bardziej skomplikowane (czasem konieczność zdjęcia znacznej części paneli).

Żywotność mikroinwerterów

Do mikroinwerterów podłączone są pojedyncze moduły, dzięki czemu są one mniej obciążone niż klasyczne falowniki i cieszą się dłuższą żywotnością. Dodatkowo w przypadku uszkodzenia, pojedynczy mikroinwerter można w prosty sposób wymienić, nie wiąże się to również z takim wydatkiem, jak  wymiana falownika centralnego. Niestety istnieje też druga strona medalu, mikrofalowniki instalowane są na zewnątrz, pod modułami, przez co narażone są na ekstremalne warunki – mróz lub upały.

Możliwość rozbudowy instalacji

Coraz większa ilość urządzeń elektrycznych lub zmiana ogrzewania na elektryczne sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną. By instalacja fotowoltaiczna w jak największym stopni pokryła zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, konieczna jest rozbudowa instalacji fotowoltaicznej. Dobór inwertera jest zależny od maksymalnej mocy generowanej przez panele. Znaczna rozbudowa instalacji fotowoltaicznej przy standardowym inwerterze, może wiązać się z koniecznością jego wymiany i dopasowania do nowych warunków. Jest to rozwiązanie dość kosztowne, przez co nie zawsze opłacalne. W przypadku mikroinwerterów problem ten nie występuje, ponieważ każdy kolejny dołożony panel, dwa bądź cztery będą miały indywidualny falownik. Dlatego rozważając w przyszłości zakup urządzeń energochłonnych lepiej zdecydować się na instalację z mikroinwerterami, którą łatwiej rozbudować.

Mikroinwerter – cena instalacji

Z pewnością instalacja fotowoltaiczna korzystająca z mikroinwerterów będzie bardziej kosztowna niż instalacja z zastosowaniem tradycyjnego falownika. Jednak w przypadku wymagających dachów jedynie taka instalacja może okazać się opłacalna. Dla poprawnego działania instalacji z jednym inwerterem i tak konieczne byłoby zastosowanie optymalizatorów, których koszt jest zdecydowanie wyższy.

Kiedy wybrać mikroinwerter?

Mikroinwertery są głównie polecane dla niewielkich instalacji budowanych, w przypadku gdy na dachu występują dość spore problemy z lokalnym zacienieniem. Jest to opcja zalecana także dla inwestorów, którzy planują zakup urządzeń energochłonnych i w przyszłości chcieliby rozbudować swoją instalację.

mikroinwertery

Inwerter czy mikroinwerter?

W przypadku standardowego dachu, gdzie możliwy jest prosty montaż i nie przewiduje się występowania zacienienia, polecany jest klasyczny inwerter. Instalacja na panelach HALF CUT ze standardowym falownikiem będzie w tym wypadku wystarczająco wydajna, a dzięki niższemu kosztowi, szybciej się zwróci. Zasadność zastosowania mikroinwerterów powinna być potwierdzona przez specjalistę, który odbył wizję lokalną i określił warunki techniczne budynku.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty

Czym jesteś zainteresowany?

Zaznacz przynajmniej jedną opcję

Podaj swoje dane:

Czytaj więcej

Czytaj więcej