Magazyny energii elektrycznej umożliwiają przechowywanie prądu kiedy produkcja przeważa nad zużyciem. Zgromadzone nadwyżki mogą być wykorzystywane, w momentach zwiększonej konsumpcji, dzięki czemu zwiększa się opłacalność instalacji fotowoltaicznej. To jednak nie wszystko! Jakie zalety ma magazynowanie energii i czy to w ogóle się opłaca?
Magazyn energii dla prosumenta
W przypadku instalacji fotowoltaicznych wytworzona energia nie zawsze zostaje wykorzystana w całości, ponieważ zapotrzebowanie na nią w różnych porach dnia jest zmienne. W zależności od systemu rozliczeń – w systemie opustów, niewykorzystana energia elektryczna trafia do sieci, skąd możemy ją pobrać z powrotem w 80%/70% , w systemie net-billingu – jest sprzedawana, a brakującą energię trzeba dokupić.
W każdym z systemów, część nadwyżek energii lub jej wartości jest tracona. Czy opłacalność fotowoltaiki może być większa? Magazyn energii pozwala na znacznie efektywniejsze wykorzystanie wyprodukowanego przez instalację prądu.
Zalety i wady magazynowania energii
Największą zaletą magazynów jest to, że prosument może odebrać tyle energii ile wyprodukowała jego instalacja, bez strat. Systemy te dobrze sprawdzą się w miejscach z utrudnionym podłączeniem do sieci lub takich które narażone są na częste przerwy w zasilaniu.
Inwestując w magazyn energii zyskasz:
- jeszcze większą niezależność i bezpieczeństwo energetyczne,
- dzięki funkcji Back-up Ready – brak przerw w dostawie prądu,
- maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii elektrycznej = większa oszczędność,
- możliwość aktywnego uczestnictwa w rynku energii – sprzedaż i zakup energii,
- ograniczenie skutków przeciążenia sieci energetycznej,
- nowoczesny, samowystarczalny dom.
Jaka jest przyszłość konsumenckich magazynów energii?
Wyznaczone przez Unię Europejską cele zwiększenia udziału OZE w produkcji energii sprzyjają tworzeniu i wdrażaniu technologii magazynowania. Staje się więc ona coraz bardziej wydajna i dostępna dla każdego. Magazynowanie energii jest kluczowe dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego i dynamizacji energetyki odnawialnej. Eksperci są zgodni, że nie można mówić o rozwoju OZE bez magazynowania energii. Magazyn energii jest zatem kolejnym krokiem w drodze do transformacji energetyki. Z tego powodu, urządzenia do magazynowania są obecnie mocno promowane przez rząd np. poprzez wprowadzenie dotacji.
Popularość magazynów energii wśród użytkowników indywidualnych stale rośnie. Trend został zintensyfikowany przez nowy system rozliczeń – net-billing, program „Mój Prąd 4.0”, ale także kryzys na rynku energetycznym i związane z tym obawy o stabilność dostaw energii. Obecnie Polacy coraz częściej decydując się na zakup fotowoltaiki wybierają system wraz z magazynem energii. To rozwiązanie, które daje nie tylko większą niezależność i bezpieczeństwo od zewnętrznych dostaw, ale i większe oszczędności.
Magazyn energii z dotacją nawet do 16 000 zł
Decydując się na zakup fotowoltaiki z magazynem energii i HEMS, inwestor może liczyć nawet dotację z programu Mój Prąd 5.0. Dofinansowanie do fotowoltaiki sprawia, że inwestycja jeszcze szybciej się zwraca – nawet w około 6-7 lat.
Chcesz dowiedzieć się jak będzie wyglądał Twój rachunek za energię elektryczną w 2025 r. i ile możesz zaoszczędzić dzięki rozwiązaniom Columbus – fotowoltaice lub fotowoltaice z magazynem energii? Sprawdź nasz kalkulator i dowiedz się czy magazynowanie energii się opłaca.