4 minut 54 sekund

Fotowoltaika dla nowego domu – co musisz wiedzieć

Fotowoltaika dla nowego domu – co musisz wiedzieć Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o fotowoltaice
Ocena 3.33
3.33 (6)
3.33
6
5

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie – finansowe, czasowe i logistyczne. Koszty budowy są duże, jednak zakończenie inwestycji nie oznacza końca wydatków. Miesięczne utrzymanie budynku może kosztować nawet kilkaset złotych! Na koszty składają się m.in. rachunki za prąd, ogrzewanie, wodę i inne media. Dom to inwestycja na długie lata, a nawet na całe życie, warto więc pomyśleć o tym był tani w utrzymaniu. Instalacja fotowoltaiczna to najlepszy wybór by dom był nie tylko ekonomiczny, ale i ekologiczny. Jak przygotować dom w budowie do fotowoltaiki?

Fotowoltaika i nowy dom

Przygotowanie domu pod montaż instalacji fotowoltaicznej pozwoli Ci zoptymalizować uzyski energii oraz zminimalizować koszty związane z budową domowej elektrowni słonecznej. Jeśli dopiero planujesz budowę domu i ale już myślisz o fotowoltaice, powinieneś uwzględnić następujące aspekty: 

  • położenie działki,
  • projekt domu, a w szczególności dach,
  • możliwe zacienienia,
  • miejsce pod lokalizację urządzeń technicznych,
  • wielkość instalacji.

Jeśli budowa jest już na bardziej zaawansowanym etapie, nic nie szkodzi, na każdym kroku możliwe jest dokonanie niewielkich zmian pozwalających na usprawnienie montażu i zniwelowanie instalacji natynkowych, które mogą psuć estetykę domu. 

Fotowoltaika dla nowego domu a działka

O fotowoltaice warto pomyśleć już na etapie wyboru działki czy miejsca lokalizacji budynku. Dach na którym zostanie zamontowana instalacja nie może być zacieniony przez wysokie drzewa, budynki w sąsiedztwie czy słupy. Zacienienie, które ograniczy ilość promieni słonecznych docierających do powierzchni paneli może spowodować znaczny spadek sprawności instalacji. Zbyt duże zacienienie np. w przypadku gdy dom otoczony jest wysokimi drzewami, może skutkować tym, że inwestycja w fotowoltaikę będzie nieopłacalna.

Projekt domu a fotowoltaika

Przy wyborze projektu domu pod fotowoltaikę należy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość dachu, jego typ i orientację względem słońca. Najlepsze uzyski można osiągnąć z instalacji zlokalizowanej na połaci południowej o kącie nachylenia od 20 do 40 stopni. Południowa część dachu powinna więc być możliwie “prosta” bez okien dachowych, lukarn, czy elementów zacieniających jak komin czy anteny telewizyjne.

Im bardziej skomplikowany dach, tym mniejsze są bowiem możliwości montażowe. Planując nowoczesny, energooszczędny dom, warto wybierać projekty specjalnie dostosowane do instalacji OZE, nie posiadające komina ani innych zbędnych elementów dachowych. 

W projekcie domu warto uwzględnić:

  • ewentualne przesunięcie okien dachowych,
  • lokalizację kominów i innych elementów zacieniających,
  • budowę kanału technicznego na przewody,
  • przepust na okablowanie solarne schodzące z dachu, 
  • miejsce na urządzenia techniczne (najlepiej do 10 m od rozdzielni głównej).

Nowy dom – jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika dla nowego domu wymaga określenia rocznego zużycia energii elektrycznej. Od tego zależy jaka będzie wielkość instalacji, a tym samym okres zwrotu inwestycji. Ale jak określić zużycie prądu w domu, który dopiero “się buduje”?  Konsultant ds. fotowoltaiki na postawie projektu domu i wywiadu odnośnie wielkości gospodarstwa domowego, ilości urządzeń energochłonnych, czy indywidualnych preferencji obliczy jaka moc instalacji pokryje całkowite zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną. Precyzyjny dobór mocy jest ważny, ponieważ to dzięki temu inwestycja szybko się zwróci i będzie przynosiła oszczędności.

Nowy dom – dedykowany doradca

Jeżeli planujesz budowę domu wraz z instalacją fotowoltaiczną nasi specjaliści doradzą Ci na co zwrócić uwagę podczas budowy domu, oszacują dokładnie zapotrzebowanie Twojego domu na energię elektryczną i dopasują optymalną moc instalacji. 

Wiemy, że budując dom masz wiele spraw na głowie. Dlatego w Columbus otrzymasz wsparcie dedykowanego doradcy. Jego zadaniem jest określenie Twoich potrzeb i pomoc na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia. Doradca będzie dla Ciebie w gotowości tak długo, jak będziesz tego potrzebować, również po sfinalizowaniu transakcji. Korzystając pomocy doradcy możesz liczyć na kompleksowe podejście, w tym także na dobór finansowania i załatwienie niezbędnych formalności. 

Fotowoltaika w nowym domu z gwarancją ceny

Odbiór budynku to czasochłonny proces, ze względu na wiele zmiennych może się wydłużyć. Skompletowanie dokumentacji, oczekiwanie na pozwolenie, korekty we wniosku… My gwarantujemy, że przez możliwie jak najdłuższy czas*, zmiana naszego cennika nie będzie Cię dotyczyć, a cena instalacji będzie taka, jak w dniu podpisania umowy. To ważne, zwłaszcza w dobie rekordowych wzrostów cen materiałów budowlanych i usług. 

*o szczegóły zapytaj doradcę

Gwarancja technologiczna

Budujesz lub dopiero planujesz budowę domu i coraz intensywniej myślisz o fotowoltaice, ale powstrzymuje Cię fakt, że technologia co chwilę się zmienia? To oczywiste, że chcesz mieć sprzęt najwyższej jakości, z możliwie najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. W Columbus masz pewność, że otrzymasz najnowszy sprzęt dostępny w ofercie bez względu na to, kiedy podpisałeś z nami umowę.

Dom niezależny energetycznie – nowy dom bez kosztów na lata

Domy samowystarczalne energetycznie zyskują na popularności. Są nowoczesne, tanie w utrzymaniu, ekologiczne i bezobsługowe. Dzięki fotowoltaice możesz znacząco obniżyć koszty utrzymania domu, a także przyczynić się do poprawy jakości środowiska w Twoim otoczeniu. Odpowiednie przygotowanie domu pod fotowoltaikę już na etapie jego projektowania pozwoli zwiększyć uzyski z instalacji, a także może obniżyć koszty inwestycji. Samowystarczalny dom to pewność niskich rachunków i taniej eksploatacji przez lata, nawet przy podwyżkach cen prądu. 

Budujesz dom, a może jesteś dopiero na etapie wyboru projektu? Chcesz wiedzieć, jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź naszą ofertę dla fotowoltaiki dla nowych domów.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekrac...
Ogrzewanie elektryczne w domu – cena instalacji i koszty roczne
Ogrzewanie elektryczne w domu – cena instalacji i koszty roczne
Ogrzewanie elektryczne jest uznawane za jedną z najdroższych metod pozyskiwania energii cieplnej w domu. Jednak ogrzewanie elektryczne to tak naprawdę wiele różnych systemów, grzewczych. Jedne są drogie w utrzymaniu, inne...
Dofinansowanie do fotowoltaiki 2025 – jak uzyskać dotację?
Dofinansowanie do fotowoltaiki 2025 – jak uzyskać dotację?
Odnawialne źródła energii to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za prąd i ochronę środowiska. Popularność fotowoltaiki rośnie z roku na rok. Do niedawna nieznana, dziś zasila tysiące polskich gospodarstw. Duż...
Cena fotowoltaiki – jak zmniejszyć koszt instalacji fotowoltaicznej?
Cena fotowoltaiki – jak zmniejszyć koszt instalacji fotowoltaicznej?
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrowni...
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Wszystkie urządzenia elektryczne w domu, czy firmie potrzebują energii, żeby działać. Prąd można pobierać z sieci energetycznej, ale można też produkować go samemu, dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej. Z czego składa s...
Powietrzna pompa ciepła – dlaczego nie jest dla każdego?
Powietrzna pompa ciepła – dlaczego nie jest dla każdego?
Wykorzystanie ciepła z powietrza to najłatwiejszy i najtańszy sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej. Z tego powodu powietrzne pompy ciepła cieszą się coraz większym powodzeniem.  Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najc...
Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?
Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?
Jednym z ważniejszych tematów podejmowanych podczas budowy czy gruntownego remontu domu/mieszkania jest nie tylko urządzenie grzewcze, ale i cały system rozprowadzania ciepła. Wybór odpowiedniego ogrzewania podłogowego wpływa na k...
zapytaj o ofertę
Columbus