Czy mikroinstalacja PV może oszczędzać na rachunkach na poziomie 59%? Czym jest Columbus Intelligence i jak współpracuje z fotowoltaiką? Mikroinstalacja fotowoltaiczna to przydomowe źródło energii odnawialnej, czyli np. niewielka elektrownia słoneczna. Taka instalacja pokrywa potrzeby własne gospodarstwa domowego. Kiedy instalacja fotowoltaiczna zostaje uznana za mikroinstalację? Jak wyglądają opusty dla właścicieli? To wszystko określa ustawa o OZE.
Artykuł odpowiada na zagadnienia:
- mikroinstalacja fotowoltaiczna a programy dofinansowania,
- nowa forma rozliczania energii z fotowoltaiki,
- poziom oszczędności w związku z mikroinstalacją fotowoltaiczną.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – co to – nowa definicja
Według obecnie obowiązującej wersji ustawy o odnawialnych źródłach energii, mikroinstalacja fotowoltaiczna to instalacja o łącznej zainstalowanej mocy nie większej niż 50 kW, która jest przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW.
Wcześniej moc nie mogła być większa niż 40 kW, a moc cieplna w skojarzeniu – 120 kW. Zmiana ta jest korzystna chociażby z faktu, że budowa mikroinstalacji fotowoltaicznej na dachu czy na gruncie nie wymaga żadnego pozwolenia na budowę.
Mikroinstalacja fotowoltaiczna w wersji light i w wersji hard
Mikroinstalacja fotowoltaiczna przynosi realne oszczędności. Ale w zależności od tego, jak i przez kogo dobrane są jej elementy. Mikroinstacja fotowoltaiczna może generować większe bądź mniejsze oszczędności.
Mikroinstalacja fotowoltaiczna, która generuje oszczędności na poziomie 59%
- panele fotowoltaiczne,
- inwerter,
- system montażowy,
- okablowanie i zabezpieczenie elektryczne,
- licznik dwukierunkowy.
Mikroinstalacja PV, która generuje oszczędności na poziomie 87%
- powyższe elementy,
- magazyn energii,
- system Columbus Intelligence.
Mikroinstalacja PV, która pozwala zimą dom ogrzewać z użyciem energii z PV
- powyższe elementy,
- pompa ciepła.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna a nowa forma rozliczania energii z fotowoltaiki
W Polsce mamy do czynienia z 3 formami rozliczania energii z fotowoltaiki. Net-metering, net-billing oraz dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1. Ta nowa forma rozliczania energii z PV oferowana jest tylko przez Columbus Energy. Na czym polega rewolucja?
Jak pewnie wiesz, mikroinstalacja fotowoltaiczna wytwarza energię, która jest następnie wprowadzana do sieci publicznej. Dzięki starej metodzie, dzięki net-meteringowi tę energię możesz odebrać. Ale w mniejszej ilości, niż wprowadzono do sieci. Od 70 do 80%.
Z kolei ramach oferty Columbus Energy, za każdą jednostkę energii wprowadzonej do sieci, odbiorca otrzymuje równą jednostkę energii z sieci, ale do wykorzystania w dowolnym czasie, a nie tylko w momencie, w którym energia została wyprodukowana. Gwarancja 1:1 oznacza, że za każdy 1 kWh energii wprowadzony do sieci klient Columbus odbiera 1 kWh – czyli 100%. Innymi słowy, energia oddana do sieci jest w pełni kompensowana, bez żadnych obniżek czy opłat.
Mikroinstalacja fotowoltaiczna a opusty (net metering)
System opustów obowiązujący w Polsce polega na tzw. net-meteringu, który umożliwia rozliczenie wyprodukowanej i wprowadzonej do sieci energii w ujęciu rocznym. To znaczy, że właściciel mikroinstalacji PV może wprowadzić do sieci nadwyżkę wyprodukowanej energii, a następnie ją odebrać.
Dla przykładu – energia z mikroinstalacji fotowoltaicznej produkowana jest wyłącznie w dzień, niewykorzystana trafia do sieci, skąd wieczorem (gdy produkcja ustaje) możemy ją odzyskać.
Mikroinstalacja fotowoltaiczna wsparta przez Columbus Intelligence
Czym jest Columbus Intelligence?
Z jednej strony Columbus Intelligence to aplikacja mobilna, która pozwala na monitorowania i konfigurację produktów do niego podłączonych. Z drugiej, system samodzielnie, bez ingerencji człowieka zarządzania energią w domu, maksymalizując oszczędności i obniżając rachunki z prąd.
Innymi słowy, Columbus Intelligence to rewolucyjny system, ale jest czymś więcej niż system HEMS. Złożony z 7 algorytmów, ktore zintegrowane z urządzeniami domu (w tym, z magazynem energii czy pompą ciepła) samodziele dba o jak nawyższy poziom energooszczędności. System na podstawie codziennie analizowanych danych produkcji z fotowoltaiki, domowego zużycia pradu oraz realnych cen energii i wdraża strategie optymalizacji energetycznej.
Wybrane funkcje Columbus Intelligence:
- Zawsze odpowiednio naładowany magazyn energii – dzięki augtomatycznej analizie zużycia prądu w domu, magazyn energii jest zawsze tak naładowany, aby klient Columbus Energy miał zapas – na wszelki wypadek!
- Samodzilelnie przechowuje, pobiera, sprzedaje energię z PV do sieci, gdy ceny są najwyższe, a kupuje, gdy ceny spadają do minimum, co pozwala maksymalizować zyski i zmniejszać Twoje rachunki.
- Autokonsumpacja energii z PV na nowym, wyższym poziomie – automatycznie zarządza darmową energią z PV, aby jak najefektywniej wykorzystać ją w domu.
- Automatyczne ładowanie i rozładowywanie magazynu energii, gromadząc energię, gdy ceny są niskie, abyś mógł ją wykorzystać w godzinach, gdy ceny są wyższe.
- Dostosowany do taryf wielostrefowych i dynamicznych
- Zawsze odpowiednio naładowany magazyn energii – dzięki analizie Twojego zużycia energii, magazyn energii jest zawsze tak naładowany, aby klient Columbus Energy miał zapas – na wszelki wypadek!
Mikroinstalacja fotowoltaiczna – ile energii odzyskam z sieci?
Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) przewiduje, że nadwyżka wyprodukowanej energii może być magazynowana w sieci energetycznej przez okres 365 dni. Czyli od każdego okresu rozliczeniowego przez rok możemy odebrać naszą nadwyżkę. Właściciel mikroinstalacji może zużyć całą wyprodukowaną energię (najkorzystniejsza opcja) lub wprowadzić ją do sieci gdzie jest magazynowana i otrzymać opust.
W przypadku mikroinstalacji PV:
- do 10 kW – opust wynosi 0,8 kWh za każdy 1 kWh wprowadzonej do sieci energii,
- powyżej 10 kW – opust wynosi 0,7 kWh za każdy 1 kWh wprowadzonej do sieci energii.
Rozliczenie fotowoltaiki w przypadku firm do tej pory polegało na sprzedaży nadwyżki energii do Zakładu Energetycznego. Dlatego w tym przypadku najkorzystniejsza była instalacja fotowoltaiczna zaprojektowana na około 30-40% zużycia rocznego, czyli taka która pokrywa dzienne zapotrzebowanie bez produkcji nadwyżek. Od września 2019, przedsiębiorcy mogą zostać prosumentami i również korzystać z systemu opustów.
Wsparcie dla właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych
Ustawa o odnawialnych źródłach energii przewiduje udogodnienia dla właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznej. Do najważniejszych z nich należą:
- brak wymogu pozwolenia na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej,
- brak wymogu koncesji na produkcję energii elektrycznej,
- brak opłaty przyłączeniowej do sieci oraz kosztów montażu licznika dwukierunkowego,
- korzystne, stabilne opusty,
- od 2019 roku koszty budowy mikroinstalacji PV mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, dzięki temu fotowoltaika jest jeszcze bardziej opłacalną inwestycją (rzuć okien na artykuł: Czy fotowoltaika się opłaca),
- ujednolicony podatek na fotowoltaikę – 8% (instalacja dla gospodarstw domowych i rolników, na dachu domu, budynku gospodarczym, czy instalacja na gruncie).
Mikroinstalacja fotowoltaiczna a dostępne dotacje i ulgi w 2025
Inwestycja w mikroinstalację fotowoltaiczną w Polsce jest wspierana przez liczne programy rządowe i unijne, które znacząco obniżają koszt instalacji fotowoltaicznej czy mówiąc bardziej precyzyjnie – koszt montażu instalacji fotowoltaicznej. A dalej – przyspieszają zwrot z inwestycji. Oto najważniejsze formy dofinansowania do mikroinstalacji PV w Polsce.
1. Program „Mój Prąd”
Jednym z najpopularniejszych programów wspierających rozwój fotowoltaiki, a dokładniej dofinansowanie dla tych, którzy potrzebują mikroinstalację fotowoltaiczną w Polsce jest właśnie program Mój Prąd 6. Dla kogo przeznaczony? Program skierowany jest do osób fizycznych, które zdecydowały się na instalację mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kWp do 10 kWp oraz na magazyny energii.
2. Program „Czyste Powietrze”
Program Czyste Powietrze 2025 ma trochę inny cel. Jest nim mianowicie termomodernizacja budynku, stąd skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy planują modernizację systemów grzewczych oraz instalację OZE.
Owe dofinansowanie do termomodernizacji obejmuje instalacje fotowoltaiczne, a także pompy ciepła – o ile te są integralną częścią procesu termomodernizacji. Jeśli chcesz dofinansować mikroinstalację fotowoltaiczną, to zainteresuj się także tym programem. Kwota dofinansowania zależy od dochodów gospodarstwa domowego i może wynosić nawet 140 300 zł (łącznie dla różnych działań).
3. Ulga termomodernizacyjna
Dla osób fizycznych dostępna jest również ulga podatkowa, zwana ulgą termomodernizacyjną, która pozwala odliczyć wydatki na instalację fotowoltaiki, wydatki na mikroinstalację fotowoltaiczną od podstawy opodatkowania. Co można odliczyć? Koszty zakupu, montażu oraz materiałów związanych z instalacją fotowoltaiki, w tym – co oczywiste – związanych z mikroinstalacją fotowoltaiczną. Maksymalna kwota ulgi to 53 000 zł na jednego podatnika (lub dwa razy więcej w przypadku małżonków rozliczających się wspólnie).
4. Regionalne Programy Operacyjne (RPO)
Na poziomie województw i gmin dostępne są różne formy wsparcia na instalacje OZE. Wiele samorządów oferuje dotacje lub preferencyjne pożyczki na instalacje czy mikroinstalacje fotowoltaiczne. Jednym z nich jest Grant „Zielona Energia” w Rybniku. W niektórych regionach można otrzymać dofinansowanie na magazyn energii lub systemów hybrydowych.